Rozdělení PEN - uzemnění?

Od: odpovědí: 40 změna:
Dobrý den,
máme ve staré budově ve zdi zasekané dva přívody za eleměrovým rozvaděčem do dvou podružných rozvaděčů vzálených cca 10m.
V HDS před eleměrem je PEN uzemněno.
Chceme předělat instalaci, ale tyto dva přívodní kabely se 4 žílami k podružným rozvaděčům zatím zůstanou.
Mohu v každém tom podružném rozvaděči rozdělit PEN na PE + N? Samozřejmě, že už tam pak bude chránič.
Musí tam být ten PEN také uzemněný?
Poradíte mi jak se to dělá?
Děkuji
40 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar magdon

"Poradíte mi jak se to dělá?"

Poradíme. To se dělá tak, že se zavolá elektrikář s patřičnou kvalifikací.

Je to tady furt dokola - laik nemá do elektrických rozvodů co hrabat. Ještě tak se při troše dobré vůle dá poradit, jak vyměnit vypínač, ale radit jak upravovat rozváděč je pro rádce obrovský hazard.

 


2x
avatar jjjlll

Bod rozdělení je nutné přizemnit. Jinak v případě jediné poruchy na přívodním PEN bude na kostře spotřebiče fázové napětí a chránič nevypne. Nevypne, ani když se kostry dotknete a půjde přes Vás do země proud.

 


2x
Radime provádíte rekonstrukci,musíte se řídit platnými normami.
V každé budově musí být základní ochranné pospojení, to zahrnuje i rozdělení PEN vodiče, ale to by váš elektrikář měl vědět.

 


2x

Ano musel , přizemňuje se konec každé odbpčky...

 

 


1x

Když bude přívod 4x10 v Al nebo 4x6 v Cu tak zž pro přizemnění bude 6 v Cu?
jak bude, píšeš že je...a jestli teprve bude tak CYKY 5x10. Ono se to nemůže brát kousek po kousku, ale všechno od hodin jako celek a to musí vyhovět normě. Jasně jsem napsal že přizemění je 10mm2 CY a to není slaněný vodič.

Zelenožlutý nemůže být ,pokud je dotažen z rozvěděče samostatně slabší jak 10mm2. a to až do průřezů kabelů 10mm2, nad průřezy 10mm2 může být o stupeň slabší . To přizemění se nedělá pro srandu, ale proto aby vyhověla impedance vypínací smyčky. když to bude mít velký odpor, nevyhodí jistič a nemusí ani chránič a někoho to může stát život, případně i vyhořet barák, když nebude nikdo doma a někde se stane průser...takže si to uvědom, pak ti na to napaří obecné ohrožení a jdeš bručet...

. APROPÓ...nezapoměň tam narvat chrániče, je to rekonstrukce, takže tam být musí...

A finíto...

 


Já bych to potřeboval vědět, nemůže mi někdo poradit jak to má být?
Děkuji

Spíš né Ráďo elektrika není sranda :) pokud tomu nerozumí a nevíš jak to máš udělat zavolej si odborníka. Opravdu to bude lepší než to bastlit a někoho s tím u tebe doma přizabít :)

 


0x

vědět to potřebuješ proč?

 


0x
avatar milancukrar

Radime, je časté, že elektrikáři Vám neporadí, ty co to umějí a nejsou elektrikáři poradí, ale hned jsou napadeni elektrikáři.

Pak se tu dozvíme, že i elektrikáři často udělalají něco špatně, a šikovný kutil situace občas zvládne lehce.

Elektrikář pak napíše, "kovářova kobyla..."

Já Vám neporadím, páč to nevím. Ti znalí Vám to ani nesdělí.

 


Já vás chápu, já jsem si rozvody v chatě také dělal sám, nějakou zkušenost mám, ale s elektrikářem se nemohu srovnávat.
Jde o to, že do jednoho i druhého rozvaděče jsou přivedeny přívody 3fáze a PEN.
No a ten PEN je přece uzemněný, nebo by aspoň měl být.
Stačí v každém tom rozvaděči rozdělit ten PEN na PE a N?
Znovu bych ho přece uzemňovat nemusel?
Děkuji

Radime, já zastávám názor, že školení "50" nezapojeje elektriku, ale jen ten, co ví kam co zapojit. A nemusí mít 50. Páč spoustu elektrikářů občas něco zapojí špatně.

Když by ale elektrikář napsal, zapojte to takto a takto, bacha na toto, ale nechtě si to zkontrolovat, tak to pochopím. Ale radu, nešahej na to a zavolej jiného není rada.

To je jako když někdo neví jak se řeší situace na silnici, tak mu říci, vystup z auta nech se na místo dovézt. Páč na silnici je více nehod nežli v elektrice. A smrtelných.

Ne, nestačí. Norma říká, že bod rozdělení musí být přizeměný. A to nemluvím o průřezu těch spomínaných kabelů. Podle dotazu neděláš jen opravu, ale zřejmě celou rekonstrukci, pak by jsi se nových norem asi měl držet. Ale pokud si chystáš svůj bastl, jen pokračuj. Já mám pořád před očima to smutné emotivní vystoupení nešťastné vdovy z Příbramska o tom, jak její manžel měl vše v pořádku. Pokud ano, tak proč už nežije? , - Já třeba zastávám názor, že pokud člověk ovládá pedály, klidně může jezdit autem, na co nějaký řidičák. Přece bourali hlavně ti s řidičákem. Je to tak správně? To je jen narážka na p. Cukráře, já nejsem nějaký pedant, ale z dotazu mám pocit, že tazatel toho o el.instalacích moc neví.

