Aku vrtačka se netočí. Proč asi?

Od: Datum: 01.02.17 13:19 odpovědí: 15 změna: 06.02.17 14:07

Dobře mi sloužila AKU vrtačka/šroubovák Parkside 12 V z Lidlu a najednou stávkuje. Krátce se protočila, ale kontrolka akumulátoru ukazovala nutnost nabití. Po plném nabití směrové světlo svítí, ale vrtačka se ani nehne. V přepínači závada není, ale předpokládám mechanickou závadu. Možná je na odpis, možná je to maličkost...Stačí mi aspoň naznačit, jaké jsou možnosti. Děkuji. Patronka :)

doplněno 01.02.17 17:06:

Děkuji za různé nápady. Není to moje první aku vrtačka ( naštěstí ani jediná ), takže míru opotřebení uhlíků a akumulátoru dokážu odhadnout. Zdá se mi nejpravděpodobnější závada na přepínači točivého momentu, ale zatím se k němu neumím dostat. Při otevřeném sklíčidlu na maximum je vidět hlava šroubu PH 2, ale na povolení nemám dost síly. Je to pravý, nebo levý závit? Pravděpodobně pravý, že? Situace se má tak, že buď to zvládnu opravit sama, nebo si možná opatřím novou vrtačku, další varianta není...Otázka je, jestli mi to ještě stojí za to ( věk, zdravotní stav a tak ) :)

doplněno 04.02.17 13:08:

Na svorkách proud je, ale hodně se zahřívá vypínač i po krátkém stisku. Světlo svítí i kontrolka nabití. Vrtačka není moc používána, k uhlíkům se tak snadno nedostanu... :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.02.17 13:22

Zdravím.!

A koukla jste na uhlíky motorku.?

Ohodnoceno: 0x

Od: rv
Datum: 01.02.17 13:43

Já bych se zaměřil na baterii. Dá-li dostatečný proud.

Datum: 01.02.17 14:29
Na svorkách motoru před uhlíky je proud? Jestli ano tak uhlíky, jestli ne tak přívod. A co mechanicky? Rotor se točí když se otočí sklicidlem? Jestli ne tak převodovka nebo ložiska.

Datum: 01.02.17 14:34

Není to jisté, ale nejpravděpodobnější závada je skutečnost, že kupujete nářadí v Lídlu. (Pro rohlíky taky nechodíte do železářství).

doplněno 01.02.17 16:04:

Tak abych teda jenom nerejpal - příčin závady může být několik, od váznoucího uhlíku, přes vadný vypínač, až po přerušené vinutí motoru, nebo vadného akumulátoru. Možná je i závada mechanická (převodovka, ložisko...) Něco lze opravit jednoduše a levně, něco se opravovat nevyplatí. Pokud nemáte aspoň základní vědomosti o elektrice a aspoň jednoduchý měřící přístroj, budete závadu hledat těžko. Ani takhle na dálku se moc poradit nedá. Ale pomoct Vám dokáže i trochu šikovný kutil, kterému vrtačku ukážete.

Datum: 01.02.17 15:08
Magdone magdone. Dneska už skoro všichni vědí že Parkside pro Lidl dělá jako brand značku červený Black&Decker. Takže to není rohlík ze železářství ale celkem slušný loupák z velkopekárny. Pravda, žádná perla ze soukromé pekárny ale zase žádný zvadlý šunt z kaufu.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.02.17 15:25

Nemyslím si, že Black and Decker je slušný loupák. Úhlová bruska a el.vrtačka této značky vydržela pár minut provozu. Jsem názoru, že nářadí se kupuje pro funkčnost a ne cenu. Lidl zastupuje to druhé a raději bych se vyhnul postávání u pokladny s tím že vrtačku vracím, k tomu pár úžasných oděvů z letákové rvačky a viděla mě u toho půlka Prahy. Nakonec zalejt Argusem za něco 90hal.:-D

