Význam kondenzátorů u regulátoru LM317

Od: Datum: 09.02.17 22:22 odpovědí: 3 změna: 10.02.17 12:18

proč se při zapojení regulátoru napětí např LM317 dávají kondenzátory mezi zem a vstup (0.1uF) a zem a výstup (10uF)

(velikosti kapacit se liší). Jaký mají význam?

Obrázek

http://www.circuitstoday.com/…-adjustable-regulator-ckt.png


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kondensator
Datum: 09.02.17 22:26

Řekl bych že na vstupu odfiltruje vyšší kmitočty aby nešly do sítě a nerušily. Na výstupu vyhladí stejnosměrnou složku a zdroj je tvrdší

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 10.02.17 04:02

10uF rozhodně nezpůsobí aby byl zdroj tvrdší, oba kondenzátory slouží k tomu, aby se obvod nerozkmital, jsou to takzvané blokovací kondanzátory.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hoststary
Datum: 10.02.17 12:18

Berte kondenzátory mezi vstupem do stabilizátovu a zemí a výstupem stabilizátoru a zemí jako fakt, který předepisuje výrobce v doporučeném zapojení uváděném v katalogovém listu výrobce . I hodnotu 100 nF (tedy 0,1 µF) a 10 µ.

Pokud o tom chcete hloubat teoreticky, jistě najdete dost informací, například na stránce se vám stáhne text v PDF, kde je psáno: "...the input capacitor CIN keeps the switch currents confined to a local area on the board). If the input support capacitor is either too small, too far away, or simply not good enough in high frequency performance to provide the switch peak current, there will be serious problems." nebo docela jednoduše zapojte obvod zapíchnutím do nepájivého kontaktního pole a změřením.

Například při použití stabilizovaného zdroje pevného napětí 5V typu 7805 zjistíte, že bez kondenzátoru 100 nF mezi vstupem a zemí a výstupem a zemí nebude výstupní napětí přesně 5 V, ale naměříte třeba pět a půl, až šest voltů a budete nad tím hloubat tak, až vás napadne obvod doplnit dvěma malými kondíčky a ejhle, je to vyřešeno! Tomuto textu vůbec nemusíte věřit, zkuste si to sám zapojit a změřit, obohatí vás to o zkušenost se zapojením a také o zkušenost s experimentem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.