Zapojení lustru s jednou žárovkou na dvojvyp

Od: Datum: 06.02.13 15:11 odpovědí: 20 změna: 08.02.13 18:54

Dobrý den, prosím, chtěl jsem se zeptat, jak zapojit lustr s jednou žárovkou na systém dvojvypínače. Na stropě jsou tři dráty, přičemž do dvou jde dle zkoušečky fáze, a to podle toho, které zapnete dělené tlačítko dvojvypínače. Které dráty mám zapojit do čokolády pro dva dráty, která vede do lustru (k jedné žárovce).

Děkuji velice předem za odpověď.

Waltr

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 06.02.13 15:15

Jednu fázi (vyber si na "dvojvypinači" tlačítko, které ti bude lépe vyhovovat) a nulu (to je ten třetí ze zmíněných vodičů). Fázi, kterou nepoužiješ, zaizoluj). Samozřejmě si!předtím! vypni jistič patřičného okruhu.

doplněno 06.02.13 16:07:

OK - v tom případě - pokud jsi samozřejmě po připojení opět ´nahodil´ jistič, raději zavolej elektrikáře, elektrika dokáže být sfiňa...

;)

Ohodnoceno: 2x

Od: waltr
Datum: 06.02.13 16:01

Děkuji velice za odpověď, ale bohužel, to jsem zkoušel a nesvítí to. Zkoušel jsem i obě fáze spojit a na druhou svorku připojit nulák, ani toto nesvítí. Více jsem raději nekombinoval, abych neudělal skrat.

Waltr

Od: ladaadal*
Datum: 06.02.13 17:31

Když to nefunguje podle Mowly, není náhodou prasklá žárovka nebo přerušený kabílek v lustru? Mělo by to fungovat oběma způsoby, co tady rádcové napsali.

Datum: 06.02.13 15:16

Do jedné čokolády zapojte oba dva dráty, z kterých Vám jde fáze, do druhé čokolády třetí drát ze stropu.

Světlo pak bude svítit, kdykoliv zapnete jednu z dvojklapek.

doplněno 06.02.13 15:20:

řešení ala mowla je samozřejmě taky správné.

Ohodnoceno: 0x

Od: zabu
Datum: 08.02.13 13:05

minstrel: Tohle řešení se mi nelíbí. Protože při zapnutí kteréhokoliv vypínače, se vám vrátí fáze z druhé strany do vypínače . Nemám osobně rád zpětný proud. A vždy musí být na možnost zpětného proudu upozorněno. Toto je obdoba a bez výstrahy. Když do toho vypínače vleze někdo po Vás, bude se divit, než na to přijde, kde se tam ta fáze bere. Je to dost nestandardní zapojení. Nevím jestli proti nějakýmu předpisu, ale já bych to nedoporučoval.

Datum: 06.02.13 18:45

Doplním minstrela a mowlu jen drobným náčrtkem pro představu... L fáze N střední vodič (nulák). Jak vidíte v mém případě jsou oba výstupy z vypínače spojeny, to zajistí že jakékoliv z obou tlačítek svítidlo rozsvítí. Tento spoj udělejte v čokoládě svítidla (pozor ať neprohodíte jednu vázi se středním vodičem!).

Od: hop®
Datum: 06.02.13 19:43

Zelenožlutý (zelený) na drát k objímce žárovky, dvě fáze spojit na drát ke středovému "čudlíku" od žárovky...

Datum: 07.02.13 18:51

Pokud má na stropě tři dráty a ve dvou má fázi... jak píše, tak tam zelenožlutý drát nemá.

Pokud máte Ve dvou fázi a světlo nesvítí, může být problém v nuláku, to je ten třetí drát. (předpokládám, že žárovka a dráty za čokoládkou jsou v pořádku). Pokud máte dráty hliníkové (což je velmi pravděpodobné, když nemáte zem) bývá často drát zlomený hned v místě kde vychází se stropu, a to vlivem ohýbání při výměnách lustrů.

