Pájení - čištění hrotu (měď, nerez, houbička)

Od: ® odpovědí: 9 změna:

Vidím, že se k čištění hrotu páječky prodávají měděné drátěnky, počítám, že měď nějak přitahuje cín (viz. také měděná odsávací lanka)? Nebo mohu využít běžnou (asi nerezovou) drátěnku na nádobí? A třetí možnost - vlhká houbička (asi potřeba nějaká neplastová odolná žáru), co třeba ty čtvercové kuchyňské savé utěrky?

Můžete prosím tyto možnosti čištění hrotu porovnat a uvést jejich využití/vhodnost?

9 odpovědí na otázku

 

 


0x

V elektrotechnické fabrice (malosériová výroba) se čistilo pilníkem.

Pilníkem se čistí měděná kopyta. Mikropáječka rozhodně ne.

Ani ta kopita klempířských lamp ne,( pájníky ), protože se ničí. Čistí se ocelovým kartáčem a pokud jsou již vyžraná, tak se vykovají. Hroty mikropáječek, no to už vůbec ne.

 


0x

Používají se mosazné drátěnky, ale jde použít cokoliv, třeba Vámi zmíněná nerezová drátěnka. Pokud je pájník rozpálený, stačí s ním škrtnout o špalík, nebo karton. Pokud se bavíme o hrotu mikropájky.

Výborně cisti novodur,takovej ten oranzovej.

Používal se i Acylpyrin, ale obojí strašlivě smrdí a hrotu mikropáječky to pravěpodobně škodí, elektronice taky ..

 


0x
avatar jura2

Hrubým nástrojem, pilníkem ne ! hrot je pokovený - odstraněním vrchní vrstvy se začne hrot rozpouštět do cínu - brzký konec a výměna. Pro běžné použití stačí navlhčená mořská houbička

 


0x

Osobně jsem dlouho používal čistící drátěnku z GME.cz byla fajn, ale pak jsem přešel na klasickou houbičku (taky se tam prodává) a ta je nejlepší na to mít krásně čistý a lesklý hrot. Před pájením nezapomenou houbičku navlhčit!

 


0x
avatar jabraka

Na měděný hrot po nějakou dobu stačí kousek filce,kterým se setře zoxydovaný cín.Jakmile se poruší měděný hrot,pak ho zarovnáme pilníčkem a pocínujeme a hrot bude zase dlouho v pořádku.Přilnutí cínu se docílí kalafunou(houslařskou)

Obyčejná technická kalafuna vytváří škvarky.Existují cínovací roztoky,které pomohou pocínovat i rezavé železo.(Roztok chloridu cínatého a etanol.)Rozhodně se vyplatí dodržovat správnou teplotu hrotu,pak cín neoxiduje.

U pájecí smyčky lze smyčku poniklovat.

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]