Nejste přihlášen/a.
8Bar to dává jako max. výkon - jde o nasávání vzduchu... AKU kompresor do ruky má sání 12 litrů/min. vzduchu a nafouká pneumatiku na 2 bary za určitou dobu... dvoupístový kompresor se sáním 450 litrů a odfoukne ve vteřině elektroniku celou :D
Jednou jsem chtěl profouknout starší NTB - po demontáži jsem hleděl, co bordelu tam bylo... - fouknul jsem špatně a větráček chlazení přišel o všechny lopatky.
Odpověděl jste si sám - bezoleják bez nádrže. To je věc, která je se značnou dávkou trpělivosti vhodná tak na huštění pneumatiky (nevelké)
Pokud chcete něco, čím se dá stříkat, je potřeba něco, co dá patřičný výkon - tím myslím větší kubaturu stlačeného vzduchu) a taky ten vzdušník, který funguje jednak jako určitá akumulační nádoba, zároveň aspoň částečně odlučuje kondenzát a olej. To ovšem pro stříkání nedostačuje, proto je dost dobré za vzdušník umístit sušičku vzduchu (bavíme li se o profi využití) nebo aspoň odlučovač kondenzátu za pár kilo (pro hobby)
Pak tu bude i slušně ofukovat ( což je mimochodem činnost poměrně náročná na spotřebu vzduchu)
Odpoveď je celkem jednoduchá.
Udělej si pokus: Vem dva velké pytle na odpadky. Jeden pytel přidělej na stlačený vzduch ve spreji, stiskni ventilek a stopkama změř za jak dlouho se odpadkový pytel nafoukne.
Pak přidělej druhý pytel nakoncovku pistole a zapni kompresor, stiskni pistoli a zmáčkni stopky.
Vydělením pomalého času (foukání kompresorem) a rychlého času (foukání sprejem) ti vyjde kolikrát silnější kompresor bez nádrže bys musel mít.
Na lakování potřebuješ kompresor s nádrží. Pokud budeš mít nádrž s objemem třeba 20litrů, tak po patnácti sekundách stisknuté stříkací pistole se zapne dočerpávání kompresoru a pojede téměř pořád a možná ho tím i odrovnáš. Leda že bys nastavil tak malý průtok vzduchu přes stříkací pistoli, že si kompresor stihne dočerpat tlak a nebo musíš dělat dlouhé přestávky pro dočerpání tlaku.. To ale to lakování bude sakramentsky pomalé a tvůj volný plynulý pohyb ruky bude tak pomalý, že tě bude bolet ruka jenom od hmotnosti stříkací pistole.
Když budeš mít nádrž o objemu třeba 100litrů a výkonnější kompresor, tak můžeš nastavit větší průtok vzduchu a tím i lepší rozprášení barvy a lakování půjde pěkně a bude to přibývat. Kompresor při takovém provozu pojede občas a protože bude stíhat dočerpávat, tak si občas i trošku odpočine.
Nemáš jasno co vlastně chceš a chceš od nás poradit jaký kompresor.
Buď si koupíš nějaký základní kompresor v nějakým marketu podle toho jaký si určíš finanční rozsah (pak se budeš muset při práci omezovat, protože kompresor při některé činnosti nebude stíhat dočerpávat tlak)
a nebo si určíš práce které s kompresorem míníš dělat a k tomu si zjistíš jaký průtok vzduchu je na danou činnost potřeba. Pak vybereš tu tvoji největší potřebnou hodnotu a podle toho půjdeš zjistit cenu kompresoru. S takovým kompresorem se nebudeš omezovat, ale musíš ho zaplatit.
Ten první kompresor se může vejít do 5000Kč, větší kompresor bude stát klidně od 25000Kč až do 50000Kč a nebo i více.
Každý normální kompresor se zásobníkem má redukční ventil na nastavení výstupního tlaku. Takže když budeš ofoukávat desky plošných spojů, tak si nastavíš tlak třeba 1bar a když budeš foukat galusky na bicyklu, tak nastavíš tlak 8barů.
A na digitální nastavování tlaku se můžeš zaptat, ale asi je nebudeš ochoten zaplatit.
každý kompresor má určitý účel... např. ty malé jsou do auta k nafoukání kola či nafoukání lehátka u vody, s malou nádržkou třeba na malování cínových panáčků. Větší můžou být na foukání nečistot třeba při čištění auta, pak ty větší asi už není třeba ve vašem případě rozebírat.
Pro foukání elektroniky nemůžete mít velkou potvoru s tlakem těch 8 Barů - to při pořádném fouknutí můžete zlikvidovat jemnou elektroniku - nic jiného než ten sprej se vzduchem bych začátečníkovi nedoporučil.
na tu elektroniku bych viděl ideál možná toto .. streetkolor.cz/...
jinak větší kompresor s nádržkou a k němu redukční ventil... s filtrací - potřebujete odstranit kapalné části i drobné nečistoty - asi bych ze své pozice nedokázal doporučit konkrétní velký kompresor. Doporučím spíš zajít do specializované prodejny a vysvětlit potřeby - poskládají vám k tomu hadičky, filtry, ...
