Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, poradil by mi prosím někdo, kde získat schema (pokud se to nedá levně koupit – třeba i v jiném provedení) na specialního světelného hada, který by se choval (nejlépe variabilně podle mého přednastavení) netradičním způsobem? Jedná se o to, že mám 4 Ledkové reflektory nad vjezdem do garáže. Jsou cca 50 cm od sebe. Já mám dispozici jak 12V Pir detektory, tak i 340V. Hned za vraty je rozvaděč, kam bych potřeboval nainstalovat elektroniku. Od té bych potřeboval to, aby po vyhodnocení pohybu pir detektorem (například) reflektory napřed postupně blikly od 1 do 4 pak od 4 do 1 dále ve stejném intervalu se postupně rozsvítily od 1 do 4 pak zase zpět takto zhasínaly, pak to samé od 4 do 1 a na závěr ještě všechny se párkrát rozsvítily na mou uvítanou a zůstaly svítit, dokud jee pir dektor bude držet ať slaboproudým či silnoproudým povelem. Také nevím, zda je vhodnější pro led reflektory (kde je na 220V elektronika – mohl bych použít i 12ti viltové led reflektory) spínání relátky nebo tyristory. Vím, že jsem mamlas, co furt vymýšlí ptákoviny, ale mám pak z hotového díla radost. Moc děkuji každému za jakou koliv připomínku, či radu. Michal
Arduino je "malý počítač" který je předpřipravený, k jednoduchým uživatelským modifikacím.
Za pomocí tohoto zařízení, si lze naprogramovat automatického robota, alarm, přídavné funkce v automobilu, zavlažovací systém, LED světelného hada a nesčetně dalších věcí.
Je k tomu potřeba deska Arduino a nějaký rozšiřující slot(například relátka a PIR čidlo). Z číny se to vše dá sehnat okolo 300,- Kč
Dále si stáhnete zdarma nějaký program, který je přímo stvořený, pro nahrávání kódů do Arduina a v něm si musíte napsat program, který bude Arduino vykonávat. Tento musíte psát většinou v Angličtině, ale jedná se vesměs o jednoduché a logické kódy typu:
Pokud zjistíš na PIR čidle pohyb, vykonej sepnutí reflektoru č,1, počkej 1 vteřinu, sepni reflektor č.2, počkej vteřinu...
Pokud nebude na PIR čidle pohyb, zhasni reflektor č.1 + 2 + 3 + 4 ...
Pak jej nahrajete do Arduina, sestavíte a fungjete...
Pokud si rád hrajete a máte na to čas, je Arduino to pravé pro Vás. Na internetu si seženete příručku, která má asi 300 stran a je kompletně v češtině. Potom už si prostě jen hrajete a zkoušíte.
Tak Vám skutečně MOOOOC děkuji, je to velice obsáhlá odpověď a principielně mi to je naprosto jasné. Již jsem na to zběžně koukal a mám dost velkou obavu, že tomu propadnu a budu vymejšlet další ptákoviny - např ten alarm. Jelikož z Ebaye kupiji mraky věcí, tak bych si jedno zařízení nejraděj objednal co nejdřív (nejméně 14dnů, než to dojde), ALE NEVÍM JAKÉ! Jak jsem zběžně koukal, tak je jich celá řada. Dokonce i releový modul už mám vybraný - jen nevím, jestli by nebylo vhodnější to spínat tyristory (v reflektorech je další elektronika). Poradil by jste mi prosím (jako zatím úplnému začátečníkovi) jaký modul Andruino by byl pro mě nejvhodnější? Rozšířil bych to na 8 výstupů a zkoušel napřed na stole s ledkama a učil se to. Příručku snad někde na netu stáhnu a dám se do studování. Moc a moc děkuji, i za doplňkovou radu. Michal
Také se mi Arduino líbí, bohužel na něj němám tolik času...
Nevím, kolik toho znáte/víte. Doporučuji zkouknout odkaz. Je to z Wikipedie. Dole jsou uvedené typy desek a jsou u nich uvedené i informace, kolik obsahují použitelných pinů.
Co se týče rady, kterou desku zvolit, za mne doporučuji "UNO". Má vše co potřebujete = zabudovaný USB převodník i s konektorem, napájecí konektor a asi 14 logických I/O pinů, přez které lze ovládat jednotlivé moduly. Pokud by bylo pinů málo, doporučuji některou větší desku např "MEGA"
Pak už prostě jen zkoušíte a programujete.
Spínání přes tyristor a vůbec přez elektroniku bude bezkontaktní, ale o něco náročnější na sestavení. Životnost a spolehlivost by měla být větší (při správném zapojení), nez u mechanického relé...
