1xZrcadlovka pro začátečníky

Od: Datum: 03.11.12 16:15 odpovědí: 24 změna: 05.11.12 11:16

Dobrý den,

v blízké budoucnosti si chci pořídit zrcadlovku, ale nejdříve si chci všechno zjistit. Může mi někdo poradit co znamená a k čemu se dá využít např. ISO, citlivost a co znamenají další parametry, které se uvádí u fotoapárátů? Popř. poradit značku atd. Cena by měla být kolem 10000. Ráda bych, aby fotoaparát uměl dobré fotky za snížené viditelnosti a vůbec ostré fotografie.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.12 16:21
avatar

Proboha, takové dotazy se tu objevují pořád a pořád.

Proč si chcete pořizovat zrcadlovku a dát za ní hromadu peněz, když nevíte základy fotografování? ISO, citlivost a další parametry, co se uvádí u fotoaparátů musíte znát, to vám nikdo neporadí..

Pokud můžu radit, kupte si nějaký kompakt, vyzkoušejte si všechno, pořiďte si nějakou příručku fotografování pro začátečníky a nastudujte si to. Pan třeba zjistíte, že do zrcadlovky ani nepůjdete.

Dobré fotky za snížené viditelnosti a vůbec ostré fotografie umí každý fotoaparát, i ten za dva tisíce. Tady spíš záleží na tom, jaká ruka mačká tu spoušť a jaká hlava tu ruku řídí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rita*
Datum: 03.11.12 16:32

Kompakty už mám 2 a nevím jaké dotazy se tady pořád objevují , nestuduju to tady jako vy. Na to nemám čas.S kompaktem pracovat už umím jen nerozumím všem parametrům nebo jsem si je chtěla spíše ujasnit. A někdy se o to musím začat zajímat více.

Samozřejmě že si nebudu kupovat zrcadlovku jen na základě odpovědí v této poradně chtěla jsem to jenom zkusit všude a znát víc názorů. Ale jak vidím, tak ta vaše odpověď mi vůbec nepomohla, ale přesto jsem Vám dala bod když jste toho tolik napsal)

Od: mowla*
Datum: 03.11.12 16:41

Pokud kompakt máš a s kompaktem umíš, pak je nejlepší si různé parametry vyzkoušet - i kompakty umožňují nastavit ISO (obvykle přes menu) a případně volit různé expozice (priorita času či clony)... ISO se také týká expozice - nejlépe si vliv nastavení ISO vyzkoušíš, pokud dáš foťák na stativ a v rychlém sledu (aby se neměnily světelné podmínky) vyfotíš několikrát totéž s různým ISO - na počítači pak můžeš porovnat hloubku ostrosti (prokreslení detailů v různých vzdálenostech od objektivu) a zrnitost (každá fotka sebou nese tzv. EXIF informace, takže u každé můžeš zjistit, s jakým ISO, časem a clonou byla vyfocena)...

;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.11.12 16:54
avatar

Dobrá, ale co chcete vědět? Základní práci s kompaktem se naučí snad každý, když nastavíte kolečko na písmeno A. Ale i kompakty mají možnosti nastavování.
Koupíte si zrcadlovku, dáte za ni deset tisíc a pak zjistíte, že dvě třetiny funkcí nevyužijete, stačí vám jedno jediné nastavení a až budete nosti zrcadlovku s příslušenstvím, budete závidět ostatním, co stejně kvalitní snímky cvaknou kompaktem.

Pokud chcete zrcadlovku, opravdu se o celou problematiku musíte zajímat víc a o hodně. Já mám ještě doma asi padesát knih o fotografování, když se ještě dělalo na film a věřte, že se k nim stále vracím. A dnes se objevují stále nové a nové fotografické příručky. Dokonce existují i knihy pro jednotlivé typy fotoaparátů. Tak začněte odtud.

To, že budete kupovat zrcadlovku na základě vlastního rozhodnutí, je fajn, protože co člověk, to jiný názor. V podstatě jsou si podobné, ale to poznáte sama.

Takže se tu asi nějaké technické poradny nedočkáte. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rita*
Datum: 03.11.12 17:08

Zrcadlovku si chci pořídit až za pár měsíců, nechci ji kupovat zítra. Mám olympus mju 7010 a i když mám fotoaparát ručně nastavený i na stativu nejsem občas spokojena. To by mě zajímalo jaký fotoaparát máte vy?

Datum: 03.11.12 18:33
avatar

Mám celkem sedm fotoaparátů, počínaje analogovou Praktikou, přes dva Zenity k digitálnímu Fuji, Olympusu až k Canonu Ixus 115 do kapsy a Panasonicu FX28. Ale opakuji že v tom, jaký kus plechu, skla a plastu se mi houpá na krku to není.