Tak zrovna to ofukování elektroniky je z pohledu výběru kompresoru celkem nedůležité. Servisuji dřevoobráběcí CNC, takže řekněme že s ofukováním podobných věcí mám každodenní zkušenosti, protože co si budeme povídat, truhlárny nejsou zrovna bezprašné prostředí. Jak potom vypadá třeba PC, můžete posoudit na fotce . Prvně to zkusím vytřepat z nejhoršího - ono tam kolikrát bývá toho tolik, že se divím, že to ještě funguje, pak vezmu běžnou ofukovací pistoli připojenou k běžnému rozvodu vzduchu - ano, dnes je již běžný standard sušička vzduchu. Pak trochu stisknu spoušť, nemá cenu to ofukovat 10bary, ale skutečně není třeba nějaký extra redukční ventil. Přičemž PC je relativně levná elektronika, stejným způsobem čistíme i řídící jednotky v ceně statisíců Kč. Není třeba z toho dělat vědu, jde to v pohodě a určitě není třeba řešit nějaký ,,pytlíkovaný vzduch´´ ve spreji. I když - pro občasné a hobby použití i takový sprej může dostačit.
1. viz moje odpověď s odkazem níž.
2. Pokud se používá pneumatické nářadí, tak se do vzduchu nuceně přidává olej, který maže vzduchové nářadí. Nijak to nesouvisí s kompresorem. Ten olej se přidává až za kompresorem a nijak se nedostává do kompresoru, pouze pokračuje se vzduchem do nářadí.
Kompresor pokud je olejový, tak nějaká část se dostává do vzduchu ve vzdušníku. To samozřejmě pak nechceme foukat do elektroniky. Proto pokud chci vzduch bez oleje úplně používá se odkalovač. (Logicky pokud kompresor nemá olej nebude se ani dostávat do vzduchu.)
3. Voda je přirozeně ve vzduchu. Kondenzuje ve vzdušníku, protože stlačíme vzduch na celkem velký tlak a díky tomu tam voda zkondenzuje. Pak bývá na spodní straně vzdušníku šroub (povolujeme jen pokud je kompresor prázdný!) na vypouštění vody ze vzdušníku.
Naopak když pak vypouštíme vzduch ze vzdušníku do pistole a ven voda opět změnou tlaku kondenzuje. Takže ano dostává se na komponenty. Proto používáme na výstupu odkalovač, který vodu vycházející ze vzdušníku odkaluje pryč. Ale opět, při menším použití a pokud se uvnitř nádoby nepřelévá litr vody, bude vlhkost minimální a nebude mít vliv na komponenty počítače. Základem je dobrá udržba kompresoru.
Ohledně "sterilní prostředí" by měl mít nějaký filtr na vstupu vzduchu.
Píšou ti, že by měl být připojen přes chránič, který má vypínací proud 30 mA. Každopádně to můžeš normálně zapojit do zásuvky nikdo tohle neřeší. Pokud je nová instalace tak tam chrániče bývají, pokud starší tak ne.
Jinak na elektroniku a počítač ti stačí skoro jakýkoliv kompresor se vzdušníkem (nádrž na vzduch), velikost pak určuje jak dlouho budeš mít tlak na foukání a velikost vzduchu na vstupu pak jak rychle to dokáže zase dotlakovat.
Prakticky vše pod 20L vzdušník dokáže foukat pár vteřin a pak stejně musíš čekat na natlakování. Ten kompresor neumí tlačit 8 bar, ale dokáže je natlakovat do vzdušníku. Na výstupu z kompresoru se používá tlakový redukční ventil s manometrem, kterým můžeš nastavit výstupní tlak. Ten se nastaví třeba na 5 bar a tím foukáš. Sníží se tak trochu výstupní průtok (s dobrou pistolí s malým otvorem je tlak i tak dostatečný) a díky tomu se pomaleji vyfoukává vzdušník a tím i déle vydrží tlak než je potřeba zase tlakovat.
Kompresory bez vzdušníku taktéž nedokáží tlačit 8 bar, ale za určitý čas můžou něco natlakovat na tento tlak. Proto ve spreji můžeš mít 10 bar, stejně tak za nějaký čas i v nádobě kompresoru.
Příkladem odkalovač kombinovaný s redukčním ventilem. Dokáže odstanit vodu a oleje ze vzduchu co jde z kompresoru a taky zredukovat tlak na výstupu. (Prodává se bez koncovek, je potřeba správné koncovky pro napojení na kompresor.)
Pokud uvažujeme pravidelné použití je odkalovač vhodný. Není ale přímo nezbytný. Pokud je kompresor někde doma v relativně suchém prostředí tak té vody se nebude dovnitř dostávat extrémně moc. Pokud by jsi kompresor používal denně třeba víc hodin nebo na lakování pak už je odkalovač vhodný. Na lakování pak i sušička vzduchu přes kterou pak vzduch jde a vysušuje se.
Ohledně chrániče jde jen o tvou bezpečnost pokud by byla závada na motoru a na kostru by se dostával svodový produ, ochrání tě chránič. Pokud nemá okruh chránič ve skříni rozvaděče dá se koupit do zásuvky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.