Ještě malá poznámka. Až budete připojovat desku k PC přez USB, budete potřebovat Driver, pro konkrétní čip na desce(čínské kopie mají různé čipy). Jinak se totiž PC s Arduinem nespojí. Není to ale problém, dohledat a stáhnout ho. Potom ještě bývají problémy s nepodepsanými ovladači na win 7. To se nejjednoduššeji řeší jednorázovým spuštěním počítače s protokolem, který zakáže vyžadovat podepsané ovladače... Stačí trošku pohledat na Google.
Pokud by jste potřeboval vědět ještě něco, klidně se ptejte.
Dobrý den, skutečně nevím, jak Vám poděkovat. Moc mi pomáháte a stává se ze mě doslova závislák. Jen potřebuji doďelat několik prací, než se do toho vrhnu naplno. Zatím si to ale potřebuji co nejdřív objednat (zatím jsem objednal jen modul s Bluetooth - snad to taky uživím), ale u vlastního Arnuida UNO mám problém (nechce se mi zbytečně vyhodit 100Kč z důchodu) - jde o to že na jedné straně jsou vstupy (a co další piny jsou si pozorně pročtu v odkazech), ale na druhé straně jsou (sice v závorce) PWM asi výstipy a ještě popsané jako digitál. To ale já přeci nepotřebuji (např pro řízení serv u vrtulníků bych PWM potřeboval), ale tyristory nebo relátka mi to je na nic. Jak tento popis pinů mám chápat? Dávají i analog?
A ještě jsem se chtěl zeptat (ikdyž releové moduly tam mají za babku), tak bych to raděj řešil raděj tyristory (taky je k tomu prodávají), ale tyristor spíná jen jednu půlvlnu, takže poloviční napětí a v reflektorech před Ledkama je elektronika, která 220 pro ledky upravuje. Nevadilo by to?
potřeboval bych, aby to už bylo co nejdříve zaplacené a na cestě.
Pozn.: s problémem nepodepsaných softvare mám dobrou zkušenost - tento problém zvládám v pohodě.
Moc Vám děkuji za odpověď a jsem Vaším dlužníkem. Michal
Jde o to, že Arduino je univerzální. Má několik digitálních pinů, které umí buď "číst", nebo "zapisovat". Těmi lze dostat informace z čidel a předat je do ovládací elektroniky. PWM nepotřebujete, ten slot tu je, kdyby jste ho chtěl využít.. Jsou tam i analogové vstupy a výstupy. Vesměs je to ale, pro tento účel, celkem jedno. To se dozvíte v příručce, zkusím najít odkaz.
Pokud by to elektronice vadilo, stačí instalovat usměrňovací můstek a případně ho doplnit kondenzátorem. Pokud se nemýlím, mělo by to postačovat. Tyristor pak bude spínat 220 stejnosměrných. Elektronika by si ho stejně usměrnila... Nezapomínejte však na bezpečnost a rizika. Nejde o malé a bezpečné napětí!
zde odkaz na příručku
Moc Vám děkuji a vcelku to chápu. Je mi jasné, že když předem napětí pro elektroniku usměrním, tak jí to nevadí, ale pak už přeci nemůžu použít tyristor, protože ten stejnosměrné napětí sepne a drží už stále. Rozepne až když projde nulou, proto musím spínat tyristorem stříďák. Tomu moc nerozumím. že jde o 220V (resp. při jedné půlvlně 120V) vím a budu opatrný. Michal
Když použijete usměrňovací můstek, budete mít k dispozici obě půlvny = 2x120V = celých 240V (220V), jen se budou bohybovat ve stejném směru = stejnosměrný proud. Tyristor u stejnosměrného proudu skutečně sepne a drží. Vypnutí je možné přerušením přívodu, přepólováním (u střídavého napětí se toto děje automaticky, v každé záporné půlvně), nebo zkratem mezi anodou a katodou. Použití u stejnosměrného proudu možne je, ale musíte upravit řídící elektroniku.
Možná, že bude přeci jen vhodnější a hlavně jednodušší, použití relátek. Elektronice světel by to vadit nemělo, bude na to dimenzovaná...
Ještě doplním, ohledně těch modulů.
Nenechte se zmást, některé součástky, či moduly, se dají koupit či sestavit ještě levněji. Číňan( a nejen on) totiž hrozně rád označuje cokoli, jako Arduino accessories, čili Arduino příslušenství. Potom se Vám může stát, že kopuíte třeba LED diody o 30% dráž, než ty samé LED diody, ale bez označení pro Arduino. OBCHODNÍ TAH...
