Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Teplovodivá hmota?

Od: bery* odpovědí: 8 změna:

Zdravím bastlíře,

narazil jsem na takovou záludnost. Dostal se ke mě vyřazený starý beztlaký ohřívač nad umyvadlo s měděnou vnitřní nádobou. Napadlo mě jeho využití v obytným přívěsu, kde už několik let přihřívám vodu (pokud se zrovna nehřeje od plynovýho topení) v samodomo "bojleru" na 12V. Konkrétně ne odporově, ale úsporněji pomocí peltieru z autochladničky - na teplý straně je chladič z procesoru ponořený uvnitř ve vodě, druhý chladič s větráčkem pak bere teplo z okolního vzduchu, takový rádoby "tepelný čerpadlo" :) Funguje to dobře, jen konkrétní mechanický provedení je trochu slabší - silnější plastovej kanystr, jako izolace polystyren a to celý strčený do většího kanystru, podomácku utěsněný. Problém je, že v beztlakým rozvodu vždycky chvíli trvá, než se kanystr "nafoukne" a pak teprve voda začne téct + moc nemám důvěru, kolik tlaku to vlastně vydrží, takže kvůli tomu omezuju tlak omezením proudu do čerpadýlka. Měděný beztlaký ohřívač by určitě vydržel víc, ale nevím, jestli je řešitelný kontakt měděný nádoby s petrierovým článkem 40x40 - nemá totiž žádnou rovnou plochu :( V nejploššním místě je sice vydutí minimální a od oka se dá rukou "narovnat", ale úplně přesný to není a předpokládám, že změnami tlaku bude takový místo trochu "dýchat". Existuje nějaká teplovodivá podložka, hmota, tmel (nemyslím silikonovou vazelínu), čím by to šlo pružně podmáznout/podložit a na ploše 40x40mm tak při nerovnosti do 1mm bez větších ztrát přenášet výkon řádově aspoň 100W?

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

5x
Pokud nádoba je čistá měď tak by šlo přiletovat měděnou platlu. Nahřívat PB hořákem, pájka musí být s olovem.

Môže to naletovať aj mosadzou ten rovný plech.

bery*
hodnocení

Díky, to zní dobře a asi to bude nejlepší řešení, kterým začnu, až se někdy dostanu k realizaci (zatím jen uvažuju, jak na to, rád bych to vyměnil do letní dovolený).

 

hodnocení

1x

Teplovodivý tmel (pokud seženete nějaký pružný typ). Ale nejspíš by to zvládl i obyčejný silikon z kartuše.

 

hodnocení

0x
Ohrev vody na 12V, to je nula nic, nemate pri rozumnom prude povedzme do 20 A ziadny rozumny vykon. Aj prietokac na 230V je o nicom a to je tam vykon okolo 4 kW.
bery*
hodnocení

Ee, tohle není průtokáč, ale zásobník. A funguje to i s příkonem cca 45W, mám to vyzkoušený několika lety používání. Objem asi 6-7L to ohřívá zhruba o 10°C za hodinu a podle tepelný kapacity vody to tak vychází na zhruba dvojnásobnou účinnost oproti odporovýmu ohřevu.

Jen teď řeším jen to, co popisuju, tedy že bych místo provedení z plastovýho kanystru přešel na měď.

A zároveň, pokud by šlo spolehlivě vyřešit přenos tepla, klidně bych místo obyčejnýho 4A peltieru mohl použít i 15A (mám teď místo olova baterku lifepo4, takže větší proud pro rychlejší ohřev není problém).

jeancharles
To je nějaká blbost, pokud by obyčejný filtr stačil k COP 2, tak by se nemusely stavět TČ
Nebo si to nech to patentovat, případně pošlete fotku
bery*
hodnocení

Z fotky by moc vidět nebylo, prostě rozřízlej 20L kanystr, ze kterýho dírou na boku čouhá chladič s větráčkem a nahoře dvě trubičky, to celý strčený pod skříní v přívěsu :) A uvnitř toho taky k vidění moc není, polystyrenem obalenej menší kanystr s chladičem schovaným uvnitř ve vodě, ani ten peltier vlastně vidět není, je mezi těma chladičema, vlastně utěsněnej v 40x40 díře.

Každopádně - COP peltieru pro ohřev nějak nejsem schopnej na netu dohledat, všude se řeší jen chlazení, případně generování proudu, ale nikde ohřev. A ono je to logický, při větším rozdílu teplot by byla účinnost naopak žalostná. Ale tohle je jinej případ - vodu hřeju jen na 40-45°C a přívěs využíváme jen v létě, tedy vnitřní teplota se obvykle pohybuje mezi 20-35°C a v tom, si myslím, je pointa toho, že v tomhle případě to funguje. Navíc je specifický i použití takhle malýho výkonu a tím pádem stačí peltier za pár desetikorun trocha dalšího harampádí ze sklepa. Komerční výroba by asi tak rentabilní nebyla, při výkonech v řádu KW by to stálo totální nesmysl a hlavně - při ohřevu například na 80°C by účinnost byla opravdu jen k smíchu. A nelze opomenout i takovou nectnost peltieru, totiž že bez napájení má tepelno vodivost asi jako kus hliníku, takže pak obsah ohřívače naopak rychle ochlazuje do okolí, takže to nejde jednoduše úplně vypínat, ale i v klidu musí do peltieru jít aspoň výkon v řádu nižších jednotek wattů, což ale nevadí, aspoň to eliminuje teplený ztráty izolací a bez odběru tak termostat znova spíná až po pár hodinách.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]