Nejste přihlášen/a.
Přestala svítit, tak jsem odstranil kryt patice, že je tam elektronika jsem věděl , ale zajímá mě co nejvíce múže odcházet jestli elektronika a nebo trubice.
Na tom tišťáku jsou dva tranzistory, nějaké kondenzátory, jeden elektrolyt , tlumivka, cívka na jádru tvaru prstýnek a z druhé strany tišťáku jsou nějaké SMD součástky.
Pro hosta a ostatní zvědavce přikládám foto elektroniky.
U úsporek s naohýbanou trubicí odcházejí na průraz svitkové kondenzátory mezi elektrodami které určují žhavící proud.
Taky vysychají-vytékají elektrolytické kondenzátory za vstupním usměrňovačem.
Taky se přeruší žhavící vlákno na jednom nebo obou koncích trubice.
Nebo jsem viděl i zničené tranzistory střídače, i odpory, oboje v provedení SMD. Byly normálně vyštíplé, pravděpodobně napěťovým nebo proudovým přetížením (a následným zkratem).
U LEDek odcházejí elektrolytické kondy za usměrňovačem, nebo i jedna dioda se přeruší a potom celá řada nesvítí.
U úsporných žárovek typu "zářivka" obvykle odejde daleko dříve trubice, než elektronika.
Pokud je to LED žárovka, častěji odejde některá z LED diod, popř. i více najednou. Elektronika opět méně často, co by v elektronice odcházelo, netuším, zatím jsem se tím nezabýval.
Slavo, když jste kutil, možná přijdete na to, jak vnitřek vadné LED žárovky využít?
Jestli by ji bylo možné připojit na nějaké "normální" napětí, bez použití obvodů pro převod síťového napětí 230V na napětí pro rozsvícení LED, možná by vadnou žárovku šlo napájet napájecím adaptérem od vyřazeného set top boxu, nebo z autobaterie v karavanu, atd? Čistě jen tak pro zajímavost, a radost kutila z technických novinek.
Zkusíte sem dát pro ostatní zvědavce fotografii?
tam vpodstatě nemá co odejít krom těch dvou elytů, běžně mi odchází elyty v USB nabíječce, a v jedné z pěti odešlo něco jiného...má 5 stejných..vyměním vstupní elyt a jede vesele dál..
typlacaté budou asi keramika, zkus vyměnit ten stojatej , kup ho na 450 nebo 475V, ten bude na vstupu...a a cívečka bude dělat indukci spínaného zdroje
Za prvé jsem to rozebral tak, že to nelze už složit a za druhé už mám jenom ten tišťák, tak až se podělá další tak to zkusím opravit.
Ale stejně by mě zajímalo co tam dělá ten elektrolyt který je na stejnosměrné napětí když vstup je střídavé napětí, takže tam musí být nějaký usměnovač, ale co?
Záleží jaké to je asi zapojení, ale klasický invertorový zdroj funguje tak, že se přes usměrňovač nabíjí kondenzátor a pak přes řízený měnič pracující na vysoké frekvenci, řádově třeba i 100kHz a proto ten transformátorek je tak malý a feritový... Také může být zapojený měnič třeba jako konstantní zdroj proudu , ale stejně to bude vycházet z podobného obvodového zapojení...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.