POMOC Oprava monitoru

Od: Datum: 31.01.17 22:56 odpovědí: 18 změna: 04.02.17 23:37

Dobrý den, moc a moc prosím nějakého hodného človíčka, který by mi poskytl jen malou radu, odkaz atd. Jedná se o to, že se zabývám s opravami monitorů (umím i otestovat a vyměnit CCFL lampy) ale začínají se mi hromadit monitory a televize, které se rozsvítí a hned zhasnou nebo jen svítí vlastní LCD, ale nejde podsvícení. 6e CCFL lampy fungují správně si odzkouším zkoušečkou, ale mám problém s vlastními INVERTORY. Tomu nerozumím. Když Základní deska pošle povel na spuštění (a ten povel drží – jak mi říká osciloskop) a zároveň přijde povel na jas a přitom se buď nic neděje s podsvícením nebo se rozsvítí a hned zhasne – tak jsem mimo! Od povelu ZD až po výstup vysokonapěťového trafa mám vakuum a nevím, kde bych se něco o tom dočetl a sehnal obecné schema. Jsem Pako, které chce znát principy věcí a moc mě to zajímá ( nehledě na hromadící-se monitory a televize, které zatím čekají na opravu pro mou radost) Dalo by se o tomto úseku cesty (ke stále svítícímu LCD) někde dočíst?,? nebo poradil by mi někdo? Byl bych mu moc vděčný a dal mu i nějakou pozornost (dle dohody). Děkuji moc a moc Michal

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.02.17 00:59

Velmi zjednodušeně: Invertor je měnič, který vstupní napětí "rozseká" na vyšší kmitočet a pošle do transformátoru, ze kterého se vysokým napětím rozsvítí trubice CCFL. Při vyšší frekvenci je totiž větší účinnost a ten transformátor má malé rozměry. Stejně fungují i napájecí zdroje, jen u těch se napětí transformuje na menší. Takže, pokud jde napájení do invertoru a z něj neleze nic (nerosvítí se trubice) je rozbitý Oprava se nevyplatí, většinou je vadný kondenzátor a měnič nenastaruje. Bohužel to zkouší tak dlouho, že prorazí spínací tranzistor nebo primár transformátoru. Důkaz, že jsou téměř všechny stejný je tady, univerzální invertory pro TV i monitory:

http://www.sema-for.cz/shop/i…controller=category&id_lang=2

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.02.17 16:17

Dobrý den, já skutečně nevím, jak Vám poděkovat. Moc jste mi pomohl a posunul zase kus dále. Jestli by to bylo možné a mohl mi poradit ještě maličko, tak bych byl skutečně moc šťastný. Asi jsem dotaz špatně formuloval, tak se to pokusím napsat jednodušeji: Princip invertoru (obecně) a i pulzního zroje je mi jasný. Já nerozumím Tomuto: 1. koupil jsem si tester na CCFL, kterým je rozsvítím. Problém je ale v tom, že se bojím osciloskopem na začátek (primár traf) sáhnout, abych ho neodpálil - jsou tam nějaké zpětné vazby a nevím kam se mi všude vysoké napětí dostává. Ani nevím kolik kV tam je a také nevím, jestli je pro kratší CCFL napětí nižší než pro vyšší. Umím si zobrazit na OSC (na konektoru propojující zdrojovou desku se základní), zda je pulzní zdroj (z 230V) v pořádku a napájí základní desku. Také si zobrazím, že ze základní desky přijde povel ZAPNOUT (5V) a na druhém pinu žízení jasu (okolo 3V). ale dál už se bojím. U televizí, jsou invertory na zvláštní (třetí) desce, ale u monitorů jsou invertory na zdrojové desce a tudíž nevím, jak bych tam zakoupený invertor vbastlil. Vyměnit plošný tranzistor bych svedl. Jen vědět kam bez obav sáhnout, abych zjistil, jestli mi jdou pulzy na primár VN trafa. Poradil by jste mi ještě? Moc děkuji, Michal

Datum: 01.02.17 23:04

Na primáru trafa se bát nemusíte, je tam 12V. Výstup měniče je samozřejmě VN, je potřeba sonda a zkušenosti, bacha! Pěkný článek na přečtení i pokusy: http://danyk.cz/ccfl.html

Datum: 02.02.17 11:56

Moc Vám Děkuji. Michal

Datum: 02.02.17 19:34

Pokud jsou trubice v pořádku, pak to z 90% opravdu bývají ty kondenzátory. pozor na jedno. při testování trubic musíte měřit proud trubicemi. nestačí, že svítí. Trubice může svítit, ale skrz starší trubice teče větší proud a nadproudová pojistka ve zdroji ten zdroj odpojí. Většinou to ale nebývá hned, zhasnou až po nějaké době, řádově jsou to vteřiny až minuty.

