Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hromosvod jako přepěťová ochrana?

Od: gzum odpovědí: 15 změna:

Zdravím, je možné brát hromosvod jako přepěťovou ochranu?

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

fidonet*
hodnocení

2x

hromosvod, spravně bleskosvod, můžete brát jen jako ochranu před bleskem. Přepětovou ochranu musíte vytvořit trojstupnovou ochranou, tedy speciální zařízení do HDS, druhé do bytové rozvodnice ( u jističů ), a třetí přímo v zásuvce. Žádná jiná není 100% učinná..

 

bro*
hodnocení

2x

Hromosvod je součástí systému vnější ochrany objektů před bleskem. Přepěťové ochrany jsou součástí systému vnitřní ochrany objektů před bleskem a přepětím. Jsou to dva různé systémy, které spolu funkčně úzce spolupracují. Vše je podrobně popsáno v normě EN ČSN 62305. Něco málo o přepěťových ochranách je také napsáno v článku "Antény, hromosvody a přepěťové ochrany v praxi"na webu www.prepeti.cz.

raadek*
Z osobní zkušenosti vím, že dobrá přepěťová ochrana jsou elektronické hodiny. Zbyl mě z nich škvarek, ale dál se to nedostalo. Bohužel Křižíkem proleze všechno. Jinak 100% ochrana neexistuje. R.
lui*

Existuje. Tedy téměř dokonalé. Podívej se na každý vysílač na kopci. Málokdy tam bouřka způsobí nějaké škody na vysílačích.

 

ladko1939*
hodnocení

1x

Hromosvod, nebo přesněji bleskosvod je zařízení, chránící objekty před atmosférickou elektřinou, kterou uzemňovací soustava svede v případě úderu blesku do zemně. Proto, aby byl funkční, musí splňovat určité předpisy. jsou poměrně složité a proto se o nich nebudu zmiňovat. I když je hromosvodní soustava na objektu správně podle předpisů provedena, nikdy nezaručuje 100% ochranu. Jak píše jeden pistel ve své odpovědi, že hromosvod, do kterého" uhodí blesk " je špatné zařízení, není v žádném případě pravda. Ten je na objektu zřízen proto, aby atmosférickou elektřinu svedl do zemně, bez toho, aby způsobil jakoukoliv škodu na objektu a jeho zařízení .Může se ale stát, že v průběhu svodu blesku do zemně se může v elektrickém rozvodu v objektu indukovat vlivem silného elektrického pole, které vzniká kolem bleskosvodu na zlomek sekundy přepětí, než je povoleno dodavatelem elektřiny a které může za tak krátkou dobu způsobit škody, zejména na elektronických zařízeních, které bývají na toto citlivé. K tomu slouží např. el.zásuvky s elektronickou přepěťovou ochranou a je nejlépe, pokud jsou instalovány v malých vzdálenostech od spotřebičů.

Do dobrého hromosvodu by opravdu udeřit nemělo, ale tím není popřeno, že hromosvod nechrání objekty. To že je chrání tím, že blesky přitahuje je obecně vžitý omyl. Ostatně lidé, kteří se zabývají výzkumem a praktickými pokusy tohoto druhu by vám to potvrdili. A jak jsem napsal výše existují proto logická vysvětlení: Zemský povrch má proto všemu i proti velkému množství bouřkových mraků, které je neustále obklopují zcela nulový potenciál, pokud mám na budově špatně uzemněný bleskosvod, stává se pro ni mnohem nebezpečnější než žádný, neboť elektrostatickou indukcí na něm vznikne vysoký obráceně nabitý potenciál než je nad ním se nacházející bouřkové mračno. To způsobí, že mezi mračnem a tímto bleskosvodem je mnohem větší napěťový spád než v jeho okolí a je tak mnohem větší pravděpodobnost že dojde k úderu.

jabraka*

To BMBX:

Blesk je výsledkem výboje mezi dvěma potenciály,ale nemusí to být tak,že země je na nulovém potenciálu.Naopak leckdy může ¨být soubor kladných nábojů v mraku na jedné straně mraku,na druhé zase soubor záporných nábojů.Současně se hromadí na protějších terénních vyvýšeninách náboje opačné polarity.Blesk přeskočí mezi oběma opačnými potenciály,na jednom místě z mraku do země,na jiném ze země do mraku.Výboj se uskuteční ionizovaným vzdušným kanálem,nebo i několika kanály.

JABRAKA

jabraka:

ACH JO - země má nulový potenciál, bouřkové mraky mají kladný i záporný potenciál. Dobře uzeměný hromosvod je na nule, hromadění opačnéhol náboje na výšeninách vzniká elektrolstatickou indukcí z nabitého mraku nad ní. V přítomnosti dobrého hromosvodu k indukci dojít nemůže a zabraňuje vzniku ionizovaných kanálů - PROTO DO DOBŘE PROVEDENÉHO HROHOSVODU NEUHODÍ.

To jsi opsal z Wikipédie? *smich* Pouze hodně stručná suchá definice...

doplněno 28.10.10 10:35:

Napadlo tě někdy, jakým způsobem je před atmosférickými výboji chráněno třeba letadlo? ;)

jabraka*

Jednak si nemysli,že Vikipedie je jediný zdroj informací.Lidi mohou mít také vlastní znalosti!To,co popisuji,je skutečný průběh události před výbojem.Vytvoří se obrovský kondenzátor.K výboji nemůže dojít jinak,než vytvořením vodivé cesty.Nulový potenciál má země jen tehdy,když vyeliminujeme působení jiných napětí.Země jako nula je jen teoreticky.

JABRAKA

Jak dobře popsáno v jedné episodě Panoptika města pražského: každý blesk má bratříčky.

tesyk*

Takže, jestli Vašemu vysvětlení dobře rozumím, tak kupříkladu takový TV vysílač Cukrák, kam uhodí blesk asi 300x za rok, má vlastně špatně udělané uzemění...

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Hromosvod v žádném případě ne. Patrně máte na mysli bleskosvod.

doplněno 22.10.10 15:35:

No a ten plní jiné funkce, i když za jistých okolností by možná nepřímo takový efekt mít mohl (i když si ty jiné okolnosti tak docel nedovedu představit).

 

hodnocení

0x
avatar miramira

laicky bleskosvod vede blesk ideálně a rychle (do země). Přepěťová ochrana je právě tím zařízením, co v jistý okamžik nepropustí nic a tím ochrání spotřebič. Je to tak ne?

 

jabraka*
hodnocení

0x

Hromosvod je jen dobře uzemněný objekt,schopný svést do země velké napěťové potenciály.Označovat to jako přepěťovou ochranu je trochu přehnané,tento jev nelze ovládat,je spíše trochu náhodný.Mnohokrát uhodil blesk do druhého rohu vysoké budovy,než byl namontován hromosvod.

JABRAKA

 

hodnocení

0x

Do bleskosvodu by nikdy neměl uhodit blesk, pokud ano je to známka nedostatečného uzemění. Existují minimálně dvě vysvětlení proč to tak je.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]