Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Přepěťová ochrana - ochrana do zásuvky?

Od: honzek* odpovědí: 5 změna:

Zdravím, máte nějaké zkušenosti s přepěťovými bleskovými ochranami do zasuvky? Myslíte si, že taková přepěťová ochrana bude mít šanci zachytit takhle rychlou špičku způsobenou bleskem?

Díky

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar hangar

Rodinný dům, Home server připojený do světa..jištěn ochranou a zdrojem při výpadku apc za cca 22 tis. czk ..

Ochrana, proti přepětí, bleskům.. a dalších 10 položek + ochrana RJ45 koncovek..

Jeden blesk do hromosvodu, zrušeno vše i za ochranou za cca 22 tis.. včetně dvou "routrů" taky pod ochranou.. Barák je starý 3 roky

Takže vše je to o náhodě.. některé pojištovny neuznají pojistku bez použití proti bleskového jištění.. člověk má lepší pocit že něco pro citlivou elektroniku udělal...

Ä na závěr je tu kulový blesk.. musíte mu nějak vysvětlit že máte hromosvod a bleskojistky..jinak si klidně proletí zdí..

 

hodnocení

1x
avatar luigi
Bleskojistky v akci
26. 7. 2011, 11:00 | Digitalnik.cz | Bleskojistky v akci
Chcete-li ochránit nejen svojí satelitní, televizní a počítačovou techniku před zničením v důsledku nebezpečného přepětí, věnujte pozornost následujícímu článku. Na používání tzv. bleskojistek (přepěťové ochrany) existují rozdílné názory. Někteří je pokládají za zbytečnou záležitost, jiní na ně naopak nedají dopustit...
Není jistě náhodou, že zástupci druhé zmiňované skupiny se obvykle rekrutují z řad těch jedinců, kteří už někdy dříve o svou drahou elektroniku přišli _ například při nečekaně prudké letní bouřce. Situace je tedy svým způsobem podobná, jako třebas v případě zálohování dat. I zde spousta lidí navzdory častým varováním prevenci podceňuje, až dokud už není příliš pozdě. Následně se z nich ovšem rychle stávají stoupenci a leckdy i propagátoři veškerých existujících metod, kterými je možné opakování podobné katastrofy zabránit.
Jen málo z nás si uvědomuje co všechno se vlastně odehrává ve chvíli, kdy do domu udeří blesk. Pokud jde o přímý zásah, může lehce dojít doslova k usmažení televizorů i jiných elektronických zařízení. Udeří-li blesk "jen" v nejbližším okolí, ve vedení vznikne přepětí až několik desítek tisíc voltů - které opět ohrožuje v podstatě cokoliv, co je připojeno do zásuvek, k anténě, rozvodu kabelové televizi, počítačové síti...
Základním pilířem obrany je pochopitelně kvalitní hromosvod. Tento svodič odvádějící cca 50% bleskového proudu do země (mimochodem, víte jak velké je přibližně napětí mezi anténou a zemí při průtoku proudu?) by měl být co možná nejkratší a s co nejmenší impendancí. Zákeřné nicméně umí být i přepětí na všech vedeních v důsledku indukce (obvykle zlikviduje hlavně modemy, síťové karty Ethernet aj.), eventuálně přepětí přímo v síti 230 V (bez problémů zničí kompletně celý počítač).
Ve všech zmiňovaných případech vám přepěťová ochrana může prokázat neocenitelnou službu. Bleskojistky na anténních svodech, speciální ochrana kabelů modemu, bleskojistky zapojované mezi zásuvku a spotřebič _ to všechno vám dá větší pocit bezpečí a jistoty. Což za několik obětovaných stokorun podle mého názoru rozhodně stojí.
