Z vysavače se zakouřilo a přepálená pojistka

Od: ® odpovědí: 25 změna:

Dobrý den,

po asi 10 sekundách vysávání se z vysvače zakouřilo a přestal. Nádoba na smětí a filtry se zdají být průchozí. Po rozebrání jsem u motoru našel desku plošných spojů a na ní asi přepálenou (uprostřed začouzenou, a vypadá že tam není vlákno) "trubicovou"pojistku na níž je PSE NEW 12A (B)

Rozměry má 6x22mm

Na GME ale takový rozměr nevidím prodávat a nevím kde ještě může být problém a co/kde hledat / změřit multimetrem. Protože pojistka může být důsledek ne příčina?

Deska plošných spojů ze spodu není nijak zakouřena.


Z vysavače se zakouřilo a přepálená pojistka
Z vysavače se zakouřilo a přepálená pojistka #2
25 odpovědí na otázku

 

 


1x

Stává se, když někdo (omylem) vysává bez sáčku a prach se dostane do ložisek a motoru a ložiska se zadřou.

Na takovéto opravy, kde očekávám zkrat, používám "rozdvojku", přes kterou napájím porouchaný přístroj. Ten je zapojený v sérii s nějakým spotřebičem přiměřeného výkonu - teď tam mám žárovku, protože jsem opravoval mini věž, kterou si značkovala kočka, až z ní šlehaly plameny. Pro vysavač bych místo žárovky zapojil žehličku. Takto nevyhodím pojistky, obvykle závadu nezhorším a mám co měřit.

Z vysavače se zakouřilo a přepálená pojistka #3

Mám stejnou šňůru akorát z toho NEvedou červené dráty ani žádné jiné a nakonci mám nástavec se dvěma zásuvkami, to ale není to zapojení sériové ale paralelní počítám. Musel bych si něco takového zhotovit a nebo jestli se to neprodává. Nebo neprodává nějaká alternativa tohoto aby to šlo použít za stejným účelem. Elektřině moc nerozumím, takže nevím jak moc bych to použil.

Jako neznalý v elektřině nerozumím ale tomu proč by mělo dojít ke zkratu a jak by pomohl ten druhý spotřebič který bude v té době odebírat proud.

Znova opakuju: RUCE PRYČ OD ELEKTRIKY! To na obrázku si vyrobil rv sám, rozhodně to nikde nekoupíte, odporuje to veškerým možným předpisům a použít to si může dovolit jen člověk, který ví přesně, co dělá.


Děkuji, už jsem napsal zprávu dvěma servisům a výsledek je že oprava by byla asi nerentabilní, což mi tedy vadí a přijde mi jako plýtvání materiálem celé to rozdělat a dát na recyklaci. Když takto varujete před prací s elektřinou, počítám, že není možné/jednoduché napsat nebo odkázat na seznam věcí kterých se vyvarovat (přičemž elektřině rozumím více méně na úrovni základní školy). Už jsem tu zjistil (domnvám se) že je:

- nebezpečné na multimetru nastavit proud (A) a přiložit elektrody multimetru na baterii
- nebezpečné vůbec manipulovat s otevřenou elektřinou od nějakých 12V (dotyk nějakého kovového vodiče)
- zkratované součástky mohou bouchnout a možná způsobit zranění

Počítám, že je mnohem více zásad při jejichž nedodržení mohu zničit elektroniku a nebo se vystavit riziku zranění (výbuch. popálení). Myslel jsem si že proměřit tu desku plošných spojů bude jednodušší a více méně bezpečné když budu dbát na to abych se ničeho nedotkl rukou.

 


0x
avatar magdon

Tak pokud ta pojistka odešla tímhle způsobem, je to 100% důsledek nějaké vážnější poruchy. Tomu nasvědčuje i ten kouř, ani z takhle brutálně přepálené pojistky by se určitě nekouřilo. Výměna pojistky bez zjištění závady nemá smysl. Pokud není závada na pohled vidět, nezbyde Vám, než navštívit servis. Sám to asi nezjistíte.

 


0x
avatar kepler

Pojistka se přepálila v důsledku nějaké závažnější závady, ostatně je to její funkce, aby nedošlo k ještě větším škodám. Chtělo by to odborníka nebo servis.

