Na boso a elektřina

Od: Datum: 10.02.17 14:28 odpovědí: 11 změna: 13.02.17 10:42

Četl jsem článek o chození venku na boso. Prosím, zajímá mě, zda je při něm nějaké významné reálné vyšší riziko úrazu elektřinou, než v případě chůze bot s gumovou podrážkou?
Příklad: Jdu jako turista bosky po trávě v neznámém terénu. Kdybych šlápnul na místo, v jehož blízkosti by byl probíjející kabel. Jsem o mnoho více nebo zhruba stejně ohrožen jako kdybych měl boty s gumovou podrážkou?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lll*
Datum: 10.02.17 15:13

To na co se ptáte se jmenuje krokové napětí, kdy se obvod přes člověka uzavírá Zem>chodidlo>člověk>druhé chodidlo>Zem. Když mezi chodidlo a zem vložíte izolant (do serie), bude odpor celého obvodu o odpor izolantu vyšší a úměrně tomu poteče i nižší proud. Takže a) je správně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.02.17 15:52
avatar

lll to vysvětluje sice správně, ale trochu složitě. Zjednoduším: ano, když budete bos, je nebezpečí větší, protože bosé nohy jsou vodivější, než gumové podrážky.

Ale není třeba se obávat. Nebezpečné krokové napětí se vytváří kolem vodičů vysokého napětí pod napětím, které z nějakého důvodu (například přetržené vedení VN) leží na zemi, a automatické ochrany v rozvodně z nějakého důvodu vedení včas neodpojí. Taky pro tenhle efekt musí být vhodné podmínky (vodivost půdy tak akorát, spíš menší). Šance, že se s tím někdy v běžném životě potkáte je minimální (nicméně existuje). Větší nebezpečí nebezpečného krokového napětí může ale vzniknout při nedalekém úderu blesku.


doplněno 10.02.17 16:10:

Ano byla by to skutečně velká náhoda. Za mnoho let praxe v rozvodnách VVN jsem se s tím osobně nesetkal.

Pro svůj klid se v blízkosti venkovního vedení VN (vysoké, většinou ocelové příhradové stožáry, pro menší napětí bývají betonové) dívejte, jestli z nějakého stožáru nevisí utržený drát. V tom případě se k drátu nepřibližujte a při ústupu dělejte co nejkratší kroky (čím kratší krok, tím menší by případné krokové napětí bylo). Že byste na takový vodič narazil v trávě na louce je téměř vyloučené.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.02.17 16:03

Magdone: Super, děkuji moc za vyčerpávající info !

Datum: 10.02.17 16:01

Děkuji moc za odpověď.

Ještě se zeptám - výskyt krokového napětí je předpokládám jen otázkou velké náhody? (chápu, že při bouřce se riziko zvyšuje)

Při chození na boso je tedy jen malá šance úrazu el. proudem, souhlasíte?

Díky

Datum: 10.02.17 16:16
avatar

Nejste ohrožený nijak, protože napětí vzniká a měří se proti zemi.

Musel šlápnout rovnou na živý a odizolovaný drát. Pak byste nějakou tu šupku do nohy dostal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.17 19:11
avatar

Figurek - Velmi se mýlíte. drátu se nemusíte vůbec dotknout, krokové napětí Vás dokáže zabít i několik metrů od vodiče, ležícího na zemi. Krokové napětí vzniká průtokem proudu zemí. Od místa dotyku vodiče se zemí teče do určité vzdálenosti zemí proud, který způsobí na odporu země úbytek napětí. Ten úbytek je o to větší, čím je menší je odpor země v daném místě. Pokud překlenete svým krokem 2 body na zemi s nebezpečným potenciálem a Vaše tělo má menší odpor, než překlenutá část země a část proudu proteče Vaším tělem. Rozdíl napětí je tím větší, čím delší krok uděláte. Proto se ke spadlému drátu musíme přibližovat co nejkratšími kroky (například při vyprošťování zraněného v blízkosti vodiče), pokud možno tak, aby mezi nohama byla co nejmenší vzdálenost.

