Elektricky sporak - zapojeni klasicka zasuvka

Od: Datum: 05.11.12 12:06 odpovědí: 10 změna: 12.11.12 19:04

Dobry den,

potreboval bych poradit ohledne porizeni elektrickeho sporaku. Nove jsem se prestehoval do Garsonky, kde neni k dispozici klasicke pripojeni pro elektricky sporak, diskutoval jsem tuto zalezitost s jednim elektrikarem a ten mi doporucil koupi sporaku do klasicke zasuvky - http://www.mora.cz/cs-623-mw/ . Ten se mi velice zamlouva a o porizeni jsem temer rozhodnut, ale problem je, ze nemam zasuvku primo v kuchynskem koutu a musim tam natahnout prodluzovacku. Znamy elektrikar mi kvuli bezpecnosti doporucil nasledujici - http://www.alza.cz/kabel-prod…-m-230v-1-zasuvka-d144854.htm ktera ma zvladat Napětí: 230 V a Proud: 16 A. Chtel bych se ale jeste pro jistotu zeptat, zda je takoveto pripojeni bezpecne, popripade zda neexistuje jeste nejaka ochrana proti vyhoreni.

Dekuji za Vase reakce!

David Golias

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.12 12:11

Na elektrický sporák jsem nechal udělat zvláštní jistič, tak nevím... Na kombinovaný používím klasickou zásuvku a jedozástrčkový prodlužovák stejný viz váš odkaz. Nevím pokud dojde k situaci, že budete péct, vařit + varná konvice či pračka mohl by jističe vyskakovat, ale nejsem elektrikář, tak snad někdo přidá erudovanější odpověď

Od: davidgolias
Datum: 05.11.12 12:13

Dekuji za odpoved, mohu se jeste zeptat, kolik tak cenove dnes vyjde pridelani noveho jistice? Zajima mne jen odhad ...

Od: mowla*
Datum: 05.11.12 12:45

Prodlužka - no, budiž... Podstatné je, že tento sporák zásuvka 230V/16A plně neutáhne (při zapnuté troubě je nutné mít alespoň jednu z větších varných zón - plotýnek, vypnutou), udávaný příkon 3,4 kW je jen příkon sklokeramiky, příkon trouby není započítán (asi ze ´skromnosti´;) )... Současně to znamená, že jakýkoli další spotřebič (mikrovlnka, rychlovarná konvice, vysavač...) může daný zásuvkový okruh (tedy i připojený na jinou zásuvku tohoto okruhu) přetížit (vypadne jistič)... Požáru - pokud jsou rozvody jinak v pořádku, bych se ale neobával...

"Přidělání jističe" - jistič samotný stojí cca stovku - to je ale ´to menší´- je potřeba od jističe v rozvaděči natáhnout ´drát´ (vysekání drážky, kabel, zásuvka, zapravení zdí... Daší otázkou je, nakolik je dimenzovaný hlavní bytový jistič... Nejjednodušší je pozvat si elektrikáře, který na místě zjistí co a jak je případně nutné a "přidělání" ocení...

Datum: 05.11.12 12:49

Mowla má pravdu, nejlepší pozvat elektrikáře aby se na to přijel podívat. Mě to stálo pár korun za zásuvku, dělal mi to známý elektrikář. Záleží zda budete sekat nebo dáte drát do lišt (já použil lišty). Takže cenově pár set korun - zásuvka, jistič, kabel, lišty + práce a cestovné elektrikáře...

Od: davidgolias
Datum: 05.11.12 12:54

Dekuji vsem moc za reakce, jdu shanet nejakeho elektrikare

Datum: 05.11.12 13:00

Tak do toho bych nesel. Radeji si nech privest do bytu 3faze a sporak pridelej schvalenym kablem do svorek sporakoveho vypinace at mas klid. Ty ampery neni sranda

Datum: 05.11.12 14:01

Ona ta nová třífázová přípojka taky není sranda. Řádově desetitisíce korun.

Datum: 05.11.12 13:48

Pokud dobře čtu a chápu, tak má sporák dva provozní režimy:

První režim - funguje trouba a jedna velká plotýnka

Druhý režim - fungují jen plotýnky bez trouby

Vzájemné blokování těchto dvou provozních režimů je uděláno proto, aby výrobce nepřekročil udávaný

příkon 3,4 kW a sporák byl tedy použitelný pro připojení do zásuvky 230V/16A.

Ve sporáku bych problém neviděl...

Problém ovšem je, že příkon sporáku je limitní vzhledem k zásuvce a zapnutí jakkéhokoliv dalšího většího spotřebiče na stejný okruh jističe by vyvoval vypadení jističe.

Doporučuji zkontrolovat jaký máte hlavní jistič před elektroměrem (nejspíš venku na chodbě). Je-li 16A, není to dobré a během vaření nebudete moct zapínat jiné spotřebiče.

Je-li 25A, je to dobrá varianta. Potom už bych jen oslovil nějakého elektrikáře, aby vám doma instaloval samostatný jistič v bytové rozvodnici a samostatný kabel, ukončený zásuvkou za sporákem.

Jestli jde o garsonku a nové vedení ke sporáku Vám nebude vadit v elektroinstalační liště, nebude to stát víc než málo

Na prodlužovačky bych se vybodl, je to jen další zdroj potenciálního nebezpečí.

Ohodnoceno: 1x

Od: formule1*
Datum: 12.11.12 11:07

Dobrý den pane Davide.

Tak jsem se na to podíval(dělám elektroinstalace a kompletuji na přání rozvodné skříňky do garáží atd.)

Takže:Hlavní přívod před elektroměrem musí být 25A. Já mám na rodinném domku 50A. Sporák musí mít samostatné jištění,to znamená 3 pólový jistič 16A / 400V.Může,ale nemusí mít vypinač sporáku. Záleží na majiteli,zda ho chce mít.Při čištění sporáku se tedy vypne 3 fázový jistič.Přívod na svorkovnici do krabice u sporáku musí být 5-ti žilový.(L1,L2,L3,N,a PE).Odtud bude přívod na svorkovnici sporáku připojen 5- ti žilovým kabelem H05VV-F 2,5 mm2 (lankové) Délka dle potřeby.

V případě potřeby, pošlu schema zapojení.

Formule 1

Datum: 12.11.12 19:04

Pane Formule, jste trochu vedle. Vy popisujete připojení klasického třífázového sporáku, ale sporák uvedený v tazatelově odkazu je vyroben jako JEDNOFÁZOVÝ, s připojením do jednofázové zásuvky s napětím 1x230 V. To znamená jistič 1x16 A a kabel 3x2,5 mm.

doplněno 12.11.12 19:04:

Mimochodem, proč ta modrá barva textu?

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.