Datum: 03.02.17 09:55

Dobrý den, moc děkuji, toto mi už někdo říkal, ale já nevím, jak měřit proud, při tak vysokém napětí. Na kV nemám měřák. Taky nevím jaký proud by trubicema měl téci. Hodlám se to ještě dnes odzkoušet tak, že 19" a 22" monitory které vypínají, jak píšete po pár vteřinách si chci rozložit na stole - (desky už mám venku) a připojit k nim dobré trubice, ale ze 17" vého monitoru, který jde, ale chybí mu jedna barva - což není problémem trubic, takže jsou dobré, tak snad mi to nebouchne, když jsou kratší. Co mám zkoušečku, tak jsem zatím neřešil, k jak dlouhým trubicím jí připojuji a vždy to šlo, dokonce i tak, že jsem připojil, jen jeden pól zkoušečky a hrotem po ní jezdil a tak jí rozsvítil třeba jen půlku. Mám tu balík naprosto nových trubic, ale ty jsou do 23,X" monitoru a nemám k nim kryty, což není dobré, aby se mi válely po stole - lehce je zlomím.

Pak mám ještě trochu obdobný problém s televizorem Sharp, kde se ccfl nerozsvítí ani na chvilku, ale když dám oči až úplně k display, tak je tam obraz normálně vidět. Tam to bude zřejmě vysloveně o invertorech, protože trubice jsem testerem normálně rozsvítil.

Pak mám ještě poslední problém, že když koupím univerzální invertor, tak jak ho vbastlím do zdrojové desky monitoru? Jak zjistím, kde pro něj vzít napájení a řízení jasu. Je to v monitorech (v televizích nikoli - tam jsou invertory zvlášť na třetí desce) na tišťáku tak promotané, že nejsem schopný najít ani primer trafa, abych tam sáhl osciloskopem a zjistil, jestli invertor na primer trafa posílá pulzy cca 20kHz

Poradil by jste mi ještě? Moc a moc děkuji. Kříž michal - důchodce

doplněno 03.02.17 10:03:

Ještě jsem zapomněl, že nepoznám, který je studený konec CCFL, protože si jsou konce podobné jak vejce vejci bez jakého koli označení a tuž nevím na který vývod secunderu trafa připojit který konec. Ani na trafu to není zřejmé.

Od: 111®
Datum: 03.02.17 10:04

no jedině nepřímo, zařadit jednotkový odpor 1,10, 100 a měřit úbytek , prod víte jaký teče cca a podle toho zvolit dpor , aby nebyl moc velký úbytek-

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.02.17 11:27

Nechci prudit, ale trápit se technologií CCFL, která je mrtvá? Nebude (i výhledově) lepší se věnovat konverzi na LED? Ale pokud CCFL tak místo měření odběru, který nic nevypoví (mění se s délkou, typem, výrobcem, opotřebením) to chce regulovatelný zdroj VN. Většinou totiž zhasne proto, jak psal kolega výše, že ji vypne proudová pojistka. U reg. zdroje bude jistota, že trubka nezhasne v celém rozsahu. Dá se i ubastlit, je to jen PWM regulace VN (stmívač pro DZ-ku?)

Zdroj VN s plynulou regulací:

Ohodnoceno: 1x

Od: hm®
Datum: 03.02.17 12:13

Nevím, jestli to k něčemu bude, ale:

Můj monitor začal po letech užívání zlobit podobným zůsobem, jako by se jednalo o nějaký vadný spoj. Občas nastartoval hned, občas až napodruhé-napotřetí. Taky se jednalo o podsvit - jen bliknul a byla tma, samotné krystaly obraz ukazovaly. Jenže počet a četnost špatných startů se zvyšovaly, až byl monitor prakticky k nepoužití. Bylo to (podle všeho) kurvítkem. Je tam brouk, který ovládá a řídí podsvit. A ten má jakousi zpětnou vazbu, jestli zářivky naskočily, ta vazba umožňuje určitou prodlevu (zpoždění), aby se zářivky stačily zapáit. Podle dostupného schématu tam měl být kondenzátor snad 1 uF, jenže tam byl menší a na poloviční napětí. Časem asi začal odcházet, prodleva na zapálení se zkracovala a trubky se vypínaly dřív, než stačily naskočit. No vzorové kurvítko. Od výměny toho kondenzátoru monitor funguje k naprosté spokojenosti. Tak jestli ty tvoje monitory nemají něco podobného.

doplněno 04.02.17 09:27:

@medvidek180: Schéma asi jedině na internetu (service manual, typ zařízení, případně podobný typ), zkusit více vyhledávačů (zbožňovaný gogel rozhodně nemusí dát nejlepší výsledky), užitečný odkaz lze najít i ve fórech (objevených těmi vyhledávači).
Kondenzátor byl malý elektrolyt, ne ty vysokonapěťové, byl hned vedle řídicího brouka. Nejlépe se asi najde podle katalogového listu (datasheet) toho brouka, protože tam bývá i popis vývodů a vzorové zapojení. Schéma zařízení pak pomůže objasnit konkrétní provedení a odchylky zapojení od vzoru.

