Nejste přihlášen/a.
Chtěl bych se zeptat jestli by jste někdo něděl kde se používají v elektrotechnice oscilátory. Potřeboval bych to podrobněji.
Děkuji.
oscilátor je zdroj kmitočtu. Někdy se mu říká i generátor signálu. Jeho provedení může být různé, od generátoru u turbíny na výrobu 50Hz a napájecího síťového napětí, přes elektronkové, polovodičové, jako tranzistorové, nebo z výbrusu křemíku tak zvané krystaly k teré se ale musí zapojit do obvodu s dalšími součástkami. Frekvence pak jsou od deseti Hz až po desítky GHz. Využité je nepřeberné množstí. Pak ještě tyto scilátory rozeznáváme s kmitočtem pevným /většinou řízeno krystalem/ nebo s frekvencí proměnnou, kde kmitavý obvod bývá většinou tvořen paralení kombinací indukčnosti a kapacity. Proměnná může být jak kapacita , tak indukčnost. V moderních zařízeních se místo kondezátorů používají kapacitní diody nazývané vrikapy.
třeba IT technologie se bez nich neobejdou..rozhlas, televize, NCN Stroje, PC, Tiskárny, modemy, vysílače a přijímače RC modelů ale i vojsko , telekomunikace
Když začneme u kořenů, krystalový osciláror (32.768kHz) je základ skoro všeho, co drží čas. Jistě jste se setkal s pojmem RTC - Real time counter, nebo real time clock, česky hodiny realného času. To je ten systém, který v PC potřebuje založní baterii, aby běžel bez napájení z rozvodné sítě. Dále elektronika obecně používa oscilátory na svou funkci, určitě slyšel pojem "takty" v souvislosti s procesory, paměťmi, sběrnicemi. Další typické využití je u RF zařízení, třeba můžete uvést v mobilnim telefonu napětím řízeny oscilátor (VCO), který bývá okolo 4GHz, další typické věci můžete říct, dalkové ovladání od centrálu, zpravidla 433MHz, BT a WiFi zařízení 2,4GHz, i ony obsahují zcela prokazatelně oscilator...
nejdříve si zapamatuj, že slovo oscilace znamená kmitání a slovo oscilovat znamená kmitat.
Oscilátor je zvláštní zapojení pár součástek, které se dokáže rozkmitat a tím vytvářet elektromagnetické vlny. Takže základem každého starého rádia byl oscilátor. Kdo chtěl poslouchat rádio, ten musel naladit oscilátor v rádiu na kmitočet signálu, který vypouštěl do prostoru zase jiný oscilátor, zamontovaný do vysílače. Tenhle patent funguje snad už 200 let.
No a pak jsou i jiné oscilátory. Jeden z nich máš v procesoru tvého PC. Vytváří ten základní signál, kterému se říká frekvence procesoru. Další podobný oscilátor máš ve grafické kartě nebo v mobilu nebo ve WIFI nebo v digi TV. Atd. Takže ti hlavně radím : Neseď ve škole jak pecka a aspoň občas trochu osciluj.
"Oscilátor je zvláštní zapojení pár součástek, které se dokáže rozkmitat a tím vytvářet elektromagnetické vlny. Takže základem každého starého rádia byl oscilátor."
Ale tak to není. Ponechme stranou, že oscilátor je něco, co vytváří kmity a vůbec to nemusí mít nic společného s elektronikou, tím méně s elektromagnetickými vlnami. Oscilátor může být i mechanický (kyvadlo hodin).
Obecně je oscilátor zdroj určitého kmitočtu, bez ohledu na jeho frekvenci a může vyrábět elektromagnetické vlny, ale taky třeba vlny akustické. Nebo taky třeba nevyrábí vlny žádné a prostě jen kmitá. Může jít stejně tak o nízkou frekvenci (infrazvuk, frekvence elektrické sítě, slyšitelný akustický signál, řízení hodin...), až po velmi vysokou frekvenci (mikrovlnka, radar, mobil, Vifi, televizní vysílač...)
Co se týká oscilátorů v radiopřijímačích (a zvlášť těch starých), tak tam oscilátory nejsou nutné (ve vysílačích ano). Jednoduché přímozesilující přijímače ho k ničemu nepotřebují. Oscilátory ale musí být ve složitějších přijímačích (superhet) kde se jejich proměnný kmitočet směšuje s přijímaným Vf signálem na jednotnou frekvenci (mezifrekvenci), která pak jde dále zpracovat jednodušším způsobem. Jiný význam tam oscilátor nemá.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.