V současné době narazíte na celou řadu nejrůznějších bleskojistek, přičemž pro úplného laika bývá poněkud obtížné se v nich zorientovat. Podotýkám, že zrovna na přepěťové ochraně se nevyplatí šetřit a je rozhodně lepší dát přednost špičkové kvalitě před nízkou cenou. Co když si ale vůbec nevíte rady? Z následujících odstavců se dozvíte většinu podstatných informací, které by vám měly osvětlit alespoň základní pojmy a usnadnit rozhodování.
Co vlastně je bleskojistka, aneb trocha teorie úvodem
Bleskojistky obecně vzato spadají do kategorie svodičů přepětí, která se dále dělí dle třídy svodiče. Kupříkladu svodiče přepětí třídy B se vyznačují specifickou konstrukcí, která jim umožňuje svádět proud po přímém úderu blesku. Svodiče přepětí třídy C si poradí se vzdálenějším úderem blesku i se spínacími pochody. Konečně svodiče přepětí třídy Djsou určeny k přímé ochraně spotřebičů a právě s těmi se také pravděpodobně setkáte nejčastěji. Existují bleskojistky jak pro venkovní montáž, tak pro vnitřní použití.
Příčiny vzniku přepětí mohou být v zásadě dvojího typu _ buďto atmosférické (blesky), nebo provozní (vypnutí transformátoru naprázdno atd.), přičemž alespoň velikost provozního přepětí lze redukovat. Svodiče přepětí jsou tvořeny elektrodami, jiskřišti. Jedno z nich je uzemněno, druhé spojeno s vedením. Během přepětí se zde hromadí elektrický náboj, dojde k průrazu a následně i ke vzniku elektrického oblouku. Ten vedení zasažené přepětím uzemní. Dalo by se tvrdit, že účelově vyvolá zkrat. Jinou variantu ochrany představuje odpojení zařízení při příchodu napětí, ovšem s tou se v praxi setkáte minimálně. Jejím přímým důsledkem je totiž dočasný výpadek provozu chráněného zařízení, což je v mnoha konkrétních případech silně nepraktické.
Poznámka - pokud přemýšlíte nad tím, kam přesně je odváděna přebytečná elektromagnetická energie, pak za tímto účelem se obvykle vytváří tzv. hlavní ekvipotenciální přípojnice objektu (EP), vysoce důležitá část celého systému.
Výhoda bleskojistek spočívá v tom, že jde de facto o taková jiskřiště, která dokážouautomaticky uhasit oblouk. Tím se eliminuje zkratový proud (který by se jinak pochopitelně ihned nepřerušil a oblouk by tak zůstal aktivní ještě i po odeznění přepětí). Asi nejprimitivnější bleskojistka - růžková - je vlastně jen dvojice kovových růžků (ne nepodobných písmenku V), připevněných k izolátorům. Princip zhášení oblouku spočívá ve vzdalování se obou růžků směrem od sebe (vlivem elektrodynamických sil a teplotního vztlaku), díky kterému se oblouk prodlužuje, až konečně na koncích růžků uhasne. Bleskojistky pokročilejšího typu jsou ovšem ještě komplikovanější. Jako názorný příklad nám dobře poslouží tzv. výbojková bleskojistka. Prostor pro výboj vyplňuje inertní plyn, umožňující lepší hoření oblouku. Ventilová bleskojistka zase obsahuje sériově zařazená jiskřiště s odporovými bloky (varistory).
Koaxiální bleskojistky
Prakticky každé zařízení, které je koaxiálním kabelem napojeno přímo k anténě (nejen), nutně potřebuje i odpovídající ochranu. Zde se vesměs používají bleskojistky fungující na principu zkratovaného čtvrtvlnného vedení. Narazíte však i na již zmiňované bleskojistky plněné plynem, nebo ochrany se supresorovými diodami. Plynové bleskojistky je každopádně možné vyžít jen u zařízení nižších výkonů. Navíc mají jisté nevýhody, mezi které patří namátkou nutnost výměny po určité době provozu. Zmínit musím i časové zpoždění při aktivaci (desítky až stovky nanosekund).
