V drátech běhají pidivajžlíci, jmenují se elektróni. Běhají z místa kde jich je hodně (označeno jako PLUS) do místa kde jich je málo (označeno jako MINUS). A cestou mimochodem udělají něco užitečného, například třením o drát ve kterém jsou ho rozžhaví aby svítil.
Tento dotaz nelze chápat seriozně, už v populárních obrázkových knihách pro děti je to kreslené. Takže odpovídám úměrně otázce. To, že je to ve skutečnosti opačně samozřejmě vím, ale nevěřím tomu, že by tazatel pochopil složité vysvětlení.
Pro dívenku to vysvětlím takto:Vše je vysvětleno v základech fyziky.Tedy když byla vynalezena elektřina,vědci zjistili,že její původ je v pohybu elektronů vě vodičích,obvykle kovových.Elektron znají už žáci základních škol,jako atomovou částici.Je nabita záporným nábojem,je tedy v okamžiku uvolnění v krystalech kovu schopna se pohybovat a vytvářet elektrický proud.ten tedy se pohybuje od jednoho konce ke druhému.Pak na jednom konci nastane úbytek elektronů,na druhém přebytek.ten je pak nazván "mínus"a ten výchozí konec s nedostatkem elektronů je "plus"
Zjednodušeně: Kdysi jsme se učili, že elektrický proud je tok volných elektronů z místa nadbytku do místa nedostatku. Že elektrické napětí je rozdíl potenciálů mezi dvěma body. Že elektrón má záporný náboj, proto místo jeho nadbytku má záporný potenciál, místo jeho nedostatku potom kladný. Příklad : baterii nebo akumulátor poznáš. Jeden pól je označený - (mínus), druhý +(plus). Mezi nimi je velký rozdíl v množství elektronů. Když oba póly spojíme, třeba žárovkou, začnou elektrony protékat z místa jejich nadbytku do místa jejich nedostatku. Snaží se ten rozdíl vyrovnat. Proud elektronů rozžhaví vlákno žárovky, ta svítí. Po čase se proud zmenšuje, protože rozdíl v množství elektronů mezi + a - se také zmenšuje. Když se potenciály vyrovnají, přestane téct proud. Žárovka zhasne. Pro pochopení napětí a proudu se také používal příklad spojených nadob: Dva sudy propojené u dna hadicí s ventilem. Jeden je plný vody, druhý prázdný. Rozdíl hladin = tlak vody, (el. napětí) . Pokud je ventil zavřený, voda neteče. (El. proud =0) Po otevření ventilu začne proud téct do druhého sudu. Jak se rozdíl hladin v sudech (el. napětí) zmenšuje se i proud vody (el.proud). Když se hladiny v sudech (množství elektronů) vyrovnají, není tlak(napětí) a proud neteče. Jako malé děti jsme zkoušeli nabití ploché baterie jednoduchým přiloženim kontaktů na jazyk. Pokud měla nějaké napětí (rozdíl dvou potenciálů, mezi + a -) začal protékat proud a na jazyku jsme ho pocítili. Dnes používáme radši měřící přístroje. Takže ten MÍNUS je dohodnuté označení bodu se záporným potenciálem VŮČI druhému bodu, označenému PLUS . Jedná se většinou o dva body el. zdroje.Stejnosměrného.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.