Můžu vyndat z mikrovlnky hliníkovou misku?

Od: Datum: 04.08.17 12:03 odpovědí: 16 změna: 13.08.17 17:45
Dobrý den, mám divnou otázku. Chtěla jsem něco ohřát v mikrovlnce a vím, že se tam nemá davat stříbrné nádobí nebo hliník, ale dala jsem tam omylem hliníkovou misku a nějak to lupalo a pak mi došlo, že jsem tam dala špatnou misku a teď se na to bojím šáhnout, jestli mi to něco neudělá. :D Tak se chci zeptat, jestli to můžu v klidu vyndat nebo ne. :D Děkuji
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.08.17 12:12

Jestli se bojíte záření, tak buďte v klidu. To, co je v mikrovlnce není ionizující záření (radioaktivita), ale záření elektromagnetické. V podstatě stejné, jako vysílá mobil, TV, rádio a vlastně i žárovka (rozdíl je jen ve frekvenci). Tohle záření mizí okamžitě při vypnutí jeho zdroje. Bojíte se snad šáhnout na kovovou misku, když v kuchyni zhasnete světlo ;)?

Jediný důvod, proč byste misku nemohla vyndat je, že by mohla být horká. Takže počkat, až vystydne, nebo použít chňapku.

doplněno 04.08.17 12:23:

Ne, ránu Vám to určitě nedá.

doplněno 06.08.17 20:45:

isteron - "Nemáte v domácej dielni kombinačky - kliešte s izolovanými rukoväťmi?"

*sok* Proboha na co? Když si berete čistý hrnec z kredence, taky používáte izolované kombinačky *bzum*? Vypnutá mikrovlnka je jen mrtvá plechová krabice. Nešiřte tady bludy.

Ohodnoceno: 5x

Od: microbrain
Datum: 04.08.17 12:21
Děkuji. Bojím se, aby mi to nedalo třeba ránu.
doplněno 04.08.17 12:24: Děkuji, už jsem jí vyndala.:D
Od: isteron
Datum: 06.08.17 18:51

Nemáte v domácej dielni kombinačky - kliešte s izolovanými rukoväťmi?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.08.17 00:06

S tou teorií záření jste vedle. Mikrovlné záření není inizující, ani světelné nebo radiové, ale rentgenové záření nebo dokonce gama záření už ionizující je. A všechno jsou to jen elektromagnetická záření a liší se jen ve frekvenci, což znamená, že se liší v energii jednotlivých fotonů a tedy ve schopnosti vyrazit elektron z obalu atomu.

Datum: 07.08.17 09:06

Máte samozřejmě pravdu, ale já se jen snažil co nejjednodušeji (i když ne zcela přesně) vysvětlit naprostému laikovi, že záření v mikrovlnce není totéž, co záření třeba z uranu a že se nemusí ničeho obávat. Jakékoliv hlubší úvahy mohou v takovémto případě tazateli spíš zamotat hlavu.

Datum: 04.08.17 19:27

Moc to dramatizujet. U mého bývalého zaměstnavatele se vozily obědy v hliníkových miskách a kantýnská to v nich normálně ohřívala. Každý den takových 40 obědů. Přežili všichni - i mikrovlnka.

Datum: 04.08.17 19:34

Stěny mikrovlnky jsou taky kovové. Nic se neděje.

Od: vernon
Datum: 06.08.17 18:38
To je ale hloupá odpověď! Stěny mikrovlnky jsou kovové, aby docházelo k odrazu mikrovlnného signálu. To je u nádobí nežádoucí a vysoká teplota a jiskření ke kterému potom dochází, může mikrovlnku poškodit.
Sám jsem to zažil, stačil zapomenutý příbor a bylo po ní...

Datum: 06.08.17 20:47

A jak to ten signál pozná, jestli se odráží od stěny nebo příboru?

Od: bmbx®
Datum: 06.08.17 20:55

stěnami je signál pohlcován, přiborem taky, ale příbor není s ničím spojený tak energie z něj pak srší. To že, se zapomenutým příborem mikrovlnka zničí, je nejspíš stejné jako že se zničí když je prázdná, magnetron a jeho záření je jakoby ve zkratu a přetíží se.

Datum: 06.08.17 21:26

Stěnami ani příborem není signál nijak výrazně pohlcován, ale je odrážen. Pokud by byl pohlcován, bylo by po účinnosti a ta bedna by jaksi dost topila. Pokud není v mikrovlnce příbor sám, ale je tam i nějaké to jídlo, ničemu nevadí. Dokonce se doporučuje při ohřívání vody, dát do ní kovovou lžičku, aby se zlepšila distribuce tepla a snížilo nebezpečí utajeného varu.

Pokud je tam příbor sám, je to stejné, jako by byla prázdná. To některým vadí. Mimochodem - co myslíte, že je to speciální "Crisp" nádobí?

Datum: 07.08.17 00:02

Souhlasím, že je signál odrážen, ale část energie je pohlcena v té nejvyšší (nejvíce vnější) vrstvě kovu silné pár atomů. Proto hliníková miska o tlouštce milimetr tolik nevadí, protože teplo se rozvede dál do tělesa, ale na talíři zlatý proužek, který sám je silný pár atomů, nemá teplo kam odvést a může se rozpálit až shoří.

Datum: 05.08.17 11:50

Mikrovlny se v mikrovlnce používají na rozkmitání molekul vody.Pokud do nich vložíme kovový předmět,vesměs se od něj odráží.Jen v případě,že se jedná o velmi tenkou folii,nebo kovový nános na nádobí,může se indukovat proud,který tuto folii spálí.Jinak každý masivní kov je netknutý,

JABRAKA

Datum: 06.08.17 23:59

Pokud je již mikrovlnka vypnutá, tak vám to nic neudělá. Jen miska by mohla být nečekaně horká, tak ji berte v chňapce nebo přes několik vrstev látky.

Od: lego®
Datum: 13.08.17 13:07

Musis ji vyndat jinak si nic jineho uz neohrejes.
Nektere polotovary se prodavaji v Al vanicce a v navodu se rovnou pise ze i v tomto obalu lze dat do mikrovlnky.
https://www.armyas.cz/trvanli…ty/hotova-jidla-ve-vanickach/

Datum: 13.08.17 17:45

Když si přečtete ještě jednou odpovědi, jistě si všimnete, že tu misku tazatelka již před 10 dny vyndala. Vaše odpověď je tedy již poněkud zbytečná. *bzum*

No a moje vlastně taky...*hi*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.