Nejste přihlášen/a.
V našem paneláku,věžáku je schodiště uvnitř budovy a denní světlo je tu nepřítomno.Rozhodně tu nikdy nevyvstala myšlenka,aby se trvale svítilo.A byl by to nemysl,hovořící proti šetření energiemi.Po vystoupení z výtahu je v dosahu spinač světla.Nikdo není nucen absolvovat domů cestu potmě.V poslední době jsme šli s dobou a technikou kupředu a zabudovali světla ve společných prostorách na senzor pohybu.Takže nyní při otevření dveří bytu,nebo výtahu se světlo automaticky rozsvítí./spora je evidentní.
JABRAKA
"...úspora je evidentní."
V mém domě se pomocí tlačítek rozsvěcelo 25 žárovek vždy na cca 5 minut (aby se dalo vyjít po schodech až nahoru bez dalšího rozsvěcení). Po rekonstrukci osvětlení a při použití senzorů se rozsvěcí vždy jen příslušné světlo, ktaré svítí cca 20 vteřin. Spotřeba stoupla. Vysvětlení je jednoduché - zatím co skupina 20 žárovek odebírala elektřinu vždy jen po těch pár minut, kdy svítily, skupina 25 senzorů odebírá sice proud nesrovnatelně menší, ale za to 24 hodin denně. Úspora veškerá žádná.
magdone, nepochybuji o Vašich slovech, ale nemáte náhodou výpočet, jak jste k tomu došel? Hodil by se mi k porovnání jinde.
mikihans + milancukrar - Ano, čistě teoreticky - 25 žárovek po 25 W = 625 W. Rozsvíceno řekněme 24 x na 5 minut (aby se to líp počítalo), za den tedy celkem 2 hodiny čistého času svícení. Spotřeba = 1,25 kWh.
25 čidel po 0,1 W = 2,5 W. Doba odběru všech 25 čidel za den = 0,6 kWh. K tomu nutno připočítat, že při aktivaci čidel postupně svítí 24 x za den řekněme ½ minuty vždy 4 žárovky (po 25 W) zároveň = 0,1 kW. Spotřeba žárovek za den = 0,02 kWh. Když to sečtu je celková spotřeba s čidly cca 0,62 kWh, tedy zhruba polovina původní. To je teorie.
Já to ale původně nepočítal, jen jsem porovnával faktury od PRE za několik let před instalací čidel a několik let po ní. Lidí chodí po chodbě přibližně stále stejně, spotřeba se prakticky nesnížila. Podobné je to i u výtahu. Spotřeba výtahu s původní reléovou "elektronikou" (5 relátek, 2 stykače, trafo a obrovský selenový usměrňovač) byla menší, než s novým ovládáním, plným integrovaných obvodů a jiných polovodičů. Lidí jezdí také pořád stejně. Relátka ale v klidu nic neodebírala, elektronická regulace má malý odběr trvale, i v klidu.
Takže praxe se od teorie značně liší.
Myslím, že celkem solidně je tato problematika popsána zde. Nemám osobně zkušenost z paneláků, ale z práce, kde bylo ve všech budovách chodeb a schodišť více než dost. A pamatuji si, že nás revizák upozorňoval na to, že z bezpečnostních důvodů, není možné používat na schodištích osvětlení ovládaná čidlem (s ohledem na možnost častější poruchy). Pokud na to existuje nějaká norma nevím, nám stačilo vysvětlení revizáka (možná normy zmínil) ale čísla předpisů byla v té chvíli pro nás vedlejší. Na většině schodišť tak bylo osvětlení ovládané pomocí dvou schodišťáků (6) a mezi nimi křížáky (7), podle potřeby (počet podle nutnosti spínacích míst). Na některých schodištích se také používalo spínání časového relé, pomocí tlačítek (to mělo výhodu v tom, že na propojení tlačítek stačily pouze dva vodiče). Také při údržbě byly náklady značně nižší, než když se pak místo vadného spínače, mění svítidla s čidlem, nebo samotná čidla. Samozřejmostí také bylo nouzové osvětlení.
Ještě bych doplnil, že pokud je schodiště v domě, kde je více pater, je možné instalaci osvětlení rozdělit na více částí, aby po celou dobu nesvítilo kompletní schodiště.
něco je tady: forum.tzb-info.cz/...
něco jsem našel tu:Vyhláška č. 268/2009 Sb., § 23, odst. (7) Prostor schodiště musí být osvětlen a větrán
číst se mi to za vás nechce..
no koukl bych po stavebním zákonu a osvětlení společných prostor...určitě tam musí být minimálně nouzové osvětlení.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.