Páječka jaký typ doporučujete?

Od: Datum: 08.04.13 13:02 odpovědí: 15 změna: 18.06.13 20:35

zdravím všechny. rozhodl jsem se, že si pro občasné domácí pájení pořídím páječku. A otázka je zdali transformátorovou anebo pájecí pero. spíše drobné opravy elektroniky, věci jako LED pásky apod. Vždy jsem si zatím půjčoval od známých, ale uvžuju o vlastní. jaké jsou + a minusy jednotlivých možností? díky moc za názory

doplněno 18.06.13 15:29:

co říkáte na tohle, někteří tyto "noname" věci z lidlu docela chválí...

http://www.lidl.cz/cps/rde/xc…idl_cz/hs.xsl/index_33835.htm

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.04.13 14:04

Mám obě. Každá se hodí na něco jiného. A pak mám ještě jednu větší okolo 200 W. I trafopájkou se dají pájet malé věci, pokud si upravíte hrot. Na menší ale jednoznačně pájecí pero s regulací teploty.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.04.13 14:09
Trafopajka je klasika. Velice jednoduche zarizeni. Temer nemrtelne. Ale pri vypinani a zapinani vznika. Vznika vn impuls nebo taky statika. A tamuze poskodi nektere polovodice. Hlavne io. A. CMOS. A je oproti pajeci stanici levnejsi.
Mikropajka je uz o krok dal. ma regulaci teploty houbicku na cisteni hrotu. Nevznika tm statika a je lehka do ruky. Dela se s ni perfektne.
A potom si muzes koupit jen pajeci pero do zasuvky ale je bez regulace teploty. Takze vytahovat a davat zpet do zasuvky. Nebo do privodu vradit diodu a omezit vykon na polovinu. Nebo to regulovat triakovou regulaci ale to je bez zpetne vazbytermoclanku. A bez nastaveni teploty. Ale je o dost levnejsi ... Osobne bych vzal tu stanici. Treba se vrhnes na klasicke bastleni ... Tam uz to je potreba

Datum: 08.04.13 14:33

1. Trafopájka s výměnnými smyčkami - nejuniverzálnější páječka, doporučuji v kombinaci s věčnými hroty aspoň 2 druhy (0,8 a 1 mm). Cena kolem 500-600,-

2. Pájecí pero s regulací na 230V - levné a dobré řešení pro menší pájení, podle užitého hrotu lze dobře i SMD. Cena cca od 200 ,-

3. Plynová páječka pero - ideální na občasné práce na střeše u antény, v autě, zkrátka tam kde není elektrika. Pracuje cca 1 hod., má vysoký výkon a díky výměnným nástavcům a hrotům hodně univerzální na vše možné pro kutila. Cena od 500,- výše podle kategorie.

4. Páječka na různé akumulátory - nevýhoda jsou právě ty akumulátory (pokud se nejedná o tzv. přednabité), protož při použití jednou za 2 měsíce to pro ně není to pravé ořechové. Jinak docela použitelné na drobnosti. Cena od cca 300,- plus.

Celkově je výběr na tobě, jsou to jen příklady...

Od: zabu
Datum: 08.04.13 22:46

Na občasné bastlení stačí to nejlevnější s regulací teploty. např tadyto, nebo tadyto. Nekupujte ty dražší typy s displejem ukazujícím teplotu, jsou dost poruchové. Ta řada LED poskytuje dostatečnou orientaci.

Plynová páječka je dobrá třeba na střeše u antény.

Pistolová trafo pájka je dobrá na silnější dráty a pájení plechových krabiček.

Paječky na baterky nebrat. Stanete se otrokem baterií.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.04.13 23:04

to je zvláštní že s těma displayema máme ve škole prý už 15 let a držej?

Od: zabu
Datum: 09.04.13 14:58

My měli dvě, a na obou přestaly zobrazovat ty displeje. Jinak pájely dál. Proč? Nevím.

