Co je tepelný nadproud (bimetalový) spouštěč?

Od: odpovědí: 2 změna:

Dobrý den,
mohl by mi někdo vysvětlit jednoduše co je to tepelný nadproudový (bimetalový) spouštěč a kde sepoužívá?
Děkuju

2 odpovědi na otázku

 

 


2x

Funkce bimetalu, neboli dvojkovu ne založena na tom, že jednotlivé rozdílné kovy, které jsou k sobě pevně spojeny, mají i rozdílnou tepelnou roztažnost. Ta má potom za následek, že se změnou teploty se ten pásek prohne. U nadproudového spínače je potom okolo tohoto pásku navinuto několik závitů odporového vodiče, který průchodem proudu vytváří teplo. A v závislosti na velikosti toho proudu se tepla vyrobí více či méně a díky tomu se pak ten bimetalový pásek prohne zase více či méně. Čili v praxi se to třeba využívalo u jističů, které při překročení určitého proudu a tudíž vývinu nadměrného tepla, odpojily spotřebič od zdroje.

 


0x
avatar ferda60

Tak já už mohu jen přidat vysvětlení, že název spouštěč je zde tak trochu slovní hříčka. V elektrotechnické praxi se často používá název motorový spouštěč. Zdá se tedy, že by měl něco spouštět, ale ve skutečnosti je určen k ochraně motoru proti přetížení nebo zkratu. Je to vlastně jistič, který má vypínací charakteristiku upravenou tak, aby umožňovala spolehlivý rozběh motoru při zapnutí (aby při tom nevybavil /nevypnul/ vlivem zvýšeného rozběhového proudu motoru), odtud tedy pochází pravděpodobně ten název spouštěč.

Provedení např. zde: ceha-kdc.cz/... (s bimetalovou a magnetickou spouští)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]