Radiový poslech bateriového motůrku z pásáku

Od: Datum: 04.02.13 18:15 odpovědí: 6 změna: 05.02.13 12:14

Vždy si vzpomenu, když před velmi dávnem někdo ve škole prohlásil, že když zapojíme morůrek z dětského pásáku ( asi na 4,5 V) do zásuvky po rozhlasu po drátě, tak že bude hrát. Nemohl jsem se dočkat, až přiběhnu domů, demontoval jsem okamžitě plechový roztomilý ( dnes na aukru pěkně drahý) pásák, a motůrek dvoulinkou zapojil do oné zásuvky - já měl tehdy radost, sice se motůrek netočil, ale hrál, byť potichu. Natáhl jsem si to i do postele. V této souvislosti by mne zajímalo, zda jsem tímto propojením rušil v místě rozhlasovou síť, protože se to říkávalo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.13 18:41
avatar
V elektromotorku je vinutí tak jako v cívce reproduktoru nebo sluchátka. Je proto možné, že tam něco v rytmu modulace hrálo. Třeba kotva ve vyběhaných ložiskách.
Ovšem elektromotorek jste připojil přímo, bez oddělovacích kondenzátorů, takže tam nějaké omezení mohlo nastat. Přímý zkrat zřejmě ne, i to vinutí mělo nějaký odpor.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 04.02.13 19:01
avatar

Obávám se, že jste zrušil příjem dráťáku v širokém okolí. Signál byl veden napětím v řádu desítek voltů (kvůli ztrátám) a v každém přijímači byl transformátorem (s více odbočkami kvůli skokové regulaci hlasitosti) převáděn na signál pro repro. Pokud jsme připojili přívodní dva dráty například přímo na repro, tak to hrálo nám slabě a sousedům v té chvíli vůbec. Podobně asi fungoval i připojený motůrek...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.13 19:56

No, je to možné, tehdy mi bylo asi 8-10 let, takže už tehdy jsem se nevědomky podílel na rušení tehdejšího rozhlasu. Kaju se!

doplněno 04.02.13 19:58:
platí pro pána "miramira" : když před velmi dávnem někdo ve škole prohlásil
Od: hop®
Datum: 04.02.13 19:58
avatar

Pokání je dnes asi zbytečné, už je tento "trestný čin" pravděpodobně promlčen, nicméně se raději za své pokusy s dráťákem kaji také *placni*

;)

doplněno 04.02.13 20:02:

Mimochodem, dráťák prý fungoval až do roku 1999, takže to tak hluboká histori není, já jsem ho přestal poslouchat (a testovat) přibližně o 12 let dříve...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.13 19:47
avatar

no to teda gratuluji a kde bydlíte, že máte doma rozhlas po drátě. Tomu říkám muzeum techniky 20. století. NEmyšleno hanlivě. Ja nic takového neviděl minimálně 10 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.13 12:14
avatar

Ne, nerušil.

Oni zase ti naši otcové (nebo dědové, jak pro koho) nebyli zas tak hloupí, jak se v dnešní době rozvinutých IT tu a tam možná někomu zdá. Každá zásuvka (nebo přípojka) rozhlasu po drátě v sobě měla dva ochranné rezistory, které sice "požraly" v provozu trochu užitečného výkonu, v případě zkratu na přijimači (vývodech zásuvky) však umožnily další provoz sítě bez znatelného negativního ovlivnění.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.