Rozdíl mezi nulákem a zemí

Od: Datum: 12.06.10 15:00 odpovědí: 37 změna: 24.09.13 14:16

Dobrý den,

prosím vysvětlí mi někdo jaký je rozdíl mezi nulákem a zemí? Mezi drátem modrým a zelenožlutým?
Mohou se tyto dráty spojit v zásuvce či u světel? Stalo by se něco?

Viděl jsme to tak zapojené, proto se ptám, děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.10 15:07

1. "nulák" je pracovní vodič, "zem" je vodič ochranný

2. modrý a žlutozelený - rozdíl je v barvě

3. ano, nic

Ohodnoceno: 2x

Od: lerak*
Datum: 18.06.10 12:23

Drobný omyl!
Izolace není označena žlutozelenou barvou, ale žlutou a zelenou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.06.10 14:26

Pokud si přečtete dotaz pořádně, tak zjistíte, že drobná nepřesnost tam je, a to v označení. tazatel píše "zelenožlutý" a já uvádím "žlutozelený" . O nějaké izolaci nepadla zmínka. Ale když trváte na přesném názvosloví tak se podívejte do některé z příslušných norem ČSN , zda je použit tvar "zelený a žlutý" nebo jen "žlutozelený".

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.09.13 14:16

zeleno-žlutý zelený a žlutý

zelenožlutý žlutý do zelena

Takhle je to dobře česky. Jak je to podle norem ČSN, jsem nehledal, ono to na WEBu snad ani nejde bez porušení zákona.

Pro úplnost (ač je to jasné z analogie):

žluto-zelený žlutý a zelený

žlutozelený žlutý odstín zelené barvy

Od: hop®
Datum: 12.06.10 15:32

Nene, spojit se nemohou! *cert*

Pokud máte třívodičový rovod, jejich spojení je povoleno v domácím rozvaděči, tedy u jističů! Po cestě k zásuvkám či světlům je jejich následné spojení ZAKÁZÁNO!

Pokud máte dvouvodičový rozvod a někde ho "upravujete" třížilovým kabelem, modrý drát raději uštípněte a zapojte pouze dvoudrátově, ať je Vašim případným následovníkům jasné, že jde o starší dvouvodičový rozvod.

doplněno 12.06.10 15:34:

Pokud jste to tak viděl zapojené, neberte si z toho poučení, je to proti logice i proti předpisům...

doplněno 12.06.10 15:38:

A ještě ten rozdíl - v třívodičovém zapojení:

- modrým nulovacím vodičem teče v případě odběru (třeba ze zásuvky) stejný proud jako vodičem fázovým (fázový má napětí proti zemi 230V, nulový vodič 0V)!

- zelenožlutým ochranným vodičem neteče žádný proud, v opačném případě je to prů*er, protože to teče někde kde nemá, třeba skrz člověka, který se mokrýma rukama drží pračky!

Ohodnoceno: 4x

Datum: 12.06.10 15:58

Přesná odpověď.Je to také odpověď na jeden předchozí dotaz,kdy se ojevuje různé napětí na zemnícím vodičii.

JABRAKA

Datum: 12.06.10 17:33

Pozor- záleží na tom, jaká je v daném městě nebo obci ochrana. Může být zeměním , nebo nulováním.Pokud jste někde viděl, že v zásuvce nulák spojoval i zemnící kolík, byla tam ochrana nulováním.Tím pak zemnící drát odpadá.Pokud je tam ochrana zeměním, a nulák se dotkne zemění, okamžitě vyletí fíčko, a vše je vypnuto- takže to ani nejde tak zapojit.

Datum: 12.06.10 17:39

Myslím, že ochrana není daná městem či obcí.

V případě, že zelenožlutý drát spojuje kolík i levou zdířku, jde o dvouvodičové zapojení určitého objektu.

Pokud máte fíčko, musíte mít trojvodičový rozvod.

Od: patronka*
Datum: 12.06.10 18:27

Teď jsem z toho zmatená.V levé zdířce je přece fáze,tak by musela být i na kolíku.Pro jistotu jsem rozebrala několik zásuvek a všude je propojení přes kolík na pravou zdířku.Elektrikáři mne učili - fáze je na straně srdce.Tak jak to ted je?

Ohodnoceno: 4x

Datum: 12.06.10 18:34

Samozřejmě máte pravdu, omlouvám se! *zed**hi*

Levá zdířka fáze, pravá zdířka nula, kolík nahoře zem!

