Nejste přihlášen/a.
Dajte sem fotky tych lediek alebo odkaz, aky typ to je. Tiez zdroja. Vy podla vsetkeho mate prudovy zdroj, nevhodny pre vas umysel s odporom. Kolko je tych led? Aky je ich max povoleny prud?
Zaradenim odporu do serie s prudovym zdrojom sa prud nezmensi, len zdroj nebude fungovat, ak sucet napati lediek a ubytku na odpore bude mimo jeho pracovny rozsah.
Těžko se ti bude vysvětlovat. Odpor dáváš kam do série? No to je špatně. Pokud máš proudový zdroj tak v sérii rezistorem
proud nezmenšíš! Pokud chceš laborovat, bohužel se budeš muset seznámit se základy el. obvodů ! Pak se nemusíš divit a zaplať bůh, že to zkoušíš na malém napětí...
LEDky jsou stavěné na určitý proud, nikoli na nějaké napětí, pro jejich napájení potřebuješ proudový zdroj.
Proudový zdroj (jaké se například prodávají právě pro ty LEDky) nedodává nějaké napětí, ale dodává stanovený proud. Pokud ho přetížíš, tak vypne napěťová ochrana a když se vzpamatuje, tak se zase zapne - to by mohlo být to blikání.
Pokud dáš k LEDkám do série odpor, tak se proudový zdroj pokusí dodržet stanovený proud, tedy zvyšuje napětí, dokud nedosáhne buď požadovaného proudu, nebo mu nevypne napěťová ochrana.
Čili přídávání odporu do série k LEDkám vede jen k většímu zatěžování proudového zdroje, ale dokud to zdroj ustojí, tak LEDky budou svítit stejně.
Prostě se to chová jinak, než věci orientované na napětí.
Řešení je, pokud chceš aby LEDky svítily míň, dát odpor paralelně k nim, aby jim "upíjel"proud - proudový zdroj bude dodávat furt stejně, ale bude mu na to stačit míň napětí, proud obvodem bude stejný, ale podělí se o něj LEDky a ten odpor a tudíž LEDky dostanou míň a budou míň svítit.
------------------
Asi jsi zvyklý z obvyklých spotřebičů jako varné konvice a podobně a napěťových zdojů, jako baterky a zásuvka na 240V, na to, že zdroj udržuje napětí, dokud to jde a když ho přetížíš, tak zapne proudová ochrana a "vylítnou pojistky"nebo tak něco.
------------------
Pro názornost (a jen lehce nepřesně): V zásuvce je 240V, když tam není nic, je naprosto spokojená, napětí udrží levou zadní a proud je nulový. Když tam dáš jednu varnou konvici na 1200 W, tak zásuvka udrží napětí tím, že zvýší proud z nuly na 5A a tím udrží svých 240V. Varná konvice dostává svých 240V 5A a vesele vaří vodu.
Když přidáš druhou stejnou konvici (paralelně, do rozdvojky), zásuvka přidá proud, už jí teče 10A, ale pořád má svých 240V a pohoda, obě konvice si vaří. Když přidáš paralelně třetí konvici, zásuvka to vohulí na 15A, ale 240V drží dál. Když přidáš paralelně čtvrtou konvici, tak už by to zásuvka musela vytočit na 20 A, takže pokud má nadproudovou pojistku/jistič na 16A, tak prostě vypne.
Když zkratuješ zásuvku úplně, tak by musela dodávat nekonečný proud a to prostě nedá (a vylítnou jističe široko daleko).
Ale připojováním dalších a dalších konvic paralelně k té první jí prostě volty neubereš (abstrahuju od hořících drátů ve zdi a podobných doprovodných jevů)
Řešení je jednoduché, zapojíš konvice sériově, napětí se mezi ně rozdělí (na každé bude 120V), proud poteče stejný (2.5A), konvice budou vařit míň a zásuvka si bude pořád držet svojich 240V.
------
Ve světě proudových zdrojů a spotřebičů, jako jsou například LEDky to chodí podobně, jen se prohodí napětí a proud a prohodí sériové a paralelní (a místo odporu se počítá s vodivostí, což je jeho převrácená hodnota a tak)
Takže zase zjednodušený příklad:
Mám malou obyčejnou (nevýkonnou) LEDku, která je určená na 20mA a mám proudový zdroj, který těch 20mA dodává.