Dobrý den, moc Vám děkuji. Udělám to jak píšete (alespoň pro začátek) - výkonovou sekci můžu později nahradit tyristorovou, navíc číňan prodává celé bloky releových modulů i s prop. kabely a tím nebudu muset tolik bastlit - nouzi o to rozhodně nemám a těžce to vše nestíhám. No uvidím, jak při tom mým blázinci a rychlosti spínání relátka vydrží.
Dříve než začnu něco na ebay k arnuidu kupovat, tak si zainvestuju do cesty k moc dobrému kamárodovi a ten mi 3 arnuida dá (i snovými vstupními diodami, které tam odpálil), spousty periferií a hlavně mi nahraje program, dá úvodní instruktáž a půjčí knížku a dále poradí, kdybych nevěděl kudy kam s programem. S tyristory mi ale neporadí.
Ještě jednou moc děkuji...je to běh na delší trať, ale už jsem se rozhodl a jsem si vědom, že dříve jak zak za měsíc garáž blikat nebude.
děkuji, Michal
Potřebujete k tomu jen arduino , rele kartu, zdroj, čidlo...
a samozřejmě napsat jednoduchý program.
Ale i slaboproudař to bude muset naprogramovat. Jestli pomocí relé, tyristorů nebo Arduina. PIR jen spustí nějakou posloupnost, kterou musíte vymyslíte a zapojit. Výhoda Arduina je, že to někdo vymyslel za vás, což vy právě očekáváte.
Moc Vám děkuji za odpověď. Problém je v tom, že nevím co to je Arduina - nikdy jsem to zatím neslyšel. Michal
Ale to je přece jednoduché. Napište to slovo do vyhledávače. Já to ze zvědavosti udělala a ihned jsem viděla o co se jedná. Jste slaboproudař, tak už bude pro Vás hračka vybrat ten správný přístroj.
Pokud svou specializaci na tyristory a relé rozšíříte o triak, můžete spínat i střídavé napětí a dokonce se každým průchodem nulou sám vypíná. Pro vaši potřebu, sepnout LED o výkonu pár desítek watů je tyristor jako kanon na komáry. Použijte moderní polovodičové spínače, minimálně si ušetříte starosti s rušením a můžete měnit jas. Třeba ...
Dobrý den. Opět Vám moc děkuji. Já jsem vděčný, za jakou koli informaci a není mi hanbou přiznat, že něčemu nerozumím - čehož je v této oblasti drtivá většina a zase naopak, aby se zbytečně nepsalo, co mám dokonale zmáknuté.
Proto bych Vás poprosil, jestli by jste mi neporadil něco víc o "moderních spínacích prvcích" abych se po nich podíval na ebay. Pro mě (i za cenu ztráty nějaké pětky) je mnohem lepší koupit celé hotové moduly než leptat tišťáky. čehož si dost užiju u svých jiných výrobků.
Dnes jsem si od kamaráda přivezl jak instalačky, tak i v jednom compu oba softvěre nainstalované (předvedené, jak s Andruidy komunikují a krátkou instruktáž - celý den jsem nic jiného neudělal), mnoho andruid a štěkrů na ně a velikou spoustu vstupních i výstupních periferií. Zároveň i nové SMD diody, které musím asi ve třech vyměnit. Zárověň mi půjčil knížku a nahrál spousty PDF, které si vytisknu a dám do sekek jako návody.
Bohužel mám jen asi 4 releové moduly (se kterými to v první fázi zprovozním),tak právě se snažím něco vydražit - než to dojde!
Bohužel mám ještě moc jiné práce (včetvě vlastní montáže reflektorů) a zároveň za to musím kamarádovi opravit monitor (to je zase moje parketa), takže se ke studiu a práci s Andruidy dostanu nejdřive za 5 dní, ale spíš později. Informace ale mužu sbírat již teď.
Ještě jednou moc děkuji a kdyby jste mi poradil ty spínací prvky do budoucna, tak bych byl moc rád - kamarád taky neví všechno.
Děkuji, Michal
Pokud chcete pouze spínat LED, klidně použijte shield s relátky. Až se trochu seznámíte s možnostmi Arduina, můžete se pustit do stmívání, třeba s tímto: ptshop.cz/...
Každopádně to chce projekt a hledat součástky na jeho základě. Sestavte jednoduchý sketch, který bude zapínat LED, ten pak můžete rozšiřovat do nebeských výšin a doprovodit ho klidně hudbou nebo ohňostrojem
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.