Typy elektrických zdrojů význam

Od: odpovědí: 6 změna:

Dobrý den, může se zeptat, proč existuje jak napěťový zdroj tak i proudový zdroj, nikdy jsem to nechápal, proč je proudový, když přece napětí vytvoří proud a tedy máme elektrický proud, tak k čemu je tedy ten proudový zdroj?

6 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar mikihans

Napěťový zdroj dodává konstantní napětí, proud se mění dle odporu zátěže.
Proudový zdroj dodává konstantní proud, napětí se mění dle odporu zátěže.

Ohmův zákon samozřejmě u obou typů zdrojů stále platí.


A nějaké příklady, kde se použije ten nap. zdroj a kdy naopak ten proud. zdroj?

Všechny rozvody 230V/50Hz po baráku máte jako napěťový zdroj a elektrospotřebiče si berou proud dle potřeby. Obvyklé nabíječky mobilů, napáječe přístrojů které dělají z 230V AC třeba 5V DC jsou napěťové zdroje.

Proudové zdroje vyžadují třeba některá zapojení LED - i když světlo s LED připojíte na 230V, tak uvnitř může být měnič, který je vlastně proudovým zdrojem, který má na výstupu třeba 300 mA.

A pak máte i složitější zdroje, třeba pro nabíjení baterií, který se chová jako CC/CV - tedy nejprve konstantní proud a po dosažení cílového napětí baterie zase jako zdroj konstantního napětí.

 


1x

Chtěl bych tazateli říct, že měl ve škole při fyzice dávat pozor. Pokud dával a nic se o tom neučili, tak asi opravdu učitelé jsou velmi vytíženi a opravdu ty prachy potřebujou*poctar*!

 


0x
Tak zpravidla se používá zdroj konstantního proudu jako driver pro LED světla... A napěťový třeba u některých nabíječek...

 


0x
avatar jabraka

Elektrické napětí je pojem ,charakterizující elektrický potenciál zdroje proudu.

Elektrický proud je charakterizován vlasrtnostmi obvodu,který připojíme k elektrickému potenciálu..

Tím je určena velikost elektrického proudu.

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]