 


0x
avatar mkat

Najprv ten plošák očisti od prachu.Potom zmeraj ten (pravdepodobne ) tyristor.(na obrázku označené šípkou )

Zmeraj tie svetlé škatuľky -kondenzátory.A dufaj že tam nájdeš závadu-skrat.Ak nie tak bude pravdepodobne vadné niektoré vinutie v motore.


> Najprv ten plošák očisti od prachu.

stalo se

> Potom zmeraj ten (pravdepodobne ) tyristor

Zkoušel jsem měřit napětí na něm i na další elektrosoučátce ale 0, nevím jestli měřít V nebo A a jeslti má být mezi držáky pojitky nějaký vodič? Nemám náhradní pojistku. A dále to má být zapojeno v zásuvce a bezpečně tak abych se nemohl ani náhodou dotknout žádného vodiče.

> dufaj že tam nájdeš závadu-skrat

jak ho poznám? a pokud ho naměřím, tak to znamená že je vadná daná součátka? Děkuji za příp. rady.

Měření na pólech kde chybí přepálená pojistka:

Multimetr mám na měření napětí (V) (asi stejnosměrné) a hodnota 20, tak na displeji problikává 0- 0.40
Když to dám na měření napětí (V) a u toho vlnovka (střídavé?) a hodnota 200 tak na displeji je 120.0

postcd - Auau... Když to tak čtu, bude lepší, když zapomete, že existuje nějaký multimetr a nějaká elektrika a odnesete vysavač do servisu (či sběrného dvora). Očividně Vám chybí základní elektrotechnické vědomosti, takže byste do elektrospotřebičů vůbec neměl lést. Jinak pravděpodobně naděláte víc škody, než užitku. POZOR! Elektrika je potvora a dokáže být velmi krutá!


Do sítě jsem to už nepřipojil, ale zkusil jsem proměřit ty větší součástky jako tiristor (tranzistor?) odpory a další. Akorát jsem nic nenaměřil u toho černého kulatého na nožičkách (ZNR1 - zinc oxide nonlinear resistor) co je na obrázku dole pod bílou škatulkou. 2 Bílé velké škatulky jsou na 3 nohou, když u nich měřím odpor, tak to z "1 ." se začnou míhat čísla a zkončí to na 0.000. V poloze multimetru měření diod se zobrazí .0001. U malé bílé škatulky (je na 2 nohou) nenaměřím nic. (odpor, napětí, poloha zkoušení diody >|-)

 


0x
Šlo by i na přezkoušení motoru obejít/odpojit elektroniku (jestli je dobrý motor). Ale to je opravdu pro někoho znalého elektriky..

 


0x
Pokuď se z toho zakouřilo,je v háji motor...sběrný dvůr.

 


0x
Souhlasím s *matesj*,odnést do sběrného dvora.Vím to jste slyšet nechtěl ale pořád lepší než požár nebo úraz el.proudem.

S tím sběrným dvorem bych nespěchal, že se do opravy nechce pouštět servis je (bohužel) dneska běžná praxe. Sice to na ten motor vypadá, ale to mohl servis těžko poznat z e-mailu. Já jsem Vám sice doporučil do toho nešťourat vlastníma rukama, ale pokuste se nají někoho, kdo má základní elektrotechnické znalosti a požádejte ho, jestli by se na to nepodíval. Už se mi párkrát stalo, že mi servis odmítl opravu spotřebiče s tím, že je věc neopravitelná (přitom ani neodšroubovali kryt) a pak se ukázalo, že je to prkotina, oprava za pár korun.

To vím taky, ale tazatel koupí nový motor a pak se podělá co,elektronika?
Lepší je koupit nový a nevrážet prachy do starýho.

Nevím proč bych kupoval nový motor. Jeho cena tvoří nejspíš víc než polovinu ceny nového vysavače. Jde mi jen o to zjistit která elektoro komponenta je vadná. Pokud zjistím, že žádná tak bude problém v motoru a to znamená že vysavač rozeberu a dám na recyklaci. Počítám, že náhradní součásti motoru (nemám na mysli malé elektro součástky) nebudou běžně k dostání a nenajdu nikoho kdo by je vvyměňoval. Ještě jsem psal výše nějaké dodatečné info v komentářích, snad mi někdo odpoví.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]