Nejste přihlášen/a.
Zajímalo by mě, jaký zisk, či frekvenční profil má obyčejný koaxiální kabel ve vzduchu, který není nijak zakončený. Tím přijímám DVB-T1 signál úspěšně. (Tedy než to odstřihnou letos)
jednoduchý prut má obvykle zisk 0dB. Jaký má charaker záleží na vlnové délce frekvence a délce diólu jako takového. V úvahu přichází kapacitní charakter, indukrivní, charakter, nebo vedení nakrátko, případně naprázdno. Může se chovat jako 1/4vlnný dipol , půlvlnný dipol, nebo násobky , případně celovlnný dipol. Pokud přetáhnete stínění přes horní plášť koaxu, vytvoříte tak zvanou protiváhu a a pokud si to spočítáte na délku vlny, můžete tak vytvořit celovlnný dipl, ten obvykle bývá moc dlouhý, tak se zkracuje jen na 1/4 vlny. zdroj vypočtu: vlnova-delka.wikina.cz/...
Jabraka píše o něčem jiném..
Obvykle se udává útlum signálu v dB.TJ pokles o 3 dB je asi polovina napětí.Lépe je využít pro příjem jen střední vodič,odstranit asi 60 cm izolace a stínění,antenní dipól pak tvoří středový vodič,zbytek koaxu pak jen vedení signálu.
JABRAKA
o 3dB neříká nic, buď napěťové nebo výkonové, takže jaké? ono to toiž není jedno...abych neopoměl ony jsou i Proudové dB..
Zisk takového ledabyle střiženého koaxiálu je 1dbi.Stejně tak jako kusu drátu.Hodnoty 0 Dbi nemuže nic
nabývat.Je to izotropní zářič z matematickým teorémem hodnoty 0.Takže všechno má zisk. Záleží na konstrukci.
Ano na DB,db nesejde, to každý pochopí, ale písmenko za tím (dBi,...) je kritické.
A záporný zisk správně značí snížení signálu , tak by se to mělo psát. Když se vynechá to mínus, tak se tím myslí, že by to mělo být pokles signálu (pokud to vyplývý z logiky ěci, například u zesilovačů či laserů je zisk opravdu kladný)
Tak se dá říct, že kabel je v podstatě kolmo odříznut, plášť koaxiálu je seříznut tak 1cm od konce kabelu(středového vodiče). Tam by byl zisk jaký? Podle mě se tam uplatní limita krátkých vzdáleností (vzhledem k lambda)
Studoval jsem jen teoretický eletromagnetismus na VŠ, a takové praktické věci jako vlny v 2 vodičovém vedení, koaxiál ím, které se naopak berou na ČVUT jsem nestudoval. Samozřejmě jsem o ně letmo zavadila, ale jsou to opravdu nepříjmné vzorečky plné gonio/hyberbolických funkcí, fází, materiálových konstant atd.
A pak neurčitá otázka: jak jsem si všiml, středový vodič někdo v dobré víře zavěsil na náhodné místo nějaké náhodné antény natočené náhodným směrem. Tam pak je zisk jaký? Můž se stát, že je efektivně uzemněná? (Konkrétně však příjem DVBT je stejný v obou situacích : volně ve vzduchu vs spojen s kovovým předmětem)
Tou osmičkou myslíš graf ve tvaru číslice osm, například v polárních souřanicích sin(&theta2?´Samozřejme azimutálně symetrický, aby to byl 3D diagram. To by pak bylo podobné(tvarem) s diagramem dipólu., jen tedy je nutno upřesnit orientaci osmičky
jestli ve směru drátu míří maxima osmičky (bříška) a nebo nuly , . Což by prakticky ale byl rozdíl v charakteristice, zde maximum je ve směru kabelu a nebo zda maxima leží všemi směry v rovině kolmé na osu drátu.
To nevím, jestli se ten kousek drátu do 1cm na konci kabelu dá považovat za prutovou anténu. A prutová atnéna má aspoň délku nějak související s λ (třeba λ/4).
Domnívám se,že taková diskuze je zcela zbytečná.V oblasti dostatečného signálu a to dnes radiokomunikace zaručují na 90% území Česka,Skutečně stačí prutová anténa zajistit dostatečný signál pro kvalitní příjem obsahu vysílání DVBT 2
Jediné,co je pro kvalitní signál důležité,je umístění antenního dipólu do uzlu vysílací nosné.
JABRAKA
"Anténa" typu 1% vlnové délky koukající z koaxu neznámé délky (při neznámé frekvenci), přičemž průměr koaxu je cca 0,3 délky "zářiče". Obávám se, že na to se žádná "vzorečkoidní" teorie antén naroubovat nedá.
Nojo, opět otázka definice pojmů ..
Silný signál se dá chytit na kdeco. U prastarých přijímačů se dalo něco lapit úplně bez antény. Dnes, kdy "je přijímač plechová krabička", je potřeba připojit aspoň kousíček vodiče. Ale na tohle roubovat jakékoli (jinak velmi praktické) teorie s anténami spojené - je poněkud nesmyslné.
Bylo by třeba použít něco na téma konečných prvků .
Ale vzhledem k nejasné charakteristice přijímače a ostatních vlivů je to úplně zbytečné ..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.