Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Stabilizátor napětí pro stejnosměrný proud

Od: accur odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

potřeboval bych nějaké zařízení, pro změnu resp. stabilizaci napětí.

Na vstup by bylo přiváděno cca 9 až 50 V. Na výstupu požaduji 12 V. Vstup i výstup by byl na stejnosměrný proud. Ideálně, kdyby při transformaci napětí nedocházelo k velkým ztrátám (tj. aby zařízení mělo dobrou účinnost). Chtěl bych, aby na výstupu byl k dispozici výkon cca 12 W, tj. proud 1 A. Existuje něco takového? Kde by to šlo koupit? Děkuji.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hoststary*
hodnocení

2x

Existuje, Například úplně mrňavý stabilizátor se vstupním napětím až 35V a výstupním napětím 12V (4% tolerance) a výstupním proudem až 1A, a účinností 85% až 93% typ Pololu 12V, 1A St/... a samozřejmě i spousta dalších podobných obvodů. Klasické analogové stabilizované zdroje mají účinnost tím menší, čím je větší rozdíl mezi vstupním a výstupním napětím, což je asi váš případ.

Jestli si chcete vyrobit step-down stabilizátor vyrobit sám, podívejte se například na obvod LT8611 se vstupním napětím až 42V a proudovým omezením elektronickou pojistkou až při 1A, takže se proudem do 1A

Nebo si kupte dovozový už hotový LM2596S Step Down/... kde máte výstup také 12V a "frý šipink"a cenu nižší než zmrzlina na ulici.

Nebo ještě levnější DC-DC Buck 3.3V 5/... Converter Linear Regulator, dokonce 1,5A, za cenu jednoho jablka. Atd, atd... hledejte, najdete.

 

hodnocení

1x

Dá se pořídit step down-up invertor a ten může z 9V udělat 12V nebo z 50V taky 12V ;)

 

hodnocení

0x

DC-DC invertory, učinnost nad 95%

Koupit nejlépe v Číně, velká nabídka a zlomek ceny než u nás.

 

hoststary*
hodnocení

0x

Klasickým stabilizátorem ze vstupního napětí 9V neuděláte výstupní napětí 12V, takže asi trochu omezíte svůj požadavek na vstupní napětí. Kdybyste srážel z 50V na 12V, tedy 50-12=38V, tak byste při proudu 1A potřeboval srazit a nějak chladičem vyzářit ztrátový výkon 38 x 1 = 38W.

Dnes se používají tak zvané DC-DC Step-down spínané zdroje, například tento. který má trochu nižší rozmezí vstupních napětí (5 až 35V), ale proud až 3A. Berte to jako ukázku pro vaše další hledání.

 

rv*
hodnocení

0x

Existují step up/down konvertory, ale zvážil bych, jestli skutečně potřebuji jít jak nahoru, tak dolů, protože je to náročnější, dražší a je menší výběr. A pak nákup od číňanů.

 

jabraka*
hodnocení

0x

dexhal.cz/...

jsou k dispozici jednoduchá schemata zapojení.

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]