Nejste přihlášen/a.
Z dotazu není jasné co hledat. Domyslím si, že jak měnič uvést zpět do provozu (a ne nový menič, sběrný dvůr či kontejner na elektroodpad). Nuže, jako laik (opět informace chybí a soudím podle dotazu) bych si vzpomněl, co se dělo mezi tím kdy ještě měnič fungoval a kdy už ne, docházelo k přepojování pomocí krokosvorek, jiskření, zápachu? To by mohlo vést k poškození. Každopádně bych z něj vše odpojil, i z jeho USB. Pokud je připojený do zásuvky CL, zkusil bych opakovaným zasunutím a pootáčením obnovit "dobrý kontakt". Hledal bych na samotném měniči, jesli obsahuje například resetovatelné jištění (čudl k zatlačení). Další hledání bych vedl před měnič: zjistil bych, kolik dostává na vstupu napětí, měniče mívají totiž ochranu autobaterie před nadměrným vybitím a následným nenastartováním. Dál, jako laik, ten sběrný dvůr.
Vypájel mosfety, které byly zkratované - toto jste zjistil jak a vypájel čím? Pokud trafo pájkou, tak toho zničeného bude více.
"Našel jsem tam dva mosfety,které byly zkratované,vypájel jsem je,ale fault svítí stále." Takže jste vypájel dvě součástky, nechal je prázdné, a překvapuje vás, že je to stále v chybě? Chápu to správně?
No bez součástek to asi moc fungovat nebude. Problém je, že příčina často bývá jinde, než jen přetížené mosfety (řízení celého zdroje), a když se tam dají nové, tak prsknou ihned znova. Proto se tyhle věci moc neopravují, diagnostika celého problému a oprava je na čas zdlouhavá. Je potřeba trochu znát princip zdrojů a měřit. A být opatrný, tady už to může ublížit.
Jako dá se to udělat tak, že se koupí nové mosfety, zkusí se, a buď to lehne nebo ne. Maximálně to bude pokus za cenu těch tranzistorů.
To babetka: No, nikdy učený z nebe nespadl, ale pokud nebude chtít sám, tak přes poradnu nic nikdy sám neopravíte. Nastudovat základy a pak zkoušet něco opravovat. Tranzistory a IO je davají nové, až jako poslední volba - jsou většinou nejdražší.
Pokud chcete alespoň slušný elektro koutek tak: základní sada součástek, nepájivé pole a multimetr. Později laboratorní zdroj, lepší multimetr, osciloskop, pájecí a horkovzduch stanice,... no je toho hodně.
Zdravím, tak hlavně je třeba zkontrolovat okruh A - obvod pro 12V a pak B- obvod pro změnu a úpravu na 230V. To že se prošlehly tranzistory v obvodu B, může být způsobeno chybou v obvodu A, takže jste našel vlastně jen konec příběhu. Zkuste hodit fotku, než to vyhodíte. Bacha, hlavně bezpečnost.
No, nejlepší by bylo to dát někomu, kdo ví a zná co dělat. Jinak lze zkusit proměřit postupně rezistory (možná je některý prošlehnutý, i když není černý), pak diody a trazistory (multimetr). Trochu, jen orientačně lze použít příbuzné výrobky - pro základní schéma zapojení, jako např. toto (nejlepší se samozřejmě originál schéma - dá to práci najít a někdy ani není):
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.