Když ten proudový zdroj zapojím do zkratu, tak si lebedí, dodává 20mA, nepotřebuje tam mít žádné napětí, nic mu nechybí.
Když tam zapojím tu LEDku, tak jí bude dodávat opět proud 20mA, a podle toho co je to za LEDku, tak si vezme třeba 2V, (červená), nebo 2.4V (žlutá), nebo 2.6V (zelená) nebo tak nějak cs.wikipedia.org/..., to zdroj pohodlně utáhne.
Když tam zapojím do série nějakou další LEDku, tak proudový zdroj udrží proud 20mA a prostě poskytne větší napětí, třeba 4.8V (když dám dvě žluté).
Když přidám do série další stejnou LEDku, tak zdroj opět udrží proud 20mA a prostě dodá potřebné napětí. Pro 10 LEDek tam dá zase proud 20mA a napětí třeba 24V, nebo kolik bude potřeba.
Když přidáš do série nějaký odpor, proudový zdroj prostě zvedne napětí a udrží proud.
Pokud tam dáš moc, třeba 20 LEDek, tak pro udržení proudu 20mA by ten zdroj už musel poskytnout napětí 48V, a když má nadpěťovou pojistku na 31V, tak je to moc a pojistka vypne.
Pokud bys tam chtěl mít menší proud těma LEDkama, tak je prostě dáš paralelně, pak každou větví půjde polovic proudu, zatímco zdroj bude pořád držet svých 20mA, tak LEDky pojedou na 10mA a budou svítit slabě.
Pokud proudovému zdroji rozpojíš svorky, tak by musel dodávat nekonečné napětí, aby udržel požadovaný proud a to prostě nedá a vypne mu pojistka. (Zase neuvažujeme blesky a jiné svody při dostatečném napětí)
Naštěstí výrobci znají své zákazníky, tak spotřební zdroje proudu (třeba pro LEDky) staví tak, aby když je někdo rozpojí, nebo jinak přetíží, tak se bezpečně vyply a po chvíli zase zaply, protože zákazník asi stejně neví, co se děje a nechce nic opravovat a nahazovat nějaké jističe, nebo měnit nějaké pojistky.
-----
Na závěr ještě jednou řešení - pokud chceš ty LEDky omezovat, dávej odpor (patřičně dimenzovaný a spočítaný) paralelně s nima.
Pak se ti proud rozdělí mezi LEDky a odpor a LEDky budou svítit míň.
Co nebude idealny stav, kedze prud sa moze rozdelit nerovnomerne kvoli toleranciam led a teploty cipov. Pre amatera skor napatovy zdroj a regulovat prud zaradenim odporu.
@peter: Bravo, podařilo se vám vymyslet naprosto nejhorší řešení.
Tazatel má proudový spotřebič s brutálně nelineární charakteristikou a neví, jak s ním počítat. Vy mu navrhnete ať koupí napěťový zdroj a odhadem ho předělá na proudový a pokud to náhodou netrefí na první dobrou, tak si možná všechny ty LEDky prostě spálí... prostě bravo ...
Tazatel navíc má už správný proudový zdroj, který mu funguje a nepotřebuje nijak předělávat, natož počítat. Pokud k němu dá paralelně naprosto jakýkoli odpor, tak LEDkám nic nehrozí - dá-li moc velký, LEDky budou svítit jako dosud, dá-li moc malý, LEDky budou svítit málo, nebo vůbec, ale nepoškodí se ani LEDky, ani zdroj. A může snadno zkusit nějaký jiný. Jediný možný problém je, že by dal odpor málo výkonný pro tu funkci, spálil ho a LEDky by mu svítily stejně jako dřív. (Což ovšem platí i pro předělávky napěťových zdrojů.)
A jelikož jsou LEDky v sérii, tak ať už mají chipy a tolerance a teplotní závislosti atd naprosto jakékoli, tak proud bude procházet všema naprosto stejný a díky stávajícímu zdroji nebude nebezpečně vysoký. Jediné, kde se tolerance mohou projevit je v poměru proudu mezi LEDkami a odporem, což jsme si už objasnili, že nebezpečné není a tazatal výsledek bude vidět hned a snadno ho případně upraví změnou odporu.
