Dobrý den, v práci nám občas vypadává proudový chránič. Je pouze jeden hlavní, nejspíš by jich mělo být více. Chci se poradit, jak zjistit, které zařízení to nejvíce dělá? On se ten ubijsjiciz proud nejspíš sčítá a ve výsledku je hodnota vyšší než 30mA. Jak však změřit z kterého zařízení utíká nejvyšší proud ven? Děkuji
Pokiaľ nič nepreráža na zemnenie,tak nič sa nesčíta. Ak niečo prerazí na zemnenie,tak to je určite viac ako 30mA, no chránič už pri nábehu prúdu vypne,keď je hodnota počiatočná.
Porucha může být kdekoli na instalaci nebo na spotřebičích. Revizní technik má potřebné měřící přístroje. Píšete že to je u vás v práci, proto nejlepší bude když váš zaměstnavatel pozve revizního technika který projde instalaci a spotřebiče.
Z dotazu fakt nevím, v jaké ,,práci´´ pracujete, co za stroje je na dílně. Nicméně z praxe - servisuji dřevoobráběcí stroje, dnes má frekvenční měnič i pila, či bruska, o olepovačkách a CNC strojích ani nemluvě. No a pokud má stroj měniče, či servoměniče, má často taky filtry, které zabraňují vysokofrekvenčnímu rušení, já mám zkušenosti se značkou Schafner - ty sice výborně odrušují, ale právě ony spolehlivě shazují proudové chrániče. Ale budiž řečeno, že je to vždy chybným připojením stroje, tyto stroje se musí připojovat přímo za pojistky a ne za fíčko. Jenže spousta zákazníků jednak šetří na kabelu, používají co nejmenší průřez, ale hlavně takové stroje zapojují přes vidlici do zásuky. Jenže zásuvky musí být jištěny proudovým chráničem, ten pak vypadává.
Hlavna zavada je ten centralny chranic, to je vo vacsej budove aj proti normam, ktore vravia, ako porucha jedneho okruhu nema ovplyvnit okruhy ine. Zavolajte revizaka, ten vam navrhne upravu rozvadzaca zmera aj unikajuce prudy.
Vam sa moze proste nascitat unikajuci prud cez kapacitne filtre, potom staci nejaku dalsiu vec strcit do zasuvky a nabitie kondenzatora je pre chranic posledna kvapka.
To záleží, co vše na chrániči visí. Buď se jedná o závadu v instalaci, či zařízení, ale také je možné, že na jednom chrániči visí přiliš mnoho zařízení se vstupním filtrem, jako jsou počítače, nebo měniče ke strojům. Každý takový filtr vrací do kostry až několik miliampér proudu, takže když je připojených zařízení moc, může to překročit těch 30 mA.
Dnes máte i jističochrániče s dálkovým sledováním. U nich pak třeba na mobilu kromě řady dalších věcí vidíte, jak se po zapnutí nějakého spotřebiče změní unikající proud. Sám to mám doma, ale základ je mít na každém obvodu/zásadním spotřebiči vlastní jištič/chránič.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.