V příbuzenstvu mám jednoho profíka, který nakoupil vybavení za třicet tisíc, vláčí se na dovolenou se stativem a gigantickou brašnou a když pak předvádí svoje fotografie, buď se mu vylévá moře, nebo uříznuté hlavy, lidem svítí červené oči, nebo se podaří nějak změnit nastavení bílé, takže dvacet snímků je do modra a další věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.12 06:34
avatar

Na druhou stranu, pokud se chce tazatelka naučit fotit, tak například s takovou hloubkou ostrosti u kompaktu s jeho ohniskovou nevzdáleností a parodií na clonu laborovat nelze. Kompakty jsou na hraní si na dovče, ne na fotografování. Dyť se tím displejkem nedá nic pořádně vidět. Já bych ji od toho neodrazoval, možná dojde novému poznání...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mowla*
Datum: 03.11.12 16:31

Než si koupíš foťák, přečti si něco o focení - co fotit, jak to fotit, čím to fotit... Např. - pro začátek - http://www.digineff.cz/jaknato/index.html ...

Teprve pak, až budeš mít o focení rámcový přehled, si promysli, jaký chceš foťák...

;)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.11.12 16:44
avatar

Jestliže fotíte s kompaktem a nevíte, co je to ISO, pak pravděpodobně vše fotíte pomocí plně automatického režimu. Skutečně byste měla zvládnou alespoň základy teorie, pak budete moci lépe využít i kompaktní přístroje. Nechte si naložit pod stromeček nějakou kniku o digitální fotografii - na trhu jich je celá řada. Lze studovat i z internetových stránek, výborná je např.: http://www.fotoroman.cz/ Tam se dozvíte leccos o expozici, kompozici, rozlišení a mnoho jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rita*
Datum: 03.11.12 17:02

Vím co je ISO, uvedla jsem to jako příklad z parametrů ty ostatní si zatím nepamatuju, protože to teprve více studuji ,ale fotím už dlouho a to co jsem potřebovala jsem věděla a doposud to stačilo. Používám také počítačové programy na úpravu. Vím, že se v dnešní době o fotografii zajímá hodně lidí a tak Ti co tomu už rozumí, se v odpovědích trochu nadnášejí, snad se bojí konkurence,ale to nemyslím na vás. Je určitě pravda, že i s kompaktem se dá udělat super fotka. Dokonce i s fotoaparátem v mém telefonu. A lidé, kteří se o to nezajímají vůbec ani nepoznají odkud fotka pochází. Nejprve to nastuduju lépe a určitě do zrcadlovky půjdu,kompakty mám okoukané a těším se na hledáček

Od: hot
Datum: 03.11.12 17:26

úplně super je tenhle http://digitalni-fotoaparaty.…ka.cz/canon-eos-600d/recenze/ a nemusíte se starat o ISO a citlivost, fotí to samo a nádherně. Nebudete litovat. Můžete se podívat na nějaké foto z něj na photo.net

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.12 18:04
avatar

nemusíte se starat o ISO a citlivost, fotí to samo...

Jenže to je pravděpodobně to, co tazatelka nechce.

Jistě, na fotky z dovolené v Horní Dolní je kompakt s automatikou ideální. Pokud se chcete věnovat fotografování vážněji, je nutné mít možnost automatiku vypnout. Stejně, jako kolegové výše, doporučuju nějakou literaturu. Já nedám dopustit na knihu od Hanse Widische - Nová škola fotografie. Je sice starší a o digitálech tenkrát ještě nikdo neměl ani ponětí, ale základy fotografovíní (techniku, včetně té zrcadlovky i kompozici) se z ní naučíte dokonale. Části, zabývající se zpracováním fotografického materiálu samozřejmě můžete ignorovat, ale neuškodí si o tom něco málo přečíst.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hot
Datum: 03.11.12 18:15

Jenže to je právě to, tenhle foťák fotí úplně super i fotky na dovolené z Horní Dolní, stačí mrknout na www.photo.net a vyhledat si tam fotky z něj. Skvělý je třeba na vytažení objektu z pozadí, krásně rozostřené pozadí, krásně fotí lidi a zvířata v pohybu, za tu cenu si myslím, že je to nejlepší zrcadlovka. Lidi, co znám, jsou s ní všichni spokojeni a já se mlátím do hlavy, že nemám tuhle, ale tehdy mě zlákala o 3000 levnější značka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jdukolem
Datum: 03.11.12 18:18

Rozostřené pozadí dělá objektiv,bez ohledu na to,na jak drahém přístroji je nasazen!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hot
Datum: 03.11.12 18:30

To sice ano, ale ten by musela dokupovat třeba v podobě makro a ten se nehodí na fotky krajin a větších celků, taky to má v základním vybavení i s tímhle objektivem. Navíc fce vystřižení z pozadí má Canon lepší. Myslím, že jsou to nejlepší zrcadlovky. Mohu srovnat s Olympem a Nikonem a tenhle je prostě nejlepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 03.11.12 18:39

Šmarjáááááá - Hot - víš aspoň trošku co a o čem píšeš? *ee**cert*

Objektiv musí mít každý foťák (i kdyby to měla být jen ´dírka´ v případě camera obscura)... Víš, co je to "makro"?

