Žárovká (zvonek) reaguje na zkrácení obvodu

Od: Datum: 13.07.17 11:27 odpovědí: 10 změna: 14.07.17 22:29

Ahoj, chci se zeptat , zda-li je nějak možné zapojit zvonek nebo žárovku, která při klasickém stavu obvodu nesvítí, ale jakmile se obvod zkrátí ( Například se mezi drát vstupu a výstupu vloží kus železa které je spojí) tak by žárovka začala svítit, nebo zvonek zvonit. Díky :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.17 12:49
avatar

V podstatě to možné je, ale na nějaké jednoduché zapojení zapoměňte. Zvládne to například citlivý, vyvážený odporový můstek, který při změně odporu vedení pomocí elektroniky sepne relé (nebo jiný spínací prvek). Relé pak může třeba sepnout onen zvonek, rozsvítit žárovku, nebo odstartovat balistickou střelu ;).


doplněno 13.07.17 13:19:

tazatel píše : "...jakmile se obvod zkrátí..."

Z toho usuzuju, že jde o uzavřenou smyčku, zapojenou do vyváženého obvodu, přičemž k sepnutí prvku dojde při zkratování smyčky někde blíž zdroji. Například při pokusu o vyřazení poplašného systému. A to už tak jednoduché není.


doplněno 13.07.17 15:51:

Já osobně jsem teda pochopil otázku takhle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pv
Datum: 13.07.17 13:53

Měl sem na mysli něco, co by fungovao třeba na principu pojistky,nebo proudového chrániče, s tím rozdílem že by se místo vypnutí proudu například rozezvonil zvonek. Takový bezpečnostní systém.

Od: pv
Datum: 13.07.17 17:09
To by asi šlo :) Diky za pomoc :)
Datum: 13.07.17 12:56
avatar

jestli dobře rozumím, poptáváte normální zapojení obvodu s tlačítkovým spinačem, kdy tlačítko je vyrobené z kusu železa.

Zapojení je klasika, jaká se dá čekat. Potřebujete zdroj ze kterého vedou dva dráty, na první drát zapojíte tlačítko z kusu železa, za něj žárovku, ze které vede druhý drát zpátky do zdroje.

Nic složitého. Že ne? :)


doplněno 13.07.17 14:37:

oukej. Chte to trošku rozumět polovodičům a Ohmovu zákonu. Znáte součástku zvanou triak?

Tady je snad to nejjdenodušší možné zapojení vašeho obvodu. Jestli je tlačítko sepnuté, proud přes odpor teče do země, na žhavící elektrodě triaku není žádné napětí, triak je zavřený a žárovka nesvítí. Ve chvíli kdy tlačítko rozpojíte, proud přes odpor nepoteče do země, ale do triaku. Na žhavící elektrodě se objeví napětí, triak se otevře a žárovka se rozsvítí.

Jak asi vidíte, problém při tomto zapojení je ten, že obvod má trvalý odběr proudu.

Typ triaku určíte podle výkonu žárovky a velikost odporu spočítáte pomocí Ohmova zákona, podle žhavícího proudu do triaku. Není to zas tak pekelně složité jak se možná zdá a jestli máte páru o elektrotechnice, pak víceméně není co pokazit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pv
Datum: 13.07.17 13:57

Bez tlačítka, například by se skrze obvod někdo snažil prořezat nožem, a narušení, tudíž třeba skrat, by rozezvonilo zvonek.

Datum: 13.07.17 13:00

Nejjednodušší obvod je Vstup - Baterie (zdroj) - Žárovka (zvonek) - Výstup. Při propojení vstupu a výstupu např kusem železa bude žárovka svítit, popř. zvonek zvonit.

Pokud jste měl na mysli něco jiného, je třeba uvést nějaké podrobnosti a také co to je "klasický stav obvodu". Nic takového neznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pv
Datum: 13.07.17 14:01

Jak sem psal výše,jednalo by se o obvod, obsahující zvonek a když by došlo k narušení cizím předmětem, zvonek by se rozezvonil,jako alarm.

Datum: 13.07.17 15:53
avatar
Jasně ze existuje, uz za komunistu se tim delalo jednoduché bezpečnostní zařízení,alarm,ktery sepl po přerušení obvodu. Je to přesně to co hledáte?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pv
Datum: 13.07.17 17:11
Nejspíš sem našel to co sem potřeboval :) Díky všem za pomoc :)
avatar
Upozornění od sys hejkal 15. 07. 2017 05:33:35
Dej sem to řešení, které jsi našel.
Pomůžeš třeba ty těm druhým s podobným problémem.
Datum: 14.07.17 22:29

5ešení je relativně jednoduché, ale ne až tak úplně levné... V běžný alarmech s epoužívá smyčka s 1Kohmovým rezistorem a pokud používá systém ATZ tak dohromady 2 kOhmy... (dva snímače po jednom vedení) a elektronika vyhodnotí kde se smyčka přerušila či kratovala a posoudí co se vlastně stalo...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.