Datum: 13.06.10 09:24
Měl byste mi tu odpověď ocenit.Víte co by se mohlo stát, kdyby to někdo podle Vaší rady zapojil?

Datum: 13.06.10 09:33

Mě je jedno, jestli mi to někdo ocení... Neustále připomínám, že do elektrického zařízení mohou zasahovat jen osoby s elektrotechnickou kvalifikací... když nějakého laika zabije nebo něco shoří, těžko se bude dokazovat, že dostal takové a takové informace a udělal to přesně podle návodu.

Už jsem párkrát seděl za kniplem v malém aeru a i když jsem viděl plno filmů a četl plno příběhů o létání a komplikacích, ani za cokoliv na světě bych se s tím nespustil ani dolů z kopce, natož nahoru pod oblaka.

Neumím to, a nechávám se vozit profesionálním pilotem...

Datum: 13.06.10 13:39

Za upozornění na překlep samozřejmě děkuji, nicméně prakticky by se nemělo stát vůbec nic, žádný spotřebič by neměl mít podle předpisů ani jeden kolík od zástrčky vyveden na kostru spotřebiče!

Víte například, že starší rozdvojky na jedné straně přehazovaly fázi a nulu? Byly schváleny zkušebním ústavem a možná se prodávají dodnes, nemáte ji také doma? ...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.06.10 15:13

Že by překlep - pravá/levá ..?.Ty rozdvojky se tak vyráběly,protože byly výrobně jednodušší- jeden element s kolíky na obou koncích.Byly povoleny v rámci celé RVHP,ale už se 20 let neprodávají.Já jen,že jste jinak tak akurátní.

Datum: 13.06.10 18:38

Vážená pá jsem akurátní? Jestli tím myslíte, že se snažím dobře radit a opravovat chyby či upřesňovat rady ostatních, pak asi ano, ale jako každý člověk jsem tvor chybující!

A pokud Vám nestačí okamžité uznání Vaší pravdy když jsem se viditelně zmýlil, moje omluva za tento omyl a poděkování za upozornění, a přímo si říkáte o obodování odpovědí, trochu tento přístup nechápu. Navíc jste mi ještě opravdu nevysvětlila, co by se mohlo stát, kdyby to nějaký laik opravdu zapojil podle mého návodu. Další věc - nebyl to návod jak to zapojit, pouze jsem psal "pokud máte zapojeno"! Navíc v této debatě, pokud by měla být pro laiky, nikde nebylo zdůrazněno, že kolík ochranný kolík zásuvky bývá nahoře. Původně jsem reagoval na spojení modrého a zelenožlutého drátu v zásuvce a za tím si stojím. Po Vašich reakcích na moje odpovědi mám sto chutí už neradit. Nicméně, asi v tom budu pokračovat, bez ohledu na kolegy rádce, kteří vyžadují bod aniž by třeba původní odpověď sami ohodnotili...:(

doplněno 13.06.10 18:40:

*"pá" mělo být "patronko, já"

Datum: 13.06.10 23:01

Tak to by tak opravdu mělo být, ale už se mi stalo, že mně kopla elektrická trouba při doteku pláště. To souviselo s tím, že v tom bydě byla někde pokopaná instalace a bůhvíjak se právě dotala fáze na kolík. (Nebylo to v mém bytě, ale u tchýně, a bylo štěstí, že jsem na to přišel dřív, než to někoho zabilo.

Datum: 13.06.10 22:28

Milá Patronko,skutečně to není předpis.Jen je to doporučené pro pořádek.Jak je tu řečeno,dřívější rozdvojky skutečně toto doporučení ignorovaly.Ale při putování a pracech v interiérech se dá narazit i na takové pikantnosti,jako je přivedení fáze na stranu,kde je propojena fáze a ochranný vodič.Dva stařečkové,jimž jsem lepil tapety,si neuvědomovali nebezpečí,jemuž byli několik let vystaveni.Dřevěná lampa,u níž si starý pán četl historické romány,naštěstí neměla kovovou kostru.Když jsem vytáhl vidlici,a podle zkušenosti zkusil fázi,byl jsem zděšen.A to prý zapojovali profíci.

