Regulace otáček ventilátoru

Od: ® odpovědí: 9 změna:

Zdravím,

jak byste vyřešili regulaci otáček ventilátoru, který má 170w 1f motor s kondenzátorem.

Na nic rozumného zatím nemůžu přijít a jak se zdá je to problém i pro frekvenční měniče.


Regulace otáček ventilátoru
9 odpovědí na otázku

 

 


0x

Jestli je to jednofázový asynchronní motor s pomocným vinutím a rozběhem přes kondenzátor, měly by se otáčky měnit právě změnou frekvence. Snížením napětí se otáčky sice sníží, ale je to tím, že má motor menší výkon, je přetížený, skluz (rozdíl mezi otáčky motoru a otáčky magnetického pole) je vysoký, to znamená, že motor pracuje značně neefektivně, hřeje se a postupně umírá.


Originální regulace právě snižuje napětí, ale jen cca o 10V... Takže na výsledných otáčkách to skoro není poznat.

Chci zkusit ventilátor připojit na klasický stmívač, ale právě nevím co sním udělá větší snížení napětí. Nerad bych ho zničil.

Nebo mě ještě napadlo ovládat ho PWM regulací přes SSR rele. Max spínací frekvence rele je 5khz, takže by to teoreticky taky mohlo fungovat. Nicméně opět nevím co to udělá s životnostní motoru.

 


0x

To dá rozum, protože hodnota kondenzátoru se odvíjí od použité frekvence. Řešení by moho být - zapojit motor dvoufázově, do rozběhového vinutí pustit menší napětí.


doplněno 03.08.17 04:00:

Odpověď byla míněna jak to zapojit na frekvenční měnič...

 


0x

ventilatory-prodej.cz/...

tohle nemůže být?


Tohle všechno je právě obyčejná triaková regulace, takže to snižuje napájecí napětí.

Je to ten obyčejný stmívač o kterém píšu dole.

 


0x

A proč regulovat zrovna něco tak nevhodného?


Tyhle ventilátory mám a jiné kupovat nehodlám.

BTW co je podle vás "něco vhodnějšího"

 


0x

Motor, jehož otáčky jsou závislé na kmitočtu napájecího napětí zregulujete efektivně pouze změnou právě toho kmitočtu. Dokážu si představit měnič, který to umí, ale provýkon 170W už nebude z těch nejlevnějších. Dále je otázka, zda se něco takového na trhu vyskytuje nebo by bylo nutné to "ubastlit". Jakákoli napěťová regulace je neefektivní a v podstatě k ničemu.

 


0x

já bych tu napěťovou "regulaci" úplně neodsuzoval, pokud není jiná možnost. Neříkám, že je to dobře! Ale sám provozuju 2 ventilátory obdobného výkonu 6 rokem, prozatím bez poruch a známek přetížení. Používám je nejčastěji při cca 185 a 200V, na plných 230VAC jedou málokdy. Motor ventilátoru má tu výhodu, že se sám dostatečně chladí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]