Oproti tomu "čtvrtvlnné" bleskojistky mají takřka neomezenou životnost a jsou vysoce účinné. Připojují se k vybranému přístroji paralelně a nastavují na přenos konkrétní frekvence. Pro veškeré ostatní frekvence mimo vybrané pásmo vytváří zkrat. Z pochopitelných důvodů sem tak kromě jiného spadají i oblíbené wi-fi bleskojistky, nabízené pro různá pásma. V podstatě by se dalo říct, že používání plynových bleskojistek má svůj význam jen u širokopásmových přenosů (televize, satelit), zatímco bleskojistky fungující na principu zkratovaného čtvrtvlnného vedení doporučujeme používat všude, kde je to jen trochu možné.
Konečně bleskojistky využívající supresorových diod bývají k dostání pro frekvenční rozsah do 2,05 Ghz. Používají se výlučně v případě vysoce citlivých zařízení a obvykle ještě kombinují s bleskojistkou plynovou. V této souvislosti je možné hovořit o "hrubé" a "jemné" (kam spadají nejen supresorové diody, ale např. i varistory) ochraně, případně o jejich spojení v ochranném kompletu společně s vybraným oddělovacím prvkem (odpor, filtr aj.). Plynová bleskojistka přijde na vstup kabelu do objektu, jemná bleskojistka pak na vstup spotřebiče.
Příkladem konkrétní koaxiální bleskojistky mohou být řekněme modely BrOK® , určené pro pásma 2,4GHz či 5GHz. Ke koaxiálnímu kabelu se připojují jako průchozí kabelová spojka (s konektory typu N). Tyto bleskojistky se testují proudovou rázovou vlnou o amplitudě 2,5 kA s dobou trvání 10/350 µs, což v praxi znamená, že by měly svojí úlohu splnit (a spotřebič ochránit) i při přímém úderu blesku do antény.
Přepěťové ochrany
V posledních odstavcích dnešního článku zmíníme přepěťové ochrany. Pod tímto názvem (byť vlastně synonymem k bleskojistce) se dnes prodávají desítky zajímavých produktů, z nichž většina na první pohled vypadá jako obyčejná prodlužovačka s větším či menším počtem zásuvek. Tato zařízení lze do jisté míry považovat za multifunkční a to v tom smyslu, že v jediné "krabičce" spojují prvky pro ochranu anténního kabelu, faxu etc. V této oblasti se proslavila zejména společnost Belkin, která ke svým výrobkům nabízí skutečně mimořádné záruky _ namátkou doživotní záruku na jakékoliv vlastní zařízeníBelkin SurgeMaster®, dále záruku obnovy dat z PC poškozeného přepětím (a současně chráněného Belkinem) i záruku na opravu/náhradu připojeného spotřebiče (totéž, porucha v napětí do hodnoty uvedené na balení).
Podívám-li se na vybranou přepěťovou ochranu od Belkinu detailněji, zjistíme, že obsahuje zhruba následující:
- 300 V velké varistory
- termální pojistku k vypnutí systému
- zásuvky s přepěťovou ochranou a zásuvky BlockSpace + bezpečnostní zásuvky
- sekundární pojistky faxu, modemu, telefonu
- diferenční prstencové cívky a vysokofrekvenční kondenzátory
- indikátory (uzemnění, přepěťové ochrany)
- speciální ABS kryt
- sidactory pro faxové/modemové/telefonní linky
- keramickou bleskojistku a zlatý konektor pro ochranu anténního kabelu
Tyto přepěťové ochrany jsou veskrze vhodné nejen pro zabezpečení počítačových sestav (včetně kabelového modemu, DSL etc.), ale ocení je stejně tak i majitele drahých domácích kin, satelitů atp. Belkin navíc myslí rovněž na bezpečnost samotných uživatelů a v neposlední řadě také na jejich pohodlí - k některým modelům dostanete jako bonus dálkové ovládání zásuvek. Nu a pokud vlastníte notebook, bezesporu vás zaujme např.cestovní ochrana telefonní linky 2x RJ11.
