Odpojování rádia od zástrčky?

Od: Datum: 08.01.13 10:47 odpovědí: 22 změna: 09.01.13 17:33

Včera mi do oka padlo rádio s cd přehrávačem. Byla to láska na první pohled a ta vzrostla, když jsem viděla, že je slevněno ze skoro 1.000kč na 490 kč. Doma jsem se zachovala jako typická ženská. Pustila jsem ho, přeladila stanice, vložila disk. Paráda! Pak jsem si přečetla návod. A tam psali, že když se rádio nepoužívá, že se má odpojit od sítě. V dalším bodě, že vypnutím vypínače se od sítě neodpojí a proto je potřeba vidlici ze zástčky vytáhnout. V dalším bodě, že se na šňůru nesmí sahat mokrýma rukama. Rádio chci do kuchyně a když jsem si představila, že se vracím z venku a barák je v plamenech jen díky tomu, že jsem nevytáhla štekr ze zástrčky, zabylo mi mdlo. Kapku jsem zpanikařila, rádio jsem zabalila a zanesla zpět. Dívali se tam na mně jako na blbku a doporučili mi prodlužku s vypínačem. Ale vzali mi ho zpět bez problémů, jen ten pohled byl velice pobavený. *plac* Jak to tedy je? Kryje se výrobce těmi pokyny nebo je to opravdu bezpečné a já se nemusím bát ponechat rádio, které nemá stále svítící kontrolku v síti?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.01.13 10:54

To jsi se Babčo trošku unáhlila. Tahle rádia se ze zásuvky nevytahují, protože pokud je ze zásuvky vytáhneš, tak se většinou ztratí nastavené předvolby.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.01.13 10:55

No...nemůžete brát věci tak zcela doslova...je to spíše "pojistka výrobce" než co jiného.

Samozřejmě že pokud jedete na půlroční dovolenou na Hawai, pak rádio ze zásuvky vytáhněte.

Pokud jste ale běžně doma, tak "na noc" to samozřejmě dělat nemusíte.

Mokrýma rukama se obecně na elektrické spotřebiče "nesmí" sahat...nicméně pokud se takto dotknete samotné přívodní šnůry

která nemá porušenou izolaci...a z rukou Vám nekape voda až do zásuvky, pak se Vám samozřejmě nic nestane.

Ohodnoceno: 3x

Od: vd*
Datum: 08.01.13 10:55

Týká se dlouhodobého nepoužívání.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.01.13 11:02
To je zase nějaký nařízení EUnie psát do návodů že se má při dlouhém nepoužíváni vytáhnout ze zásuvky. Unie si myslí že zákazník je tak blbý že by ho to nenapadlo a přístroj ve standby režimu podle ních žere tolik že to Unii zvyšuje spotřebu

Od: buss®
Datum: 08.01.13 13:08

Já je chápu, že se brání, když se může najít někdo, kdo vyhoří skrzeva spotřebič a bude se bránit, že na to nebyl upozorněn. Typické pro USA.

Datum: 08.01.13 11:00

Co je psáno, to je dáno. Tak nějak ty návody beru. Vám všem věřím natolik, že uznávám, že jsem se unáhlila. Neměla jsem panikařit. Měla jsem se nejprve poptat. *plac*No, co už!

Datum: 08.01.13 11:02

To odpojování spotřebiče od sítě při dlouhodobém nepoužívání je napsáno prakticky v návodu ke každému spotřebiči na elektřinu..

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.01.13 11:14

Když je rádio v zásuvce tak většinou i "vypnuté" odebírá nějaký minimální proud. A protože se všichni výrobci musí tvářit jako ekologové a bojovat za každý "zbytečně propálený Watt" tak vznikají podobné rady.

Na druhou stranu ale do kuchyně se dělají speciální rádia, která jsou odolnější proti vlhkosti a páře které často při vaření vznikají. Ale samozřejmě záleží jak máš velkou kuchyň a kde jsi chtěla rádio mít.

Datum: 08.01.13 11:25

Je až s podivem, že výrobce vůbec připustil v návodu zapojení rádia.

Datum: 08.01.13 11:49

Teď jsem seděla a klikala a zjišťovala, co trh vlastně nabízí, protože včera to byla fakt láska na první pohled. Objevila jsem, jak píše Petr, rádia pod kuchyňskou linku, určená přímo do kuchyně. *palec*

Datum: 08.01.13 14:19

Z eletriky se mají vytahovat všechny spotřebiče kromě ledničky. Důvod - odebírají dál proud (i když minimální). Barák vám neshoří, ale když to budete vyndávat, tak budete mít o něco menší spotřebu eletriky.