(A pokud by si chtěl hrát a utrácet, tak regulovatelný proudový zdroj je přesně to, co hledá)
Pokud jste koupil LED pásek a zdroj v jedné prodejně a takovou kombinaci Vám doporučil prodavač, tak to bude dohromady bez problémů fungovat. Problém je, že v mnoha protejnách jsou jen podavači, prostě podají, na co ukážete a odborné znalosti nemají, nejsou schopni poradit.
Podle toho, co píšete, tak bych si tipnul, že jste objenal přes internet.
Pokud jste LED pásek a zdroj objednal přes net, dejte sem odkazy, pokud to máte z prodejny od podavače zboží, tak aspoň fotky toho co máte doma, ideálně detail na místa, kde jsou jějaké proudové, napšťové a výkonové údaje.
Píšete, bez odporu (správnáý výraz je rezistor, ale výraz odpor je v pohodě, pokud třeba nepíšete odbornou publikaci) to "svítí normálně", ale to oko nepozná, pokud do LED třeba 2× větší než jmenovitý, chvíli to bude hezky svítit a třebas po minutě nebo po několika málo hodinách LED pásek "chcípne", odejde do "křemíkového nebe".
Nevieme vam poradit, ked nepisete presne a nedavate fotky. Ake ledky mate? Kolko kusov? Aky prud dava zdroj?
Ne! Pro regulaci proudu -jasu ledek se používá třeba PWM regulace. Jak píší dříve nauč se základy elektroniky!
Ano, přesně tak - paralelně, tedy mezi plus a minus zdroje, stejně jako máte ty LEDky. Část proudu půjde z plusu do odporu, část do LEDek, v minusu se zase obě části spojí.
Odpor by měl být výkonově dimenzovaný na to, aby snesl připojení k 35V trvale. (Pokud na tom zdroji máte napsáno 21-35V).
A samozřejmě to může být i nějaká kombinace odporů a potenciometrů a tak, pokud snese těch 35V, tak se nic nepokazí, maximálně (pokud to odkloní moc proudu) budou LEDky svítit málo, nebo vůbec.
---
PWM je taky možnost, úspornější na výkon, náročnější na součásty a vědomosti.
Například, pokud bych chtěl LEDkám ubrat 1mA, tak tam dám 35V/1mA= 35kOhm dimenzovaných na minimálně 35V*1mA=35mW - například kouknu do GME.cz a když nenajdu rovnou 35kOhm, tak vezmu něco okolo (řekněme 15-70kOhm když to nepůjde blíž) - třeba gme.cz/... podívám se, 0.4W=400mW to je desetkrát výkonnější, tomu tam bude dobře
Nebo zalovím v šuplíku a něco vylosuju, změřím odpor a spočtu proud a výkon. Pokud se mi bude proud líbit a výkon bude v pořádku, tak to zkusím. Většina "normálních odporů"dá v pohodě 0.25W=250mW - takže pokud mi to vyjde do 100mW, tak ho tam dám bez obav, pokud víc, buď zalovím znova, nebo udělám nějakou odporovou kombinaci.
(Já když zalovím v šuplíku, tak tam najdu celou řadu od pár Ohmů do pár megaOhmů, v řadě E6 cs.wikipedia.org/... takže se ke zvolené hodnotě dostamu na 20% - tady by to bylo 33kOhm. Pro pokusy dobré, pro přesnější hodnoty nakombinuju a doladím. Ale to prakticky nikdy není potřeba. A nebo zalovím v náhodných zbytcích a něco přibližně podobného se tam většinou válí taky.)
A hlavně, vám to už takhle svítí dost a mA chcete ubírat kvůli dobrému pocitu a zlepšení výdrže a snížení jasu, takže pokud tam bude něco třeba 3x víc, nebo míň, tak to prostě zkusíte a uvidíte, zda jste spokojen, nebo zda budete experimentovat dál.
Ovšem naučit se základy (jak píše @sasa) skutečně pomůže, aby člověk věděl co dělá a co od toho očekávat a nemusel si hrát naslepo.