Jinou oblíbenou značkou je EATON, vyrábějící kromě jiného i tzv. Protection Boxy _ jednotlivé "přepěťovky" bez kabelu, které filtrují napájení a brání citlivá zařízení před přepětím, interferencí etc. Samozřejmostí je ochrana telefonního/internetového připojení. Protection Box zkrátka jen zastrčíte do zásuvky (po vzoru elektronických odpuzovačů hmyzu) a z druhé strany připojíte chráněné zařízení.
Kvalitní přepěťové ochrany naleznete také pod názvem AEG. Specialitou AEG je kombinace ochrany se záložním zdrojem, určeným pro obsluhu hned několika zařízení naráz. Například model AEG UPS Protect A.1400 dokáže napájet celkem 4 spotřebiče + 2 další chránit proti přepětí a vysokofrekvenčním rušením. Díky komunikačnímu rozhraníUSB (případně RS-232) a přiloženému softwaru si vždy udržíte přehled o aktuální situaci. Co se doby napájení ze záložního zdroje týče, výrobce hovoří o minimálně 3 minutách - což by mělo být v případě výpadku elektrického proudu dostačující k tomu, abyste vše stačili vypnout.
Bleskojistky - koupit či nekoupit?
Mějte na paměti, že pořizovací cena bleskojistek je v drtivé většině případů mnohonásobně nižší, než pořizovací cena vašich elektrospotřebičů! Investice do nich se vám proto nemůže nevyplatit, zvláště s přihlédnutím k faktu, že přepětí si nevybírá a je spíše otázkou náhody zda (a kdy) se rozhodne "navštívit" i vaší domácnost. Zatímco instalace bleskojistek k anténě (na střešní svody) je záležitostí poněkud složitější a budeme se jí ještě v budoucnu věnovat, zapojení přepěťové ochrany by měl zvládnout bez výjimky každý.
Vyhněte se nicméně podezřele levným modelům bez záruk ala Belkin. Ty se mohou stát zdrojem eventuálních potíží a v konečném důsledku nadělat více škody než užitku. Opravdu špičková přepěťová ochrana by měla například rozhodně disponovat tepelnou ochranou (pojistkou) varistorů. Ta varistor při přehřátí odpojí a zabrání možnému požáru. Potíž je v tom, že řada lidí vychází z prostého srovnání parametrů a na jeho základě pak obvykle vybírají v nejnižší cenové hladině. I když jsou ale technické parametry u dvou porovnávaných bleskojistek v podstatě shodné, přesto raději sáhněte po dražší variantě s lepší zárukou. Minimáně tím snížíte pravděpodobnost toho, že se jednoho dne dočkáte nepříjemného překvapení.*jasne*

 

hm*
hodnocení

0x

Zkušenost nemám, ale tipuji, že při přímém úderu blesku do domovní přípojky apod. Vám nepomůže nic, ale při přepěťovém pulsu vzniklém v důsledku "nedalekého" úderu by vhodná ochrana zachránit zařízení mohla (pokud to nebude jen nějaká čínská atrapa).

 

jabraka*
hodnocení

0x

Z článku doslova čiší snaha přesvědčit čtenáře reklamními triky o výhodnosti určitých ochranných systémů.Samozřejmě při úderu blesku pramálo účinných.Špičky ,způsobené v síti spinacími efekty,lze zatlumit vcelku levnými ochranami.

JABRAKA

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Kolega dělá na kabelech uzel a zdůvodňuje to tím, že lesk se nerad vrací. Ono se to asi opírá spíš o induktanci (induktivní reaktanci) vzhledem k vysoké frekvenci blesku, a asi to stejně nepomůže, ten blesk se na nějaké vodiče a jejich "zatáčky" asi vykašle a prostě je propálí, na druhou stranu to možná nebude proti blesku méně učinné než ty sofistikované přepěťové ochrany.

doplněno 08.08.11 09:48:

Pardon, blesk se nerad...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma elektromagneticka spojka

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]