Ten manžel byl elektrikář. Co bylo špatně, zatím nikdo nevíme.

Tazatel sdělil ...také dělal sám, nějakou zkušenost mám...

 


0x
Podle normy by se mel uzemnit bod rozdeleni, ALE norma je pouze doporucujiciho charakteru a posledni slovo bude mit revizak. Z cehoz vyplyva, ze bych se dotazal primo jeho. Jinak zemeni bodu rozdeleni je velky problem treba v panelaku. Stoprocentni je pouze primy kabel od zemnice. Coz je trochu nerealne. Jak rikam zalezi na momentalni situaci. Pokud ty privody maji adekvatni prurez, tak by problem nemel byt.

Výklad je takový, že zařízení musí být bezpečné tak, jak popisuje norma, nebo líp, proto jsou nezávazné. Pokud, nedej Bože, dojde k maléru, už vidím tazatele a jeho revizora, jak obhajují dílo, kde kus předepsané bezpečnosti chybí.

Proboha, od toho ten revizak asi je...svym podpisem snad odpovida za to, ze instalace bezpecna je.
Většina norem je sice nezávazná, ale žijeme v právním státě a ten kdo si to dělá po svým a něco se stane tak mu je všechno spočítáno.
Dále je tu nařízení vlády a to musíme dodržovat všichni.

 


0x
avatar nonek
Proč tedy existují vyhrazená technická zařízení (např. elektro, tlakové nádoby, zdvihací zařízení, plynová zařízení), kdy ti, kdo na nich pracují, musí každé 3 roky podstoupit bezpečnostní školení a zkoušky před komisí včetně testu? Porovnávat to s řidičem (ne profesním) je trochu mimo... Taky neřeším doma plynová zařízení, pozvu si na to znalého, vím, co dokáže plyn, třeba fm.denik.cz/... a novější případy. Podobné je to s tlakovými nádobami, výtahy, elektřinou... Až budete školeni a zkoušeni z bezpečnosti v oblasti vyhrazených technických zařízeních, nebudou zde dotazy, kde je odpověď pro znalého jasná. Neberte to tak, že nechceme poradit, ale když je jasné z textu otázky, že dotyčný akorát ví, že elektřina existuje... Pak opravdu jen všeobecně...

Nonek, ...Neberte to tak, že nechceme poradit...

ale je to tak, že neporadíte. Vždyť stačí to pořádně odborně popsat a upozornit, že mu to někdo musí zkontrolovat. Jak by se to kutilové měli naučit? Já měl to štěstí, že mi vše postupně poradil elektrikář. Taky jsem jen věděl, že žz drát je uzemění a dneska...zapojím celý byt.

Respektuji každého názor, i na to, že to nemá dělat a pozvat si někoho. Ale to tazatel taky ví, ale chce se jen poradit či naučitě novému.

 


Dobrý den,
no dobře, chápu vás.
Zajímá mě aspoň jestli mohu na každém tom přívodu mít zvlášť rozdělené PEN na PE a N?
Samozřejmě, že se se N ani L nikdy nepotká aby to nevyhazovalo chrániče, které budou samozřejmě na obou místech.
Děkuji

Radit vám je naprosto nebezpečné... pletete opravdu jabka s hruškami - je evidentní, že vaše znalosti dané problematiky jsou nulové (to není urážka, ale pochopitelný fakt). Některé věci které píšete by v praxi velmi lehce vedly ke smrtelnému zranění uživatelů...

Pozvěte odborníka - nic jednodušího není.

 


0x

tak tedy, každé místo rozělení PEN, MUSÍbýt znovu přizemněno nazemnič s odpovídající hodnotou zemního odporu a ti zelenožlutým 10mm2. Je to proto,aby spotřebič byl na stejném zemním potenciálu jako VY.
Jak zajistíte odpovídající zemní odpor netuším, bez změření vyrobíte stejně paskvil a nemusí to fungovat a bude to životu nebezpečné. A proto se nikdo neche stát spolupachatelem. Už to chápete? Ať si pan admin MILAN ŘÍKÁ CO CHCE..
A nedá se řádně poradit, protože ani nevíme jakým průřezem vodičů je tažen ten přívod. nevíme zatížení nevíme jištění, to vše je tajné a chete poradit.

Proč by měl vyrábět paskvily bez měření? Paskvil vyrobí spíš když nebude vědět jaký to má mít parametry.. Teď už ví že zemnit musí, jak silný a barevný to musí být, a že parametry/ provedení/ měření zemniče si musí najít.

Parametry by nejspíš byly na vyžádání, ovšem rádce je ani nechce, jen rovnou říká "nejde radit"

A jakej spolupachatel? To leda pokud bys radil chybně, například mu poradil že zemnit neni potřeba... A že je elektrika nebezpečná - ano je. Ale to je i blbá taška na střeše kterou špatně přiděláš a spadne někomu na tykev.


Dobře pokusím se místo rozdělení PEN přizemnit.
To se proto někdy jak vidím tahá přívodní kabel a k němu zel.žlutý?
Jinak přizemňuje se plným nebo splétaným vodičem a průřez je dán min stejný jak přívodní kabel?
Když bude přívod 4x10 v Al nebo 4x6 v Cu tak zž pro přizemnění bude 6 v Cu?

Pořádně si nastuduj kompletní info, moc toho nevíš... A když ti píše minimum 10mm2, tak to měď 6 asi těžko splní *zed*

Páni elektrikáři sem můžou hodit čísla norem příp. kde to najít (učebnice apod.)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]