Bezdrátové spínání

Od: Datum: 14.02.17 21:54 odpovědí: 17 změna: 20.02.17 21:39

Dobrý den.Existuje nějaké řešení bezdrátového spínání zásuvky při sepnutí jiného spotřebiče?Např. v jedné místnosti zapne přímotop na tzv. noční proud a v jiné místnosti zapne další přímotop připojený na jiný okruh přes bezdrátově spínanou zásuvku.Prodávané bezdrátové zásuvky s dálkovým ovladačem to neřeší.Samozřejmě že drátové zapojení by bylo jednoduché a levnější (např.pomocí relé),ale momentálně je nevhodné.Poradí někdo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.17 09:02
avatar

Zdravím Vás,

pokud umíte trochu anglicky a jste trochu zběhlý v elektronice, můžete si postavit a naprogramovat cokoli co potřebujete, na platformě Arduino.

Jedná se o "malý počítač" který lze rozšířit o přídavné sloty (relátka, čidla...) který si naprogramujete přesně podle svých představ.

Je levný (v řádu stokorun seženete vše, co potřebujete) a pomocí uživatelské aplikace není ani programování tak těžké.

Napíšete si svůj program typu: Pokud se na proudovém čidle objeví odběr(sepne jeden přímotop) pošli signál druhé jednotce u druhé zásuvky, aby se sepla. - v dhujé jednotce: pokud příjde signál z první jednotky s čidlem, sepni relé(zásuvku) - pokud dojde signál, že se druhý přímotop vypnul, vypni relé(zásuvku)

Jen musíte umět alepoň trošku anglicky...

Jinak se budete muset obrátit na někoho, kdo se tomu věnuje a rozumí...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pegas
Datum: 15.02.17 14:53

Dobrý den.Tak s tou angličtinou je to špatný.Myslel jsem jestli neexistuje nějaký set (vysílač-přijímač) i u nás.Děkuji za odpověd

Datum: 16.02.17 13:29
avatar

Obávám se, že se nic takového, co potřebujete, neprodává.

Jedině sehnat někoho, kdo tomu rozumí a nebo to zaplatit u firmy.

Ještě s zeptám, jakým způsobem, je spínaný ten přímotop. Nejde to nastavit u toho druhédo stejně? Pokud to spíná "noční proud" nelze to udělat i u toho druhého?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pegas
Datum: 16.02.17 16:34

Dobrý den.Tak ten první přímotop je připojen normálně na okruh "noč.proudu" od el.měru (drátově) a ten druhý byl montován dodatečně a je zatím připojen do norm. zásuvkového okruhu v jiné místnosti.Propojení drátem by bylo jednoduché ale nyni je nevhodné.Uvažuji o té zásuvce řízené signálem HDO ,akorát cena je moc vysoká.Díky za zájem.

Datum: 16.02.17 17:49
avatar

není jasné, jak je vytížený ten " norm. zásuvkový okruh v jiné místnosti"

Pokud slouží jen nebo většinou pro ten dodatečný přímotop, dalo by se uvažovat o jeho připojení pomocí relé nebo stykače, (umistěného přímo v rozvaděči) s cívkou spínanou "nočním proudem". Teda norm.zásuvkový obvod by byl přerušený ještě spínacími kontakty relé nebo stykače.

náklady: relé nebo stykač, pár kousků vodiče, káva a frťan pro elektrikáře...

Ovšem bez detailnějších informací tady vaříme z vody...

...jak dlouho bude ještě trvat ten momentálně nevhodný čas?

...proč to dělat drátem jednoduše a levněji, když to jde složitě?!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pegas
Datum: 16.02.17 20:24

Dobrý den.Ten "norm.zásuvkový okruh" je běžný okruh pro celou místnost,takže nic.Ale jinak to nebyl špatný návrh.A ten "momentálně nevhodný" čas bude trvat asi furt.Nechce se mi zasahovat do omítek a dávat kabel do lišty není v bytě zrovna moc pěkné.Ale asi mi nic jiného nezbyde,bezdrátové systémy jsou dost drahé.I tak Vám děkuju.

Od: bmbx®
Datum: 15.02.17 11:58

a co "na půl drátové řešení" (například relé) co sepne ovladač pro dálkovou zasuvku ve vedlejší místnosti

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pegas
Datum: 15.02.17 14:49

Dobrý den.Nad tím jsem také přemýšlel,ale jak mechanicky vyřešit,aby relé ovládalo dálkový ovladač?Na ovladači jsou pro jednu zásuvku dvě tlačítka(jedno zapíná,druhé vypíná).Ale díky za odpověd.

Datum: 15.02.17 18:04

Časovacia zásuvka by nebola vhodná? : https://www.smdledziarovky.sk…v/digitalna.casovacia.zasuvka

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pegas
Datum: 15.02.17 20:35

Dobrý den.V podstatě by byla vhodná,kdyby se mi nejednalo o to ,aby zásuvka spínala přesně v tu dobu co zapne první přímotop.Ten je připojen na okruh tzv.nočního proudu (přímotopná sazba) a ten není spínán zcela pravidelně.Děkuji za radu a budu přemýšlet dál.

Od: pegas
Datum: 20.02.17 14:12

Dobrý den.S tou zásuvkou jste měl pravdu,časy přepínání NT/VT jsou přesně dané pro určitou oblast.Digitální zásuvka má baterii,takže se při výpadku proudu neopozdí.Díky.

Datum: 15.02.17 23:45
avatar

Bezdrátově je to problém. Každý ovladač potřebuje krátký impuls pro zapnutí a jiný krátký impuls pro vypnutí. Trvalé sepnutí (jako u relé) by začas vybilo baterii. Pro bastlíře, jednoduchý úkol ale nevím, že by se prodával hotový výrobek pro tento účel. Dá se využít povelů HDO vysílaných do rozvodu 230V, ale tato zásuvka je docela drahá. Zbývají jen ty dráty nebo kamarád znalý elektroniky.

http://www.shopmatelektra.cz/hdo-spinac-do-zasuvky

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pegas
Datum: 16.02.17 00:25

Dobrý den.Děkuji Vám za radu.Toto je asi jediné profi řešení.I když ta cena je dost vysoká.Ale podomácku asi nic jiného nevymyslím.Ještě jednou díky.

 

Datum: 16.02.17 19:57
avatar

Ještě doplním (informace pro znalého). Je možno koupit repasovaný HDO FMX 100 nebo 300 za cenu okolo 5-6 stokorun, viz Ceník elektroměrů na konci (občas i levněji, cca 450,-). Na prvním odkazu je nový přístroj. Kdo je znalý, je schopen si toto upravit, pro neznalého raději hotový, viz @wlezley. FMX Vyrábí ZPA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pegas
Datum: 16.02.17 21:04

Dobrý den.Zkusím to prohlédnout a děkuji.

Od: prog
Datum: 20.02.17 17:12
Dobrý den zkuste toto: http://www.bbelektro.cz/hdo-s…e-do-zasuvky/d-186372-c-3958/
Mělo by to vyhovět vašemu požadavku
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pegas
Datum: 20.02.17 21:39

Dobrý den.Tato zásuvka by byla přesně to,co sháním.kdyby její cena nebyla tak vysoká.Problém budu řešit digit.spínací zásuvkou,jelikož časy přepínání na NT jsou dané (dříve jsem myslel,že nejsou pravidelné).Digitální spín.zásuvka má výhodu oproti mechanické,že se při výpadku proudu neopozdí a že jde nastavit i po minutách.Ale i tak Vám děkuji za radu.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.