Nauč se základy elektroniky! Pokud máš zdroj 36V a zatížíš ho 18 Ohm. Kolik proudu přes něj poteče?
Ohmův zákon říká (9tř.Zš) I=U/R 36/18 = 2 A, - to by si chtěl vzít ten obvod s rezistorem...,ale ty máš zdroj 760mA
tak již vůbec nemůže zbývat na Ledky! To nemá cenu... a výkonově ten rezistor shoří P= 36x2= 70W (kdyby to ten zdroj dal...
Nauč se základy elektroniky! Pokud máš proudový zdroj 0,76 A, zatížíš ho odporem 18 Ω, bude na něm úbytek napětí 13,68 V. Odpor bude zatížen výkonem 10,3968 W, tedy nic, proč by musel 10 W odpor shořet, bude lehce přetížen.
Dolní napětí danédo zdroje je 21 V, tak malé napětí nedá.
Teoretických necelých 14 Volt je pro 9 bílých LED v sérii málo, nebudou vůbec svítit.
LED má spotřebu 800mA a zdroj 760mA. se nediv že to bliká, přetěžuješ zdroj. Zkus do serie zapojit tak 2 Ohmy...
Zdroj je proudový, není tedy proudově přetěžován.
Tady půlka lidí vůbec nechápe rozdíl mezi napěťovým a proudovým zdrojem, chápu, že je to pro ně těžké, bo v drtivé většině případů přicházíme do styku s napěťovými zdroji. Ale když někdo o proudových zdrojích a jejich chování ví kulové, tak by na tuto otázku neměli odpovídat.
Ledky jsou v serii, takže 31,5V , zdroj dává 36V . 36-31,5=4,5V srazit. Proud 0,03A takže 4,5/0,03=150Ohm do serie, výkon 4,5*0,03=0,2W pro jistotu 1W. Takže když tam dáš pro jistotu 200Ohm na 1W mělo by to být v pohodě
Tak skusim este raz a pomaly : vy mate nejake ledky, podla katalogu znesu max 800 mA a ubytok pri takom prude je okolo 3.5V na kus. Zdroj mate prudovy, dava 760 mA bez ohladu na zataz, ale napatie na zatazi musi byt v limite, aky pisu na zdroji, teda 21 az 35V. Vasich 9 lediek to teda bez odporu zvladne, lebo 9 * 3.5 = 31.5 V,, zapojite ich do serie. Nemozete tam dat len jednu ledku, lebo potom zdroj nevie dat len 3.5V, ani 20 lediek, lebo to by bolo 70V a to zdroj neda.
Ak by ste chceli napr 4 ledky, to je 4 * 3.5 = 14V a zdroj dava 0.76A, musel by tam ist odpor aspon (21 - 14) / 0.76 = 9.2 ohm, aby zdroj bol napatovo ok. Na odpore sa urobi ubytok napatia, ktory dostane celu sustavu do stavu, aky pozaduje zdroj. Odpor ale len vtedy, ak je lediek malo, co nie pripad vasich 9ks.
Zaver : BEZ ODPORU !
Odpor by tam bol, ak by to bol zdroj napatovy, potom R = (Uzdroja - pocetLed * ubytokNaLedke) / Pozadovany Prud
Ak som dobre pochopil pána "led50", tak na ledky má zdroj 9V/760 mA.
Z anglického katalógu, ak som dobre pochopil, tak 1 ledka stred nap.=3.5V,
prúd 800mA, takže zdroj, ak pojde bude sa hriať, možno časom odíde, ale
čo je podstatné max. svetlo z lediek nedostanem.
Pri napatí 9V, možem dať do serie 2 ledky + odpor, ktorý sa ťažko počíta,
keďže má podvýživený zdroj, ale predpokladám nap. 2 x led=7V, úbytok na odpore 2V.
Pri prúde max. trafa 760mA je: 2/0.76=2.63 ohma, najbližší v rade je 2.7ohm.
Jeho zaťaženie: 2x0.76=1.52W, najbližší v rade, 1.5W.
Sú to ale iba 2 ledy, ak bude chcieť použiť viac lediek, tak bude potrebovať okrem
lediek, dobrého jednosm. zdroja, odporu, aj kalkulačku a počítať...