JABRAKA

Datum: 13.06.10 22:42

Pokud měli stařečkové lampu na dvojlinku, neměli se vlastně čeho bát! *smich*

Nejsem určitě zastáncem nesmyslnej předpisů kvůli tomu aby se z lidí tahaly prachy (nedělám jen elektro), ale rád uznávám dodržuju předpisy, které mají aspoň nějaký význam pro bezpečnost člověka a jeho zdraví! Občas jsou to nesmyslný předpisy (a to pak tolerujou i rozumný revizáci) a občas je to logický a potom to dělám podle těch předpisů (spíš kvůli logice než kvůli revizi...)

Od: michal18*
Datum: 13.06.10 21:50

Tak dobře, já myslel že zásuvka byla zapojena správně, děkuji za ponaučení.

Datum: 13.06.10 21:56

Michale, hlavně, prosím, nebuď(te), odrazen množstvím odpovědí a jejich různorodostí, aspoň je z čeho vybírat!

Je jen na Tobě, co si vybereš, hlavně měj pořád na mysli, že blbá chybička může zničit lidský život! Držim palce...

Od: diamantovymagnat*
Datum: 13.06.10 23:15

stručně:

modrý drát je nulák a občas může být pod napětím

zelenožlutý drát je uzemění a ten je stále bez napětí

starší rozvody byly dělány tak, že byl nulák napojen i na zemnící kolík zásuvek (hliníkové dráty)

selským rozumem, pokud to bude zapojené tak jak to popisuješ, tak se při standardním používání nic nestane. odporuje to ale vyhlášce. pokud dojde ke zkratu a někoho zabiješ, nebo vyhoříš, tak potom od pojišťovny nic nečekej a budeš do smrti lepit.

Datum: 13.06.10 23:32

Občas může být nulák pod napětím? Prosím, upřesněte "občas", dík.

Datum: 13.06.10 23:42

hopíku,

jak nás učili. stačí si sáhnout a:

černá je smrt, modrá je naděje a zelená je zem.

To jest, když "nulákem" (tím modrým) proudí zpětný proud (napětí) a zrovna v tu chvíli si sáhnete...

Datum: 13.06.10 23:54

Hezkýýý, já jsem původně slaboproudý "počítačník"

Jj, stačí si sáhnout na modrej, když na druhym konci je zapnutá zářivka - to je sakrakur*a voltů, to je na seskok ze štaflí!

Mně ve škole učili - napiš si to nad tu zásuvku tužkou: FÁ - ZE, no a potom FÁ je fáze a ZE je zem, docela slušná mnemotechnická pomůcka. A pak já debil tady omylem vybleju nějaký spojení levý dírky s kolíčkem a jsem ten nejhorší...

Datum: 13.06.10 23:57

no jo no, a vona je to ta pravá dírka :)

Datum: 14.06.10 00:09

HaHaHa, Vy Wole!:D

Kdybyste věděl, jak mě tahle moje chyba se*e a mrzí...

A to už vůbec nejde o to jak mi to patronka nechala sežrat, já si to vyžeru, každou svojí chybu, ale nechci si ti vyžírat dalších několik 5-tiletek...

Datum: 14.06.10 00:16

teď jsem se díval nahoru a myslím, že sis posypal hlavu popelem dost. pokud někoho s.e.r.e takováhle prkotina, ať se jde zahrabat. neřeš to.

no třeba je patronka člověk neomylný a dokonalý, takový polobůh a vševěd :)

Datum: 14.06.10 00:29

OKI, už neřešim... v poho...jen mně to nějak v tu chvíli včechno ...

Ďýk, a dobrou...

... ale neboj, taky jsi na řadě, jen zkus qáknout něco špatně, a jdu do Tebe! Ale férově a s argumentama!

*bum*:-P;)

Datum: 14.06.10 17:59

Tak nakonec jsem za blbce já (neomylná)Moje první reakce byla skutečně z nejistoty,jestli to mám zapojeno správně.S těmi body,to byl chabý pokus o vtip,přece tu snad nikdo není kvůli bodům.Nebo jo?Původně jsem se "hop" chtěla omluvit vnitřní poštou,ale nemohla jsem se připojit a teď přibylo tolik dalších příspěvků,že už to nemá moc smysl.Tak se tedy omlouvám všem,že jsem pokračovala v diskuzi.Jen mne tak napadá,že kdyby někomu utkvělo v hlavě spojení levá zdířka-kolík a toto spojil,převedl by fázi i na kolík.A kdyby měl doma malý všetečný děti...Nebo se mýlím?

