Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Sluneční ohřev vody na chatě

Od: ppp odpovědí: 6 změna:

Mám chatu k jihu, dosud ohřívám vodu na sprchování v plochém radiátoru venku, který ohřeje vodu a ta jde samovolně do 50 l konve v chatě a z té se samospádem sprchujeme. Neustále cirkulující voda (když nejsme na chatě) nedělá dobrotu, takže uvažuji o fotovoltaickém ohřevu. Má laická poředstava je tato: Venku fotovoltaický panel, v chatě zůstane konev a sprcha z ní, proud z panelu ohřeje vodu v konvi, zřejmě nějakým odporovým drátem nebo tak nějak. Výhodu vidím v tom,že když nebudeme na chatě, tak panel zakryju nebo uklidím. Údajně Lidl v SRN prodává set, který obsahuje fotovoltaický panel, kabely a měnič. Musím mít měnič, když ten proud z panelu nechci dávat do sítě, ale jen s ním ohřát vodu v konvi? A jak velký resp. výkonný panel potřebuju aby mi elektřina z něj ohřála 50 l vody na cca 40 - 50 st. C? Existuje už něco podobného u nás? Obávám se, že při současném zájmu a konjunktuře nebudou mít firmy o tak malou akci zájem... Elektrický bojler nechci, studna by to neutáhla. Děkuji za postřehy, rady a informace.


doplněno 12.09.24 15:13:

Doplňuji: konev (50 l co vozí vodáci) je uvnitř chaty a je obalená tepelně-izolační látkou. Voda ze studně má do 20 st. C. Bojler nechci, studna by to neutáhla (málo vody).

Takže se měniči asi nevyhnu... Ona asi i ta odporová spirála bude chtít střídavý proud, nebo je jí to jedno? Prodává se něco takového v kompletním setu už i u nás? Děkuji

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

gfd
hodnocení

4x

Definuj, z kolika stupňů na kolik stupňů a jaký objem Chceš ohřát, z toho snadno spočítáš potřebný výkon a celkovou vynaloženo energii :)

V zásadě platí, že 1Watt ohřeje 1 litr vody o +1°C, za 1 hod. - jestli se nepletu, Ale taky musíš uvažovat ztráty i ztráty zchladnutí vody v zásobníku - konvi

Problém ovšem je, jak takové zařízení bez střídače odpojit, aby se voda nevyvařila (V tom bojleru, proto se mj. z bezpečnostních důvodů používá Střídač na bojler, aby bylo možno zachovat funkci termostatu, který odpojí spirálu :)

Pokud by se totiž odpojoval proud přímo z panelů, tedy stejnosměrný, tak tam vznikne elektrický oblouk, obcházelo se to tak, že se použil kondenzátor dioda odpor a 3P AC Stykač... Protože jinak by bojler mohl taky vybouchnout nebo vyvařit vodu, protože ten termostat by se obloukem svařil a přestal by fungovat

Pokud se jedná o konev, tak je to podle mě ekonomohloupost, prostě konev dones zvenku dovnitř. To je asi stejná namáhá jako uklízet panel když nejsi na chatě...

gfd

Ano prodává se to u nás donedávna za 90 000 Kč, když si odečtete cenu bojleru tak dostanete cenu za kolik se to asi tak prodává i s montáži :))

Jak to myslíte tu neustále cirkulující vodu prosím? Když odjedete tak vypnete čerpadlo a na zimu vypustite vodu-hotovo.

Jak říkám, největší problém je regulace.

Ta spirála nepotřebuje střídavý proud. Problém je v té regulaci a efektivitě, pokud byste měl dost panelů a přímo na jih kolmo na slunce, tak efektivitu řešit nemusíte, ale jak to budete regulovat aby nezačalo hořet až se vyvaří voda?

Voda ve studní má 20° a na 55°C 50 litrů potřebuješ přesně 2,1 kWh - Copak ti tam nejde elektrika? I v té nejdražší variantě by to vyšlo na maximálně 18 Kč ze sítě?

Tedy panel 415 Wp by to ideálně ohřál za 5,5 hodiny při ideálním osvitu. Stačí takto? V realitě si kup 2 panely tohoto výkonu a nech navinout topidlo pro 60 V - A ovládat to manuálně, až se nahřeje voda tak to odpojit nebo bude průser

Stačí takto?

Pro ten komerční Střídač bys musel dosáhnout napětí pro minimální napětí toho střídače takže bys potřeboval těch panelů daleko víc, typicky nad 160 V (jeden panel má okolo 35V) Abys náhodou nedopadnul jako pan bagr :) S nízkým napětím se mu ten Střídač nespustil a on to pak bagrem zbořil, Myslím že to najdeš na kanálu amPéráka, protože se pak chtěli mezi sebou soudit

 

jirib
hodnocení

0x
Na konev můžete vyużít 5ks velkých panelů a malý spirálový vařič do hrnku.Za panely cca 10.tis.Kč...vyplatí se vám to?
Pozor napětí nad 50V je životu nebezpečné...

 

riva
hodnocení

0x

Vše je o penězích a jak je chata využívaná. Pokud zřídka, tak vodu ohřát v rychlovarné konvici, ty náklady na elektřinu nebudou velké.

 

hodnocení

0x
avatar bohumil

Nejlepší ohřev vody na chatě. Koupelnový válec obalený izolací (4 cm EPS) a fólií, s možností i propojení hadicí do koupelny chaty, kde je i vana. Jinak sprchování možné přímo u něj. Trochu dřeva a teplé vody je dost, ať je slunce, nebo prší. A pokud se vyhřeje i po sprchování a zakryje se komínek, tak vydrží teplá i na 3 dny. Pouze v zimě nutno vodu vypustit. ;)

Sluneční ohřev vody na chatě

 

hodnocení

0x
Já bych zůstal u toho přímého ohřevu. Už kvůli nenechavcům. Mimochodem, v Řecku mají toto prakticky na každé střeše, nebo zahradě.
allegro.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]