Datum: 07.02.13 18:56

ocatne, přávě že tam zelenožlutý bude mít, pokud je jedná o síť TN-C

čili dva fázové a vodič PEN

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.02.13 08:59

Chyba lávky. Ve většině případů staré elektroinstalace se používaly barvy hnědá a černá, nebo modrá a černá. Nevím proč, na to se mě neptejte. V panelových bytech to bývala hnědá a černá. Vyjma podtapetových plochých měděných vodičů, ty byly béžové a nulák měl zelený pásek.

Od: waltr
Datum: 08.02.13 10:28

Děkuji za odpověď, určitě máte pravdu, že barva kabelů (vodiče i nuláku) v panelácích z 60. a 70. let nebyla rozlišována. V mém případě jsou všechny tři kabely černé. Tedy pomůže jen fázová zkoušečka. přesto, že jsem identifikoval ve dvou kabelech fázi, střídavě jsem vyzkoušel zapojení jedním nebo druhým, i současně oběma a vedle toho se tvářícím nulákem. Ale nesvítí to.

Tohle je záhada. Nezapojoval jsem lustr, či zásuvky poprvé v životě.

Waltr

Datum: 08.02.13 10:54

Skuste lustr připojit do zásuvky Tak zjistíte zda je v pořádku Použíjte jistič. Nebo použít dlouhý drát izolovaný a spojit ho s pravým kolíkem v zásuvce kde je nulák a do lustru ho zapojit a fázi ze stropu.Tak zjistíte zda máte nulák vpořádku ve stropě.Teť elektrikáři asi zařvali Nemusím dodávat že vše skoušet s použitím jističe

Datum: 08.02.13 11:05

Pokud jste fázovou zkoušečkou identifikoval ve dvou kabelech fázi, znamená to, že i nulák je v požádku a problém je v lustru.

Datum: 08.02.13 11:11

Pokud fázovkou tazatel identifikoval ve dvou vodičích fázi, NEZNAMENÁ to samozřejmě, že je nulák v pořádku. Co to tady melete?

Nulák může být klidně i zlomený, těžko říct...

Datum: 08.02.13 11:22

Ten nulák by se dal eventuelně prosvítit, jestli je zlomený nebo ne. Fáze s tím nemají nic společného, jak správně píše minstrel. Mám na prosvěcování obyčejný kabílek, plochou baterku a žárovku a hrotem, nic složitýho.

Taky mi podle popisu stále připadá, že je někde něco přerušenýho. Co ten lustr? Je v pořádku? Jinde svítí?

Datum: 08.02.13 18:54

Omlouvám se, pochopil jsem tak, že bylo proměřeno vadaskou.

Datum: 08.02.13 11:13

Já vidím jako jedinou možnost, koupit si někde v hobbymarketu levný multimetr nebo pořádnou vadasku a zkusit, jestli je napětí mezi mázovými vodiči a nulákem. Pokud ano, zbývá už jen závada lustru, nebo s dovolením, závada někde mezi rukama a lustrem

Od: ben®
Datum: 08.02.13 11:25

Dobrý den, před časem jsem řešil obdobnou záhadu, ještě s klasickou žárovkou. Zrada byla v žárovce - dříve totiž byl na žárovce pořádný "pupík" pájky, ale dnešní žárovky jsou jen tak lehce pomazané (ten rozdíl je možná 2 mm). Nebyl tam kontakt a musel jsem (při vypnutém proudu) šroubovákem více přihnout ten plíšek v objímce lampičky. Možná to je rada mimo, ale podívat se na to můžete. Zdravím!

Datum: 08.02.13 11:29

Bene, řekl bych, že tadu už je každá rada drahá. I tohle může být příčinou, tazatel dosud nezdělil, jestli lustr funguje na 100%.

Od: waltrmik
Datum: 08.02.13 11:53

Děkuji všem odpovídajícím, samozřejmě, lustr svítil hodinu před přemontováním, přihnul jsem i plíšky. Nápad s kabelem s nulákem přivedeným ze zásuvky se mi zdá dost dobrý, zkusím ho, samozřejmě s jsitičem, aby nebyl problém.

Waltr

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.