Datum: 03.02.17 20:45

Moc Vám děkuji, toto mě zase pomohlo. Jen jsem nepochopil, jestli se jednalo elyt. kondenzátor a kde ho hledat. Jak jsem již z předchozích odpovědí pochopil, tak koďan řídí odběr lampy CCFL, ale tam se jedná o maličké kapacity - polštářky - keramiky (snad) - bývají modré na vysoké napětí. Kde bych tento koďan měl hledat? A je to elyt? moc Vám děkuji za odpověď. Michal

Datum: 03.02.17 20:50

Moc Vám děkuji, každá informace má cenu zlata. A nevíte, kde takovýhle měnič sehnat? nebo kde sehnat schema? A jestli není nějaká rada, jak najít primer trafa v tišťáku, abych ho nemusel vyletovat a měřit? Moc děkuji. Kříž

Datum: 04.02.17 11:40

Moc děkuji, který je prosím ten žídící obvod? Já tam mám 1 SMD větší a pak 4 menší. Vy u vádíte kondenzátor 1M, ale já ve všech případech mám vždy 10uF někdy 1 někdy 2. Ty jsem měřil, jsou s kapacitou sice níž, ale ještě by to mělo spadat do tolerance. Zkusím je tedy vyměnit za takové, kde tolerance se blíží jmenovité kapacitě 10uF. Uvažuji tak správně? Já se původně domníval, že mluvíte o dvou baňatých kondenzátorech SMD ze spodu desky - jsou paralelně a nevím, co jsou zač ani k čemu jsou.

Moc děkuji za odpověď. Michal

Od: hm®
Datum: 04.02.17 21:58

No to nevím, co máš za obvod. Každý měnič je jiný a i řídicích IO se určitě vyráběla hromada. Tak si prostě podle označení na pouzdrech zkus najít katalogové listy k těm tvým broukům a hned budeš vdět, co je co. No a z katalogového listu se snaž pochopit, jak ten IO pracuje a tipni si, co by tak mohlo způsobovat potíže. A na IO nejspíš budou i malá napětí, která se dají sledovat osciloskopem, tak se dá ověřovat, jestli tam je to, co bys čekal.

A ani netvrdím, že budeš mít stejnou závadu, jako já. Tenkrát jsem chtěl jen tu dobu cvičně prodloužit, byl to takový můj tip po několikatýdenním pátrání, a teprve když jsem C vyndal a změřil, tak jsem zjistil, že je úplně divný.

Datum: 04.02.17 23:37

Moc Ti děkuji, já to vše prozkoumám, jak píšeš, díky. M.

Datum: 04.02.17 00:18

Schéma k TV nebo monitoru najdete na internetu, stačí zadat typ chassis+circuits případně +service manual. Tam najdete typ součástky, měřící body a většinou i repair tips. Trafo má smysl měřit pouze v zátěži-mezizávitový zkrat jinak nepoznáte. Kondenzátory jsou elyty, většinou nafouklý na normální napětí, měnič musí kmitat, pak teprve transformovat. U součástek SMD to ale nejde poznat a dokonce ani stejné kapacitní hodnoty nezaručí funkčnost. Pokud bude vysoké ESR, měnič nestartuje. Náhradní trafo případně celý měnič jde běžně koupit - invertor board

Třeba tady, ale z číny vyjdou podstatně levněji:

http://www.ame.cz/Transformat…sviceni-_g40521571_10699.aspx

Datum: 04.02.17 11:31

Dobrý den, mpc děkuji. Jediné co nevím je co znamená ESR a pak nevým (nový měnič seženu) jak ho tam vbastlím - kde si vytáhnu (většinou) 12V napájení a kde si pro něj vytáhnout povel 5V pro zapnutí a řízení jasu cca do 3V, na tišťáku je to dost promotané a téměř nemožné to najít. Poslední bod, kde jsem si jistý je konektor ze základní desky ke zdrojové. Tam jsou povely a napájení jenže jen 5V. Kde to hledat ve zdrojové desce, kde to je s invertory zamotané v jednoum chumlu? Poradil by jste mi? Moc a moc děkuji. Michal

Datum: 04.02.17 15:28

ESR - Ekvivalentní Sériový odpor (R) kondenzátoru. Lze si jej představit jako odpor zapojený v sérii s ideálním kondenzátorem http://www.zajic.cz/esr/esr.htm

Bez konkrétního schématu nebo typu chassi nejde na vaše otázky odpovědět. Každý výrobce si napájecí část řeší po svém. Příklad jak vyhledat potřebné info je tady: http://www.manualslib.com/man…Lg-Flatron-L1719s.html#manual

Datum: 04.02.17 17:31

Moc zatím děkuji. M.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.