Nejste přihlášen/a.
Ahoj vie mi niekto vysvetlit ako funguje casovy vypinac? priklad v panelaku..stlacim tlacitkovy vypinac svetlo vzopne priklad na 15s a potom zhasne.. Ma ten casovac v sebe nejaku suciastku co dokaze drzat po taku dobu 230v a pripadne 1A? Alebo ako to vlastne je.. Lebo co pozeram da sa dokupit casovat ktory sa da nastavit aj na 20 minut. Pritom ale prud do neho ide len tu chvilu co stlacim tlacitko..
Doplním pěknou odpověď Satama. Drtivá většina časovačů jsou složitější a i v tom paneláku se s takto jednoduchým zařízením nesetkáte. Bďto jsou tam mechanická zařízení, jako věčný schodišťový automat sa-10, který je krásně jednoduchý - pístek je tlačený v trubičce od spínačě, okolo trubičky je elektromagnet, po stisku tlačítka elektromagnet vtáhne pístek na dráhu vypínače a ten tlačen pružinou jede dolu. Doba dojetí je dlohá, protože za pístkem se dělá podtlak a přisává se malou dírkou, velikost dírky stavěná šroubkem reguluje dobu. Tento poznáte podle typické rány po stisku tlačítka. Druhá možnost je elektronické zařízení, které umí třeba i nastavovat násobky času po vícečetném stisku, nebo nereaguje na založený vypínač sirkou. Pro představu se můžete mrknout na nějaká jednoduchá zapojení s časovačem 555.
Druhů časových vypínačů je několik, včetně mechanických. Nejjednodušší elektronický pracuje na principu řízeného vybíjení kondenzátoru v řídící elektrodě spínacího prvku (obvykle triak nebo tranzistor + relé). Při stlačení vypínače se kondenzátor nabije, vypínač "sepne" a kondenzátor se začne přes odpor vybíjet. Při dosažení určité hranice "vybití" již napětí na kondenzátoru nestačí k udržení spínacího prvku v sepnutém stavu a prvek rozepíná.
Vybíjecí odpor má proměnlivou hodnotu, kterou se nastavuje rychlost vybíjení a tím i čas do vypnutí. Nastavení času v minutách není problém.
@kobilka: Jenže kondenzátor nezajímá nějaká žárovka a 0,5A proud. Na to musí být dimenzován ten spínací prvak. Jeho řízení obstarává elektronika, v jejích obvodech tečou mA až uA. Takže ten kondenzátor se vybíjí přes vybíjecí odpor proudem řádově max. jednotek mA. A při dostatečné kapacitě toho kondenzátoru se takto může pomalu vybíjet řádově desítky minut.
Pro doplnění jen uvádím, že jsem pouze popsal princip činnosti nejjednoduššího elektronického časového spínače. O časových spínačích, ať už mechanických nebo elektronických by šel napsat obsáhlý článek, ne-li rovnou útlá knížka. A to jsem nechtěl.
Pánům rqtd a olinl děkuji za doplnění mého krátkého výkladu.
časovač v sobě může mít motorek a řadu koleček a vačku, která ovládá kontakt. Schišťové nejjednoužší pracují na principu tlumiče, natáne se píst a přes pružinu je vracen a vyfukuje malou dírkou vzduch a další časovače
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.