Nejste přihlášen/a.
Prosím o radu.
Na chalupě mám světlo, které se nachází za chatou a vypínač k němu, který je v chatě.
Zřídka se stane, že se zapomene vypnout a světlo svítí a svítí.
Protože se toto světlo využívá jen spíše na přechodně krátkou dobu, existuje nějaký rozměrově malý časový spínač, který by se umístil do anebo vedle vypínače, který by automaticky světlo sám vypnul?
Jde o rozvod 12V, ale příští rok bude 230V.
Díky za každý tip.
Dobrý den, řešení pro 230V je CS3-1, který se vejde pod vypínač.
Lze použít světlo s čidlem, popřípadě doplnit stávající svítidlo o radarový senzor (pokud je to konstrukčně možné).
Děkuji za rady.
Mám tam klasický vypínač č.1.
Jak se bude teda chovat ten CS3-1 ( elektrobock.cz/... když se světlo zapne (do pozice 1) a jak bude proce pokračovat dál když budu chtít světlo znovu zapnout?
Pro 230V: když tam dáš CS3-4M a vypínač č.1 tak od zapnutí odčasuje a po odčasování to zapneš znovu tak že ho vypneš a zapneš..., pokud chceš vypnout světlo při časování tak ho vypneš a zapneš znovu... Určitě by byl vhodnější vypínač mžikový 1/0... , vejde se do "nemělké" krabice pod vypínač
Pro 12V lze řešit pomocí obvodu NE555 apod.
Nulový vodič u vypínače nemám, takže díky za ten CS3-4M, ten budu potřebovat příští rok. Aktuálně jsem na 12v z autobaterie, tak proto řeším tyto zapomětlivecké případy.
Co se týká toho NE555, lze koupit už hotový produkt, který by toto řešil?
Použijte CS3-4 a místo vypínače tlačítko, třeba toto - při napájení 230V AC; podívejte na schéma zapojení, je tam sice pro schodiště, ale použijete pouze jedno tlačítko...
@takjan Souhlas, SMR-B má hodně funkcí, ale potřebuje ke své funkci vodič "N"a ten není vždy v krabici u vypínače k dispozici ...takže v takovém případě je jeho použití problematické...pokud ovšem u tazatele je u vypínače "N", pak může použít i tento (ale nevyužije ho - chce jen vypnout osvětlení po určité době)...a pokud je to venkovní osvětlení, nebude vymýšlet, jestli jednou použít obyčejnou žárovku, podruhé LED, zářivku, nebo něco jiného...
Vykašlete se na různé spínače a osaďte tam vypínač s doutnavkou, nebo nějaký výraznější signalizační prvek. A až půjdete kolem vypínače, určitě si všimnete, že jste nezhasl.
Taky jsem to tak měl, doutnavka svítila při vypnutém světle...jednalo se o osvětlení neobydlené půdy...jde jen o zvyk...ALE, tazatel používá prozatím rozvod 12V DC! A neznáme zdroj...možná LED dioda s velmi malým odběrem?
Pokud zůstanete u časového spínače, pak je možno použít CRM-81J s univerzálním napájením AC/DC 12 - 240 V (AC 50 - 60 Hz); využijete i při budoucím napájení 230V AC...akorát musíte dostat k časovači oba póly napájení...ale, pokud byste dal časovač poblíž odbočné krabice a vodiče k současnému vypínači použil pro "startovací"tlačítko (výměna za vypínač)...nebo i " Časový spínač Kem/..., ale pouze na DC napájení 12 - 15V...v budoucnu použití trochu problematické...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.