Pájení k mědi?

Od: odpovědí: 5 změna:
Dobrý den, jde připájet drát trafopájkou k mědi? díky
5 odpovědí na otázku

 

 


2x

Samozřejmě, ale musíš použít kalafunu.

Buď musíš mít povrchy očištěné kyselinou, pájecí kapalinou, obroušené na čistý kov nebo použít kalfunu. V nouzi můžeš použít i acylpyrin Jinak když jsou měděnné plochy zoxydované, cín na nich chytí jen mizerně.

 


2x
avatar magdon

Pokud máte na mysli měděný drát na měděný předmět (třeba plech), tak připájet cínovou pájkou samozřejmě jde. Měď je dokonce jeden z nejlépe cínem pájitelných kovů. Povrch ale musí být čistý, nezkorodovaný a nemastný. Kalafunu lze nahradit nějakou pájecí pastou (existuje jich řada), u větších spojů je to dokonce lepší. Zbytky pasty pak samozřejmě odstranit (třeba lihem). Na kyselinu radši rovnou zapomeňte, ta je vhodná tak na okapy (neblahé účinky se projeví až po čase, třeba po roce).

Otázka ale je jak velký předmět hodláte pájet. Na větší kus mědi Vám trafopájka asi nestačí, předmět s ní dostatečně neohřejete a cín k ní nepřilne (tzv. studený spoj - studeňák). V nouzi si lze pomoct ohřátím takového předmětu (pokud to teda charakter předmětu dovolí) třeba na elektrické plotýnce.

 


Je to malá Cu plocha,to půjde,to mi stačí,díky

Měděný plech je nutno předehřát,jinak dojde k nedokonalému spájení a tvorbě "studeného spoje"Nejlépe je místo spoje předem ocínovat.To platí i u spojování měděných vodičů.

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]