1x

Umisteni subwoferu

Od: Datum: 04.11.12 17:22 odpovědí: 20 změna: 06.11.12 18:52

Ahoj,mam domaci kino skladane AV receiver,DVD prehravac a reprobedny .5.1. Chci si nechat udelat od stolare TV HIFI stolek na miru a na kraji do neho ukryt subwofer. Myslite,ze to nejak neovlivni zvuk? Posilam foto jak bych si to predstavoval. Dekuji za radu. Martin

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.12 17:24

Jeste jedna

Od: gredy*
Datum: 04.11.12 17:31

Když bude SBW celý ukrytý a uzavřený, tak to samozřejmě zvuk ovlivní. Takhle, zavřené, by to bylo špatně.

Ohodnoceno: 2x

Od: mowla*
Datum: 04.11.12 17:34

Navíc každý slušný subwoofer hodný toho jména dvířka na magnetech ´vyrazí´...

*haha*

Ohodnoceno: 3x

Datum: 04.11.12 18:13

To jo, taky bych subwoofer neukrýval. Jen šup s ním do rohu místnosti a pokud by to vypadalo nevzhledně, tak na něj jde třeba přilepit květináč a pak vybírat vstupné na první květinu, která umí tančit na heavy metal. *smich*

Ohodnoceno: 1x

Od: bmbx®
Datum: 04.11.12 18:46

Subwoofer může být umístěn kdekoliv v místnosti, nízké kmitočty se šíří do všech směrů, takže je jedno kde je a kterým směrem je natočen, ale musí být dostatečně propojen s ostantím prostorem. Pokud jej chceš schovat, použil bych místo dvířek rámeček s napnutou černou průzvučnou látkou.

Datum: 04.11.12 23:05

Na te fotce je ten ramecek s pruzvuznou latkou ze predu. Tak to tedy muze byt?

Datum: 04.11.12 23:46

Na té fotce to vypadá, že dopředu jsou směrovány basreflexové otvory a reproduktor bude zřejmě na jedné z bočních stran. Pokud tomu tak je, pak je umístění v takovéhle zakryté "bedně" taky špatné i když je zepředu průzvučná látka. Jakékoliv zakrývání SBW postrádá smysl a nemá žádnou logiku.

Datum: 05.11.12 09:57

Reproduktor je ve vnitr toho subwoferu (nejde videt) jen ze predu jsou ty vydechy. A pokud je to subwofer ktery ma reproduktot ze spodu i s bass reflexem a je na hrotech tak by to bylo v poradku? Dekuji

Datum: 05.11.12 14:33

Mohu jen zopakovat "Jakékoliv zakrývání SBW postrádá smysl a nemá žádnou logiku.". Lepší radu bohužel já nemám.

Datum: 04.11.12 23:41

Do všech směrů se šíří všechny kmitočty a ne jen nízké. Důvod, proč není tak kritické umístění subwooferu je ten, že lidské ucho není schopno úplně přesně lokalizovat zdroj nízkých kmitočtů na rozdíl od kmitočtů středních a vysokých. To jsou základy fyziky.

Datum: 05.11.12 09:28

gredy:

kdyby se vysoké kmitočty šířily do všech směrů stejně jako nízké, tak by měli netopýři docela velký problém :D

doplněno 05.11.12 10:06:

Já si myslím, že je to úplně v pohodě, pokud něco někde nebude drnčet, třeba ty magnety.

Datum: 05.11.12 11:43

Aha, ty se zřejmě pleteš pojmy jako šíření, lokalizace zdroje a odrazy. Právě proto, že se i vysoké kmitočty šíří všemi směry, tak netopýři nemají žádný problém. *bzum*

A myslet si, že je to v pohodě je taky zajímavá rada (a slyšet pak v reálu to dunění, co z krabice poleze).

Datum: 05.11.12 12:24

Stačí aby výškový reproduktor byl natočen jiným směrem a hned se ukáže jak se vysokém kmitočty šíří všemi směry *smich*

doplněno 05.11.12 12:27:

On i ten odražený zvuk by byl pro netopýra docela k ničemu, pokud by se pak šířil všemi směry ;)

Datum: 05.11.12 13:28

Vždyť jsem to už napsal, že si pleteš pojmy. Sorry, ale za vysvětlování základů fyziky mě tady nikdo neplatí. Budeš si to muset naštudovat sám a nebo dál setrvávej v nevědomosti a omylech. Máš na výběr.

doplněno 05.11.12 13:30:

Komický je i tvůj termín "prpojení s ostatním prostorem". To svědčí o všem a další komentář už není potřeba.*smich*

doplněno 05.11.12 13:31:

Oprava: propojení

Datum: 05.11.12 13:41

Kdo chce tak "propojení s ostatním prostorem" pochopí, kdyby se tazatel zmínil hned, že to co je na fotografii nejsou "dvířka" ale rámeček s průzvučnou látkou...