Datum: 14.06.10 18:18

Milá patronko, já jsem zvítězil, já jsem byl za blbce jako první.;)

Tímto se Vám chci omluvit za ostřejší a možná neadekvátní reakci, a pokud sledujete mé příspěvky, asi víte že to nebývá mým zvykem, ale jsem taky jen člověk a trochu jsem se nechal unést.*hi*

Co se týká tématu, už zde někdo upozornil na to, že jde o životu nebezpečné záležitosti, pokud o elektřině člověk neví nic, neměl by se do toho pouštět, s čímž naprosto souhlasím! Pokud někdo instaluje zásuvku a přivede jakýmkoliv způsobem nebezpečné napětí, tedy fázi na ochranný kolík, je to s prominutím debil, a hazarduje s životem všech lidí, kteří s touto instalací kdykoli mohou přijít do styku. Nicméně si stojím za svým názorem, že pokud bude fáze v jiné dírce než je dobrým zvykem, neměl by to být problém co se týká bezpečnosti.

Datum: 14.06.10 00:15

Ještě si neodpustím upřesnění: nulákem v ideálním případě proudí stejný proud jako fází. Pokud ne, je někde něco dost špatně!

Rozdíl je jen v napětí vůči zemi...

Od: miljan*
Datum: 14.06.10 19:35

Ale fáze máme tři.

Datum: 14.06.10 19:55

Ano, nulákem teče stejný proud jako fází v případě klasické jednofázové zásuvky. V případě třífázového rozvodu nulákem nemusí téci žádný proud, jak to už většinou bývá, v tomto případě tam nulák většinou nemusí vůbec být, stačí jen ochranný vodič.

Spokojen? ;)

Datum: 14.06.10 20:23

Nějak to nedokážu pochopit. Celý život jsem byl v tom, že někde v elektrárně je nějaký točivý stroj, který má tři vinutí (zjednodušeně).Každé z těch tří vinutí má jeden konec spojený spolu a uzemněný. Opačné tři konce vinutí mají proti zemi fázové napětí, spojené konce mají tím pádem se zemí stejný potenciál, teda nulový a proto se jim říká nulák.
Takže bych potřeboval vysvětlit, jak je to s tím vyjádřením:
To jest, když "nulákem" (tím modrým) proudí zpětný proud (napětí) a zrovna v tu chvíli si sáhnete...

kam teče ten zpětný proud a kdy teče ten druhý asi dopředný proud, kdy je na nuláku (tom modrém) napětí a proti čemu je na tom nuláku napětí, když si zrovna sáhnete... kdy může být to "občas"

Děkuji

Datum: 14.06.10 20:43

Je to o potenciálu vůči zemi. Ty oddělené konce toho točivého stroje mají napětí vůči zemi 230 voltů. Ten spojený konec je uzemněný, takže má napětí vůči zemi nula voltů. Jestli nulákem teče nebo neteče proud je jedna věc, druhá věc je napětí vůči zemi, které je nulové. Oddělené konce toho "Vašeho" točivého stroje mezi sebou mají napětí 400V, ale většina točivých strojů, které používají toto zapojení, ke své funkci ten nulový střední vodič vůbec nepotřebuje. Když kreslíte trojúhelník, potřebujete vědět, kde má střed? Nechci rejpat, podceňovat ani urážet, snažím se nějak vysvětlit...

Datum: 14.06.10 23:04

K diskuzi o nuláku přidám jednu vzpomínku.Jako malý kluk jsem se v letech 50. tých motal kolem party kopáčů ve sklepě.Nebylo tam vidět, a tak jeden z nich, takový kutil,natáhl jednožilový kabel a a zapojil objímku se žárovkou.Dál měl k dispozici jen asi 4 m drátu, a tak zatloukl v rohu do země železnou tyčku, a na ní drát připojil, čímž vytvořil nulák.Když jsem to později elektrikářům vykládal, řekli: Ty blbci měli víc štěstí, než rozumu.Žárovka svítila slabě, ale svítila. Pointa vzpomínky: Když šli po šichtě ven, jeden dělník řekl obdivně druhému: Ale stejně je ten Josef machr, co?- To víš, že jo. NA TO BY OBYČEJNÝ ELEKTRIKÁŘ ANI NEPŘIŠEL!

Datum: 14.06.10 23:27

Nóó, můj kamarád "Ferda elektrikář" měl od stěny s vypínačem k lustru natažený přes izolátory těch klasickejch 220 normálně vzduchem dvouma drátama. Upozorňuju, že to bylo na chalupě a výška stropu byla odhadem tak 260cm...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.