Kostičkuje obraz u TV (přes DVB-T) co s tím?

Od: Datum: 03.01.13 16:06 odpovědí: 10 změna: 03.01.13 20:05

Dobrý den,

u naší LED TV SAMUSNG nám občas kostičkuje obraz. Buďto jen lehce zakostičkuje a nebo se úplně vytratí i se zvukem, popřípadě se jen v kostičkách zasekne a hned zase jede dál. Vypozorovali jsme, že se tak děje, pokud uděláme něco jiného s jiným elektrospotřebičem. Například pokud rozsvítíme lampičku, pokud zhasneme v chodbě, pokud pustíme rádio v kuchyni, atd.

Signál na TV přijímáme klasicky DVB-T přes anténu na střeše svedený koaxiálním kabelem. Díky za rady!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jardino555*
Datum: 03.01.13 16:12

jednoznačně slabý, kolísavý signál...jakou máte sílu a kvalitu signálu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nexus
Datum: 03.01.13 16:24

TV mi v manuálním ladění ukazuje "kvalita signálu" 100%, "síla signálu" 78%. Jak by to souviselo s ostatními přístroji či rozsvěcením? A co s tím? Technika, co dělá antény na přeměření? Ale síla není špatná, ne?

Datum: 03.01.13 17:26
avatar

Signál i kvalita signálu je v pořádku. Pokud se stane po přijení / odpojení do sítě jev který popisujete, dával bych to do souvislosti se špatně odfiltrovaným napájením případně koaxiálním kabelem k anténě. Při vypnutí dalšího spotřebiče se totiž do sítě naindukuje napájení, které se po kabelech napájení 230V šíří do ostatních spotřebičů, je možné, že koaxiální kabel k anténě na střechu vede podel napájecího kabelu a v případě, kdy se do sítě připojí / odpojí další zařízení, naindukovaná špička se šíří po napájecím kabelu a může se indukovat do koaxiálního špatně odstíněného kabelu, kde vznikne rušení. Na napájecí kabely se používá feritový toroid, který se připne hned na napájecí kabel za spotřebič a veškeré špičky se tímto toroidem do jisté části zlikvidují.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: nexus
Datum: 03.01.13 18:37

Díky za odborný příspěvek! Jen jsem úplně nepochopil, ke kterému přístroji toroid připnu? Pokud k TV, je vše OK, pokud to ale chápu správně, že například k oné lampičce, rádiu, jak potom zamezím rušení světla v místnosti, které nemá žádný kabel, pouze vypínač ve zdi?

Datum: 03.01.13 18:44
avatar
Samozřejmě k televizi.
Mimochodem, prakticky všechna dnešní spotřební elektronika má tento prvek zabudovaný v napájecím kabelu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nexus
Datum: 03.01.13 19:03

Máme u televize klasický napájecí kabel stejně jako k rádiu. Takže si mám tento prvek zakoupit?

Datum: 03.01.13 19:04
avatar

Martine s tím nemohu souhlasit. kde má tento prvek zabudovaná pračka, myčka, mikrovlnka, lampička? Tyto spotřebiče jsou v dnešní době brané jako standard a tento prvek na kabelu skutečně nemají ;) zkrátka to nepotřebují. A zařízení typu pevná linka, reproduktorový zesilovač, televize, set top box atp to mají řečené elektronicky odrušené kondenzátor odporovým filtrem (horní / dolní propustí) a tedy tento váleček nemají.

Jak tazatel popisoval v otázce jeho problém, odhaduji to na poškozenou izolaci koaxiálního kebalu, na nedostatečnou dimenzaci průřezu žíly vhodně tlustého inzolantu a kvalitního opředení stínění. Šum se tam může dostat i vyloženě přes set-top box - ten má totiž často svůj napájecí adaptér, který pravděpodobně nemá tento feritový váleček na sekundáru a můžeš přes napájecí síť být rušen celý signál přijmu.

Mé odhady jsou následující:

1.Pokud je set-top box napájen zvlášť a nemá feritový kroužek - pak to může být jedna z příčin
2.Špatně dimenzovaný koaxiální kabel případně špatně odstíněný

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 03.01.13 19:53

Běžně tyto kroužky odstraňuji a nic se neděje, těžko z vás mi někdo vysvětlí, proč například zdroj k notebooku má dostatečný filtr na výstupu a přesto někteří výrobci namontují tuhle "BAMBULI" centimetr před konektor na konci kabelu, jen rtao zvětšuje riziko přelámání kabelu :D.

Když jsem měl problém s nějakým rušením, tak přídáním feritového kroužku to bylo stejně bez úspěchu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nexus
Datum: 03.01.13 20:05

Televize máme dvě, obě mají zabudovaný digitální tuner, takže žádný set-top box nevlastníme. Jedna TV je v kuchyni, druhá v obývacím pokoji. K oběma je stejný zdroj, a to anténa umístěná na půdě a od ní rozvedený 1 koaxiální kabel, který je rozbočen na 2 televize.

V kuchyni se kostičkování moc neobjevuje, když ale zmáčknu vypínač lampičky v dětském pokoji do poloviny, takže skoro zapnu/vypnu, chci tím podráždit TV, kostičky jsou i v kuchyni. V obývacím pokoji ale kostičky "obtěžují", takže jsou samovolně vidět při zapnutí rádia, světla na wc, atd... nemusím dráždit lampičkou...

Datum: 03.01.13 17:35
avatar

Také mi kostičkoval a zamrzal obraz. Hlásila jsem to UPC. Přijel servisman, pokýval hlavou, vyměnil kaxialní kabel a zástčku k němu a je klid. Už to nedělá.*jasne*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.