Od: asd1
Datum: 02.02.17 13:57

BD až tak ne. Lidl si zadává výrobu různě, většinou v Číně apod.. Že je to občas výrobce který vyrábí i pro BD, Einhell atd. je shoda okolností. Magdone - něco šmejd je, ale hodně věcí je poměrně kvalitních a vzhledem k ceně je kvalita výborná. Např. hoblík, pokosovka, flexa s reg. rychlosti, vrtací kladivo, vrtáky, autonabíječka, gola sada, autožárovky atd.atd. Ze šmejdů např. stolní pila (cirkule), závitníky, záhlubníky atd. Pokud porovnám kvalitu podobného zboží Kauf, Penny, Tescu, ale i Baumax, OBI atd., tak Lidl je při stejné ceně řádově lepší.

Ad aku vrtačka - dobře radí 111 - měřit co to je. Regulátor MK spíše ne, ten jen proklouzne při určité síle, porucha by těžko zablokovala motor (a motor by byl při zapnutí slyšet jak má snahu točit a nemůže)

Od: 111®
Datum: 01.02.17 15:22

je třeba měřit, odpojil bych jeden fous z motoru aby nebyla zátěž a měřil bych na tom odpojeném a tom druhém připojeném napětí. Pokud tam je , zkusit se dotknout očka odkud jsem vodič odpojil a sledovat napětí, pokud poklesne zásadně, jsou 2 možnosti, buď baterka odešla, nebo je motor zablokován. Pokud po doteku napětí nepoklesne, není kontakt uhlíků na rotor.
Pokud by byla v háji převodovka a motor zablokován, měla by po chvíli vypnout telená pojistka.
Druhé měření je zapojit Amětr mezi odpojený vodič a přívod do motoru a měřit proud-Pozor nastavte 20A! Protéká-li proud, bude asi dost velký, je motor OK a je bloklá převodovka.

Od: mkat®
Datum: 01.02.17 15:47

Môže byť vadný aj vypínač.Skúste ohmetrom po vybraní baterie premerať,či vôbec spína.Alebo ho nejakým drôtikom prepojiť.

Datum: 01.02.17 16:08

nemůže protože světélko na vrtání svítí

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.02.17 14:05

no a kolik tam je ve srovnání s baterou? to je dost podstatné, jestli tolik co na betrce, nebo podstatně mémě. Není vyloičeno že vypínač je opálený, pak by se mohl hřát. Nevím jaká je možnost odmontovat převodovku a zkusit motor bez ní.

K ontrolu uhlíů je možno provést bez jejich demtáže, změřením odporu na přívodních pájecích špičkách po odpojení jednoho kablíku. Kolik naměřit si netroufám odhdnout , řádově jednotky a desítky Ohmů

Datum: 04.02.17 18:31

12V malá rukojeť, typuji, že baterie bude Li-ion. V tom případě ji odpojí elektronika. LED svítí díky malému odběru. Připojte na kontakty (bez baterie) 12V nabíječku, uvidíte hned. Na 90% je baterka KO.

Datum: 06.02.17 12:32

Sice jsem předpokládala, že se vrtačka po připojení přímo na nabíječku roztočí, ale to se nestalo. Stejně je to ale asi chyba v akumulátoru, byl podezřele rychle nabitý. Už to vzdávám, jen se pokusím to podstrčit známému na provedení odborné diagnózy. Díky všem... :)

doplněno 06.02.17 13:04:

Zkoušela jsem obojí. Kablík jsem si barevně označila = červená +, černá - a směr otáčení jsem taky přepnula. Nic, nic, nic...

Datum: 06.02.17 12:36

no na nabíješku jo ale na správnou polaritu, nebo přepnout na zkoušku na vrtačce směr otáčení, také jsme s tím měli problém když jsme to dali na zdroj.

Datum: 06.02.17 14:07

no a to proměření uhlíků a sundání převodovky také?

doplněno 06.02.17 14:14:

no ještě bych zkusil připojit autožárovku na baterku, takovou 50W na 12V, jestli za chvíli zdechne je to jasně baterka

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.