Dobrý večer dnes odpoledne jsem našel v bytě starou bakelitovou zasuvku s dvěma dutinkama bez ochr.kolíku,poté jsem zjistil od souseda ,že to je zásuvka na 120V,která se dnes nepoužívá. Pořád funguje , naměřil jsen v ní 120V. Má v dnešní době s tímto napětím nějaké využití? Díky.
Ne že bych byl zastáncem tuto zásuvku používat, ale dovolím si nesouhlasit s tím, že 120V je dneska nepoužitelných. Velká většina spotřebičů se spínaným zdrojem mají napájecí napětí 90-240V nebo 110-240V. Jsou to televize, nabíječky k mobilům, nabíječky k notebookům atd.
Těch 120 V je dneska už nepoužitelných a je divné, že to ještě někde je. Průřezy drátů z té doby bývaly od 0,8 do 1,5 mm2, takže ta 10 A pojistka je v pořádku. Pokud je mi známo, tak v Praze toto napětí definitivně končilo někdy v polovině 80 let.
Zásuvku jednoznačně zrušit a dráty odstřihnout co nejblíž pojistce. Rozhodně do toho nepouštět 230 V. Izolační odpor určitě nebude odpovídat dnešním požadavkům, spoje budou pravděpodobně kroucené a budou mít velký přechodový odpor. A pokud je to instalace z dob 120 V rozvodů, je pravděpodobné, že je některý drát kdesi neúmyslně přizeměn. Je to o úraz či požár (ta voskovaná izolace docela ochotně hoří).
doplněno 26.02.18 12:44:
bmbx - tak teď jste mě dostal, na tahle zařízení jsem si nevzpomněl . Ale stejně bych tu zásuvku zrušil.
Zásuvka je jištěna 10A velmi starou pojistkou(keramickou) na chodbě. Vodiče k zásuvce jsou měděné v hadrové izolaci. Takže co s ní? Soused říkal , že by ji nechal , tak jak je a nic s ní nedělal a nechal zkontrolovat elektrikářem , ať ji přoměří a zjistí,odkud je napájená.
To se mi nějak nezdá. Dříve v bytech s el.rozvodem o napětí 120 V byl spíše transformátor na 220 V. Dnes byste v bytě musel najít transformátor z 220 V na 120 V, protože primární zdroj 120 V už neexistuje.
Jinak pokud je vedení v mědi, tak by nebyl problém vodiče přepojit v rozvaděči nebo v rozvodné krabici na 220 V, přesekat krabici a dát novu zásuvku s kolíkem.
zajímavé by bylo foto zásuvky, pamatuji, že zásuvky mívaly i pojistky přímo uvnitř. Jo hadrová izolce je jen povrch jinak je to guma ana to opletení hadrové máčené v dehtu, tažené kovovými trubkami s papírovou asfaltovou izolací...izolačí vlastnosti neznám, ale elektrikář by to dokázal proměřit, jinak bych se přikloil k názoru nepoužívat.. jo průřez byl myslím 1,5, takže jištění 10A je správně.
Už celá desetiletí je 120V rozvod zrušený.Nikde v republice už neexistuje.Dodavatelé elektřiny už všechny rozvaděče v šedesátých letech přepojili na 220V(240V)Nevím,jak jsi mohl naměřit 120V>asi od trpaslíků. JABRAKA
Jabraka - "Dodavatelé elektřiny už všechny rozvaděče v šedesátých letech přepojili na 220V" A teď si představte, že jsem vlastníma rukama přepojoval 2 domy v Praze ze 120 V na 220 V ještě v roce 1985!
Já bych se chtěl pro ponaučení zeptat...Jak je to s měřením (elektroměrem) a kde 120V vzniká.Nemáte doma někde trafo? Nechce se mi zdát, že by dneska ještě někdo provozoval 120V síť.Naposledy jsem se s tím setkal před 45 lety ve Staré Praze, tehdy v obchodním domě Kotva prodávali 120V žárovky. S rozvodem ve stylu USA jsem se setkal a bylo to 2Kw transformátor ve velkém rozvaděči...
Pokud se používá zdroj jako zdroj v izolované soustavě, tak má dva rovnocenné vývody , jistí se oba, značí se třeba L1, L2, kostra se územní na zemnící soustavu (FELV)
Tedy izolovaná soustava to původně byla. V praxi to ale často vypadalo tak, že byl jeden drát kdesi přes cosi uzeměný. Protože to byla izolovaná soustava, pojistky to nevyhodilo a nikdo na to nepřišel. Kdysi jsme předělávali 120 V instalaci v domě na Vinohradech a mého kolegu to srazilo ze štaflí, když střihl holými štípačkami jeden z drátů a při tom se přidržoval plynové roury (je tam přece jen izolovaných 120 V, tak proč to vypínat... ).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.