Tohle se často vyučuje při školení pracovníků elektro.


doplněno 10.02.17 19:15:

samozřejmě, že ...čím je větší je odpor země v daném místě


doplněno 13.02.17 10:24:

Figurek - Já tu přece nešířím paniku. Přečtěte si všechny mé odpovědi, hlavně tu z 10.2. 15:52. psal jsem, že: "Šance, že se s tím někdy v běžném životě potkáte je minimální (nicméně existuje)". A ten "katastrofický popis úrazu" není z mé hlavy. Ten mi dlouhá léta vtloukali do hlavy při nejrůznějších školeních o bezpečnosti práce na elektrických zařízeních v blízkosti VN a VVN, takže na tom asi něco bude. A kde berete jistotu, že ochrany v rozvodně vypnou poškozené vedení dostatečně včas? Že u vedení např. 30 kV nazapůsobí t.zv. funkce OZ právě v okamžiku, kdy budete v blízkosti vodiče? Byl jsem svědkem, že k vypnutí nedošlo vůbec. Víra v to, že je drát spadlý na zem bez napětí, se už pár lidem stala osudná. Ano, je to velmi nepravděpodobné, ale možné to je.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 13.02.17 09:57
avatar

tazatel se neptal dráty vysokého napětí na zem spadlé, ale na poškozený kabel. Třeba na kabel přeseknutý sekačkou. Pokud na to správné místo nešlápnu bosou nohou, tak se mi nestane vůbec nic, že ne? Když budu mít obutou jakoukoliv botu, pak po takovém drátu můžu šlapat od rána do rána, nahoru i dolů a ať šlápnu kam šlápnu, taky se mi nic nestane. Nebo se velmi mýlím?

No a co se těch spadlých vysokonapěťových drátů týká. Katastroficky popisujete úraz, který se nestal posledních 300 let. Navíc ty dráty spadlé přece můžou být úplně bez napětí a tím i bez proudu. Tak proč tu šíříte paniku? Já bych rád viděl toho, kdo dává body za takovéhle odpovědi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.17 10:42
avatar

"...dráty spadlé přece můžou být úplně bez napětí..."

No právě. Můžou, ale také nemusí.
Tazatel se ale nezmínil, že se jedná o přeseknutou šňůru od sekačky, ptal se obecně na nějaký kabel kdesi v přírodě (a to může být třeba i kabel VN poškozený při zemních pracích, či sesuvu půdy). U takového kabelu je nebezpečí krokového napětí menší, než u spadlého drátu VN, nicméně tam to nebezpečí je. Na obecnou otázku jsem obecně odpověděl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.17 13:48
avatar

Nebezpečí není žádné.Probitý kabel má fázi propojenou do země,nahoru se žádný potenciál nevytváří,není tedy možné uzavřít elektrický obvod.netýká se to samozřejmě na zemi položených drátů.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.17 14:29

U elektrického napětí je riziko vždycky, i když u kabelů nízkého napětí ja mnohem nižší nežli u VVN. A co dokáže blesk a krokové napětí se ukázalo nedávno v Norsku. http://zpravy.idnes.cz/323-so…A160829_075827_zahranicni_ale

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 12.02.17 14:49

no novináři napíší leccos. "sáli blízko u sebe" možné to je, ale především mají dlouhý krok, vzdálenost mezi předními a zadními nohami, a to bude ta hlavní příčina.
Pro tazatele, krokové napětí hrozí, nejvíce v okolí vysílačů, ale ty jsou ohrazeny to za 1. za 2. krokové napětí klesá se čtvercem vzdálenosti. takže to nejhorší je vodič VN nebo VVN spadený na zem, a rozvodnou neodpojený, ale s tím se setkáte asi jako s váhrou ve Sportce, navíc na kždém sloupu je výstraha. A když už ba se stalo tak se krokuje dotykem pata-špička...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.