Zdravím. Snažím se postavit fotovoltaickou buňku. Rozhodl jsem se ji udělat ze zenerových diod, kdyby jste vědeli o jiné cestě, prosím poraďte. Spojuji diody různými způsoby. Zjistil jsem, že nejlepší asi je, když zapojím vždy čtyři sériově s bypass diodou. Uvidím, jestli takovéto minibuňky půjdou spojit sériově. Dnes mi již došlo světlo. Chtěl bych poradit od lidí, kteří s tím již mají zkušenosti. Popřípad3 mi můžete nějací kutilové poradit další věci ohledně získávání energie v malém ( např. pomocí peltierova článku, větru, živých rostlin, radiových vln, rozdílu napětí mezi zemí a atmosfèrou ). Za odpovědi děkuji.
@nunici Dobrý nápad mám doma asi dva vykuchané BLDC motory z CD mechanik, řeku nemám. Žeby nějaký věttníček? No nevím, jak bych vyrobil mechanické komponenty.
Když jsem byl asi o 45 let mladší, tak jsme vyráběl fotočlánky ze selenových usměrňovačů, případně z uříznutého tranzistoru, nebo z fotodiod 1PP70, ale ze zenerové diody jsem to ještě neslyšel...
A v dnešní době něco řešit tímto způsobem mi to připadá jako ztráta drahého času...
electroman
Jestli Vás napadá užitečnější trávení volného času, než zjišťování jak věci pracují a pokoušení se je napodobit, tak napište. Váš názor mě zajímá.
Tak abych se přiznal, tak zrovna jak použít zenerovu diodu jako fotočlánek, tak to by mě zajímalo...
electroman
Asi podobně jako tranzistor. Prostě stačí nechat osvítit pn přechod. Mě by třeba zajímalo, jak jste spojoval ty tranzistoty, nebo co jste dělal s tím selenovým usměrňovačem. Složitější je vymyslet, jak to všechno propojit, aby to bylo co nejvíc efektivní a dávalo to aspoň 0,5V. Zajímavé je, že fotovoltaický článek je taky vlastně dioda a prý po přivedení proudu dokonce svítí. Škoda, že jsem nesehnal někoho, kdo dělal podobné věci jako já a trochu by mě poučil. Tak mi to aspoň trochu objasněte Vy.
Ani mě nenapadlo, že jsou dneska zenerky skleněné a dokonce i průhledné... Rozmontuje se selenový usměrňovač na "plátky"a opatrně z něho sundat, tam kde je selen velkou pájkou cín... To je ta nejhorší práce co může být...
Děkuji. A jak je to s těmi fototranzistory? Někde jsem viděl i se třemi nožičkami, prý to jde i s normálním. Jak se zo potom spojuje? Záleží asi na typu, že? Jen nevím, kde sebrat selenový usměrňovač. Ještě jednou moc děkuji za odpověď.
myslím, že selen se ještě ve starých zásobách u někoho najde..., a ty tranzistory (si myslím) se zapojovaly ve skutečnosti jenom jako diody, že se využíval jeden přechod...
Pusť se spíš cestou magnetů například Perenděvův motor celechovskyradek.blog.idn/... Na YouTube je návodů na magnetické motory mraky a dokonce i auto "poháněné"magnety. Na keci že to nefunguje nedej, vidíš že se tyhle technologie už dostávají do běžného života (elektrokola apod.). Jediné v čem je problém je váha magnetů a jejich přemrštěná cena-tedy těch "silnějších".
electroman
Tak na ty magnetické motory nevěřím. Bediniho motoru věřím jen do jisté míry, ale odsávání energie z vakua ( zdroje nulového bodu ze StarGate) je vědecky podložený fakt. A odsávání energie z atmosféry jsem už napsal výše, zde je ale velký problém s blesky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.