Elektricky zvonek

Od: odpovědí: 5 změna:
Dobry den, prosim poradte. Chtel bych zapojit elektricky zvonek (crrr) jako klakson na trakturek domaci vyroby, kde je autobaterie 12V. Poradte se zapojenim za co nejmin penez... Dekuji.
5 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar kepler

Teoreticky by se dal použít nějaký bateriový zvonek na 12 V, ale ty zpravidla nedělají crrr. Na to je nutné střídavé napěti, jaké bývají v domovních rozvodech. Zpravidla nebývají ani moc hlasité. Nejlepší by bylo instalovat toto:

zbozi.cz/...

 


0x

Rachot vašeho traktůrku přehluší jakýkoliv zvonek, když za někým pojedete, uslyší vás už na dálku a uhne. Běžný domovní zvonek s paličkou, která tluče do cimbálu zvonku, se vám při otřesech rozpadne. Jestli opravdu toužíte po originálním zvuku zvonku, podívejte se na průmyslový zvonek na 12 V= s odběrem proudu pouze 125 mA se silou 99 dB, který je těžký asi 1 kg, což traktůrek uveze.

Na odhánění krav nebo jiných zvířat na cestě vám fakt postačí předchozím rádcem nabízený klakson, nebo si za pětikorunu kupte píšťalku, nebo pronikavý zvonek na kolo, nebo dva, na každý palec jeden , ať to má větší účinek.


doplněno 06.08.17 18:57:

Za co nejméně peněz pěkně silný zvonek? Klasika: jasně znějící kovový zvonek na kolo viz velobel.com/... za 21 Kč, to je za cenu jednoho kopečku zmrzliny, který přehluší i rachot motoru vašeho traktůrku, nepotřebuje dráty, baterii, spínač, nic, jen váš palec.


doplněno 06.08.17 19:00:

Zvonek, obrázek: nakupujeme.cz/...

Nebo zvoenk i s pěkným mosazným emblémem, jen o korunu draží, s motivem Praděd

 


0x

Běžný mechanický zvonek, s paličkou, el. magnetem, přerušvačem a pokličkou funguje i na stejnosměrné napětí a pracuje v rozmezí 3-8V. Pro zapojení na 12V (14,5) je potřeba napětí snížit, např. stabilizátorem 7809, který udělá 9V a to zvonek ustojí. Jeho zapojení je velice jednoduché, běžně dostuné nainternetu a cena cca 10Kč. Nevim co máte na traktoru za elektroniku, ale elektromagnet zvonku by mohl generovat napěťové špičky, bylo by tedy vhodné k němu antiparalelně připojt usměrňovací diodu.

Myslím, že se napěťové špičky nedostanou zpátky přes stabilizátor... Pokud ho tedy nezničí...

Jak je to s teplem ze stabilizátoru? Upravoval jsem palubní napětí na 5V (vysavač), stabilizátor 7805 a chladič nestíhal, musel jsem ho dát dovnitř, aby se chladil proudem vzduchu. Ale je fakt, že zvonit nebude 10 minut v kuse..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]