Tak lá to shrnu, k čemu jsme se dostali díky tomu, že uř mám všechny potřebné informace.
Zdroj je proudový, 760 mA, vaše LED snesou 800 mA, nebudou tedy přetěžovány. Proudový zdroj větší proud nedá, pokud nedokáže dát 760 mA, bo nětší napětí, jak 36 V nedá, je přetěřovaný. Méně, jak 21 V taky nedá, holt žijeme v reálném světě a daný zdroj je kompromis mezi vlatsnostmi a cenou.
Pokud to správně chápu, když připojíte 9 kusů LED v sérii ke zdroji, po pár minutách to začne blikat, Pokud přidáte do série s LED také odpor, začne vám to blikat hned. Tipnul bych si, že zdroj jede na hranici svých možností a navenek se to projevuje blikáním smětla LED diod. Řešením bude ublat jednu LED.
Nedá mi to, proč jste se pustil do bastlení? Prníze na tom neušetčíte a svítit to taky moc nebude, máte 9 LED se svítivosti 180 lumen každá, takže po je 60 lm/W, což je slabota, jevné šmejdy mají aspoň 80 lm/W.
Vašich 9 LED dá 1620 lm, bude to "žrát"30 W (předpokládám účinnost zdroje cca 90%)
Když si koupíte LED žárovku v IKEA, svítivost bude 1521 lm a bute to "žrát"třetinu vašebo bastlu. Pokud bysle chtěl světla více, tak za méně peněz, co jste do toho bastlu dal, si můžete dovolit koupit takové žárovky dvě a pořát to bude "žrát"méně, než váš bastl.
ikea.com/...
Omlovám se, ale této poradně se budu moci věnovat nejdříve ve čtvrtek odpoledne.
Podla vsetkeho je potom slaby alebo pokusmi poskodeny zdroj, prehrieva sa, ochrany ho vypnu alebo nieco podobne. Dobry zdroj musi 9ks zvladnut. Este tam mozete mat nejaky zly spoj, kedze ledky su v serii, tak aj jeden chybny spoj = vsetko zhasne. Dalsia vec : su ledky na spravne dimenzovanom chladici?
Opět píši základy!Základy,základy - elektroniky. Žádné rozpětí nemáš! Máš zdroj proudu (ne napětí) !
Ten ti dává do zátěže jmenovitý proud (tuším 760mA). Podmínkou je ,aby tento proud dodal do zátěže má napětí od- do !
Takže odpor neumíš spočítat!
Idealny prudovy zdroj tlaci tych svojich 760 mA do odporu 1 ohm aj do odporu 10 k ohm, nema vyznam nieco pocitat.
Ak na ten zdroj zavesite paraelne dva rovnake odpory, tak kazdym z nich potecie polovicny prud 380 mA.
Tiez ked na ten zdroj date nejaku zataz (ledky, ziarovku, motor ...) a k tomu do serie odpor, prud cez zataz bude stale 760 mA a predradeny seriovy odpor na tom nic nezmeni.
Koujám, že je to marné, je to marné, je to marné. Zasekl jste se na odporu a odmítáte rozumné rady, které dostáváte.
peter® píše (naprosto správně), jak se chová "ideální proudový zdroj", vy máte zdroj reálný, tudíž nedá více, jak 36 V. Vy máte tolik LED diod v sérii, že váš zdroj to nedá a projevuje sae to blikáním.
sasa taky radí správně, a takových tu bude více, akorát, že jsem teď jmenova jen dva, bo jsou nyní "na ráně".
Zkusil jste ubrat jednu LED a nezapojit žádný odpor? Jak to dopadlo, blikalo to nebo ne?
Kdybych měl (nejen já) váš zdroj a vaše LEDky na stole, je to vyřešené do 5 minut., my se tu s vámi trápíme třetí den!
To, že IKEA prodává za svě stovky LED žárovku s téměř stejnou svítivostí, ale třetinovou spotřebou, než má váš bastl, je drobnost, ktřerou chápu jen tehdy, když je vaším cílem "světýlko" nebo řetězec LED napájený bezpečným napětím.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.