Od: fribble*
Datum: 08.01.13 18:12

Já bych pro tu srandu vytahl i ledničku - když se ti zkazí 3 buřty, je to dražší, než kolik jsi ušetřil na elektrice při vypnutých spotřebičích.

Od: jirbar*
Datum: 08.01.13 20:37

Viděl jsem jak hořel barák OKAL od elektrické šˇnůry. Žádná prodlužka. Originál od spotřebiče. A abych nezapomněl, byla to lednička.

Od: bmbx®
Datum: 08.01.13 14:33

Ta spotřeba je tak minimální, že se to ani nevyplatí z té zásuvky vytahovat, opravdový vypínač sítě, měla naposled rádia s elektronkami. Rádia osazená polovodiči se síťovým napájením se tak dělají od své existence.

Pokud máte pochybnosti tak si to nechte od někoho změřit, ale ne WATMETREM, ten to ani nebude schopen ukázat ;)

doplněno 08.01.13 15:36:

Tak jsem teď přesně změřil 2 relativně stařičká zařízení RADIO / CD obě vypnutá - po 5W

Nezatížený spínaný zdroj k notebooku (70W max ) - 0,85W

Nezatížená nabíječka na mobil - 0,05W

Velký trvale podsvícený radiobudík - 2,2W

Ohodnoceno: 3x

Datum: 08.01.13 19:50

Watík k watíku,...

já vypínám spotřebiče, (mimo ledničky a mražáku) vše několika centrálními tlačítky...

ale je to na každém jak se rozhodne.

Datum: 08.01.13 20:10

Já mám samozřejmě v pracovně několik dálkově ovládaných zásuvek a tím odpojuju různé spotřebiče co by zbytečně "žraly" v klidu a v mé nepřítomnosti, ale je to jako se vším, nic se nemá přehánět...

Datum: 08.01.13 20:11

ano, nic se nemá přehánět, ale zase jsem "letos" spotřeboval méně elektriky jak "loni"

Od: hop®
Datum: 08.01.13 20:45

A kolik žere dálkově ovládaná zásuvka? ;)

Datum: 08.01.13 20:58

Neměřil jsem, ale moc to nebude (napájení malého přijímače přes kondenzátor rovnou z 220V), schválně zítra změřím...

Víc si vezme zapnutá o to relátko, vlastní přijímač bude brát opravdu nic, ale dnešní elektroměry registrují i signální doutnavku ;)

Datum: 09.01.13 14:52

Když už jsme u elektroměrů, vážně mají ty staré mechanické (v mém případě asi *1985) odběr až 15 W?

doplněno 09.01.13 20:55:

No proto. Mně učitel tvrdil, že bere ne 1, ale 10 až 15...

Datum: 09.01.13 17:33

praivo:

starý indukční elektroměr by měl mít spotřebu kolem 1W, ale sám sebe asi nezměří, takže o nic nejde. Má výhodu v tom, že nedokáže zaznamenat spotřebu menší jak 8W...

doplněno 10.01.13 00:56:

Ale i kdyby bral 50W tak sám sebe nemůže změřit...

doplněno 10.01.13 01:19:

Je nutno si představit, že mechanický elektroměr je vlastně malinký asynchronní motorek. Je slaboučký a díky převodům zcela v pohodě utáhne mechanické počítadlo, nevidím důvod proč by měl mít tolik watů. 10-15W měl snad asynchronní motorek na pohon gramofonového talíře a ten už měl nějakou sílu ;)

Ten hliníkový talířek co je vidět vepředu v okénku a barevná čárka na něm indikuje jak se otáčí, je rotorem asynchronního motoru s kterým otáčejí výřivé proudy. Ty se tvoří ve dvou cívkách (jedna je napojená na síťové napětí a druhá je do série se spotřebiči - měří proud). Dohromady je tedy intenzita otáčivého magnetického pole přímo úměrná protékajícímu proudu a napětí. Talířek je bržděn ještě permanentním magnetem aby se neotáčel stervačností a aby měl opravdu co nejpřesnější otáčky dle odběru. Počítadlo jen počítá otáčky za čas, což při správné volbě převodů odpovídá kWh.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.01.13 17:21

Děkuji za názory a zkušenosti. Zase vím o něco víc, než dříve. ;)Hezký večer, heké ráno a hezký den všem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.