Kdyby ses trochu zamyslel nad tím co tady píšeš, tak by ti došlo, čím asi ta lepší lokalizace zdroje vyšších kmitočtů je způsobená *smich*

doplněno 05.11.12 13:46:

Já na rozdíl od tebe, se snažím tazateli poradit a nevidím žadný problém v umístění jeho subwooferu, jak píše je reprodukror umístěn uvnitř a otvor basreflexu a nejspíš i reproduktoru je na té přední straně bedny kde nebude nic než průzvučná látka, tak v čem je problém? ;)

Datum: 05.11.12 14:29

Problém není v ničem, máš ve všem pravdu a radíš dobře. To jsi asi chtěl slyšet.

Datum: 05.11.12 14:39

gredy:

nic takového jsem slyšet nechtěl, od toho jsou zde jiní :D, ale znovu se ptám, pokud je subwoofer schován tak, že je zakryt průzvučnou látkou, tak kde je problém? Já bych to chtěl taky vědět, kdybych se někdy rozhodl udělat to co tazatel. Zatím si to nijak nezdůvodnil...

Datum: 05.11.12 20:07

Martino mate to dobře. Jak pise bmbx, nizke frekvence se siri všemi směry, je tedy jedno, jestli to povede dopředu nebo dozadu, subwoofer můžete schovat i pod postel. Naproti tomu vyskace musíte mit natočene k sobe a ve vysce uši, jsou smerove. Jinak vysoke tóny neuslyšíte.

Datum: 05.11.12 22:09

Martino, problematika správného umístění reproduktorů i subwooferu je docela komplikovaná záležitost, ač se to možná na první pohled ani nezdá. Věřím, že bmbx to myslí dobře a teď se k němu přidal i stireček. Myslí to dobře, ale mají to trošíčku zmotané. To vám však je určitě ale jedno a mně už taky. Myslel jsem, že už se do toho nebudu dál plést, ale nedá mi to, abych vám na závěr nedal alespoň nějakou radu. I když je kolem nejvhodnějšího umístění řada teorií a dokonce se to dá i vypočítat, úplně nejlepší je metoda pokusu. Připojit SBW a zkusmo ho umísťovat až se najde místo, kde bude znít nejlépe. Umístění je opravdu celkem lhostejné, cituji: "z teorie frekvenční směrové charakteristiky lidského sluchu vyplývá, že kmitočty pod cca 200Hz už mají tak velkou vlnovou délku, že není ve fyzikálních možnostech člověčích smyslů určit, odkud v místnosti tyto tóny přicházejí " (jak jsem už psal dříve, na rozdíl od tónů středních a vysokých). Proto se hlavně výšková repra dělají směrová, nicméně stále platí zákon fyziky, že vlnění se šíří všemi směry stejnoměrně. Obecně však platí, že minimálně půl metru na každou stranu by neměla být od SBW zeď, nábytek či jiná překážka, např stěna té vaší bedny, kde by byl SBW umístěn. Je možné, že ta vaše bedna, ve které SBW chcete schovat, bude vyhovovat, ale spíš asi ne. Pravděpodobně bude zvuk místo jasných basů více či méně huhlat a dunět. Stručnější radu už asi ode mne nedostanete. Přeju, ať se vám umístění zdaří. A mimochodem, jsou tři základní typy konstrukce SBW a platí to i u té, na kterou jste se ptala, tedy i tam, kde repro směřuje k zemi a SBW je na nožičkách.

Datum: 06.11.12 18:52

Při poslechu hudby člověk vnímá zvuk díky zvukovému poli,které vytvářejí jednotlivé zdroje zvuku.U stereo poslechu je zajištěno zvukové pole dvěna zdroji a skládáním kmitů se zvukové pole v místnosti vytvoří.Aby bylo kompatibilní s původní nahrávkou,je nutno sedět při poslechu uprostřed mezi reproduktory.Zlepšení kompatibility se dosahuje přenosem většího počtu zdrojů zvuku.Dnes až pěti.Poslechové pole je pak skoro dokonalé.Aby se mohly uplatnit i nízké kmitočty,musely by reproduktorové soustavy být poměrně rozměrné kvůli basovým složkám.Proto se začaly používat reprosoustavy,obsahující jen středo a vysokotónové reproduktory(satelity) a basová složka se šíří pomocí zvláštního kanálu - subwooferu.Jak již bylo řečeno,basová složka - 10 - 500 Hz nemá směrový účinek a šíří se v místnosti plošně.Zvukové pole je pak homogenní v širokém rozmezí.Ale nejlepší je opět uprostřed mezi reproduktory.

Promiňte mi toto školení,ale už tu bylo mnoho dotazů na toto téma,tak jsen to chtěl detailně osvětlit.

JABRAKA

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.