A "fce vystřižení z pozadí" - slyšel´s někdy něco o "funkci" zaostření a pojmu ´hloubka ostrosti´?

*bzum* Ale máš nepochybně pravdu - "tenhle je prostě nejlepší"... *haha**uf*

doplněno 03.11.12 18:51:

To Hot: *smich* Určitě... *uf*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.12 18:25
avatar

Tuhle knížku jsem taky přelouskal několikrát. Vycházely kdysi skvělé věci. Einhorn, Souček, Šmok, Kulhánek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rita*
Datum: 03.11.12 18:57

Fíha to já si teda něco nastuduju vyzkouším,nechystám se časem stát profi fotografkou, jen je to moje hobby.Všechno co se týče fota přes fotoalba a čím starší fotoalba tím lepší. Chci mít krásně zachycené fotografie z cest a kompakt mi po těch letech už nestačí a možná i pro to , že můj mobil zvládá fotky skoro stejně kvalitní jako můj kompakt ...

Od: jdukolem
Datum: 03.11.12 18:16

to hot

co je na tom super,fotit na zelené kolečko umí každá zrcadlovka a obrazový výstup dělá převážně objektiv.Kvůli tomu se zrcadlovka nepořizuje.

Tazatelka se v dnešní době může dozvědět vše,co potřebuje z pohodlí domova,musí však vyvinout nějaké minimální úsilí

http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

http://www.digi-foto.sk/

http://digineff.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rita*
Datum: 03.11.12 18:59

To je mi jasné, že dnes info najdu hlavně na netu,ale k tomu patří i tato poradna a proto prostě zjišťuju a díky za tipy

 

Od: bmbx®
Datum: 03.11.12 22:40

Ten kdo nezná základy fotografování, by nad koupí zrcadlovky neměl vůbec uvažovat, nedokáže využít to co mu tento přístroj nabízí a bude jen zbytečně nosit na krku těžký foťák, který mu bude přinášet proti kompaktu jen jednu jedinou výhodu - líp s ním člověk vypadá *haha*:D

doplněno 03.11.12 22:43:

A základy nelze jen tak získat za pár minut na poraďte, chce to literaturu a učit se.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rita*
Datum: 04.11.12 11:29

Jejda už v první otázce je napsáno že si chci zrcadlovku pořídit v B U D O U C N U. Určitě si nebudu pořizovat zrcadlovku na základě této poradny, kde se lidi stejně jenom hádají a někteří dokonce neumí číst.

Datum: 04.11.12 12:37
avatar

Jasně, dobře děláte, tady jsou stejně jen lidi, kteří si poradnu používají jen pro to, aby se mohli hádat a dokonce jsou negramotní*sok*, jak správně píšete. V každém případě si pořiďte tu nejlepší zrcadlovku, kterou seženete. Nakonec, Jan Saudek už je v důchodovém věku a nikdo jiný to zatím za něj nevzal.

doplněno 05.11.12 10:35:

Ještě bych chtěl doplnit jednu maličkost, kterou říkám každému, kdo se mne ptá na fotografování digitální zrcadlovkou. Pokud nechcete vyrábět plakáty, fotografické obrazy a zvětšeniny půl krát metr, což je devadesát procent fotografujících, je takový stroj úplně zbytečný.

Jednou, kdysi dávno v jednom fotokursu, předvedl lektor tvorbu výstavního snímku vytvořeného fotoaparátem, který se tehdy prodával za tři stovky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.11.12 11:16

Ono je dobré hlavně se něco kolem fotografování naučit a díky vědomostem zjistit co všechno mi může zrcadlovka přinést navíc, nebo taky že její přednosti vůbec nevyužiji. A pak až plánovat zdali si jí koupím a jakou. Dnes jsou na trhu přístoje, které zrcadlo nemají, nebo mají nepohyblivé polopropustné zrcátko a každý ten přístroj přináší nějaké výhody proti zrcadlovce se skolopným zrcátkem. Bylo by škoda si pořídit zrcadlovku jen proto, že je to zrcadlovka a pak zjišťovat, že zrovna pro tvé účely by byla lepší jiná volba.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.