Od: technoman*
Datum: 18.06.13 16:29

S tou solomonkou SL20 jsem pracoval pět dní v týdnu 8 hodin denně, je dobrá ale chce si to pořídit taky dobré hroty. Co nám kupovali to byl nějaký čínský drek, některé se propálily po měsíci, některé ani nešly pocínovat.

Datum: 08.04.13 23:26

Mám pájecí "stanici" mikropájka, stojánek, houbička a jednoduchá regulace (neměl jsem rozdělané, ale dle mě funguje tak že při otáčení knoflíku se zasunuje jádro transformátoru) za 400 a spokojenost, už ji mám přes dva roky, přežila i když jsem ji jednou zapomněl vypnout a jela přes noc na plnou teplotu :)

Začínal jsem s trafopájkou, ale jak jsem jednou zkusil mikropájku, hned se mi zalíbila.

Na občasné bastlení, za ty prachy naprosto v pohodě :) dá se najít pod typem "ZD-99"

doplněno 08.04.13 23:28:

co je nevýhoda, že knoflíkem se nereguluje přímo teplota (nemá termostat), ale výkon. Tedy na "minimum" se zahřívá podstatně pomaleji než na "maximum".

Ale jak říkám, nikdy jsem s ní neměl problém :)

Od: bmbx®
Datum: 08.04.13 23:48

Osobně používám odporovou mikropáječku, odporovou páječku, plynovou páječku a trafopáječku. Vše je dobré na něco, ale jako nejuniverzálnější na takové to domácí pajení, bych doporučoval trafopáječku a k ní si pořídit věčnou smyčku. V přípaě potřeby ní lze zvladnout kolem bastlení téměř vše.

Datum: 09.04.13 17:10

Pro základní bastlení doporučuji legendární československou ERS 50. Hledej ještě starou verzi vyráběnou v Tesle Liptovský Hrádok, ty novější, které vyrábí Sagat, už podle několika názorů za moc nestojí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.06.13 15:36

Proti věcem z Lidlu normálně nic nemám, ale tohle se moc nepovedlo (vlastní zkušenost). Když už z Lidlu, tak si počkej na pájecí stanici (stávala asi 700 Kč).

doplněno 18.06.13 15:58:

A víš vůbec, jaký je rozdíl mezi perem a stanicí? To, co popisuješ ty, je aktuálně nabízené pero z držákem. To, co jsem měl na mysli já, je pero s držákem a regulací = pájecí stanice. Tu nemají tak často, ale občas ano.

Datum: 18.06.13 15:55
Ta pajeci stanice co byva občas v lidlu stoji za prd je to jenom pajeci pero do zasuvky bez regulace.
A za ty prachy je lepší si koupit neco lepšího
doplněno 18.06.13 20:11: Oni v lidlu jsou schopny to pojmenovat i stanive tak jsem tady na to rezignoval a taky to psal

Od: technoman*
Datum: 18.06.13 16:17

Trafopájku, ale ne ty čínské a ty které mají smyčku svisle.*blee* Mám dvě starší klasické české ETP 90VA a TRP2-73 75 VA a vystačí na veškeré elektropájení doma. Už jsem s nimi vyměnil i 15! elekrolytů na zákl. desce počítače*sok*, dále i ve zdrojích, v routeru a taky v set top boxu*palec*

Datum: 18.06.13 20:23
Ano ty dementní trafopaječky s svislim okem stoji za prd a hlavně u nich pišou nesmyslne výkony 175 w a podobně přitom to trafičko je sotva 3/4 ty trp 75 w. A ty oka co k tomu davaj jsou tak na okapy...
To je tak když někdo vidi " super" paječku za " super" peníze...
Ta prace co s tim uděla stoji za hovno a k tomu s mizernou produktivitou...
A když mu někdo řekne at si vezme tu klasickou tak prohlasi ze to jsou zkurveny komunistycky paječky...
(Ne že bych byl komunista či jejich sympatizant ale to je jedna z mala věci co stala za něco...)
Jo to je demence...

Od: jirbar*
Datum: 18.06.13 20:35

Těch věcí co se dříve vyráběli a na které vzpomínám, když používám dnešní šunty, je mnógo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.