Přepočet počtu závitů aby zůstalo stejné U

Od: Datum: 31.01.17 15:10 odpovědí: 5 změna: 01.02.17 01:15

Zdravim,

nikde nemůžu najít jak se to počítá tak prosím o radu tady.

Kolik závitů měděného lakovaného vodiče (drát) o průměru 0, 2 mm mám namotat na jádro, aby to napěťově (indukované napětí) odpovídalo 2000 závitům s 0, 15mm drátem (na tom samém jádře). Nemusí to bejt nějak extra přesně. Popřípadně budu rád když napíšete jak se to počítá. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.17 15:22
avatar

Indukované napětí nesouvisí s průměrem drátu. Je jedno, jestli je drát tenký, či tlustý, počet závitů zůstává stejný. Napětí je závislé pouze na počtu závitů a průřezu jádra. Průměrem drátu je daný proud, který je trafo schopné dodávat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: 111®
Datum: 31.01.17 15:26

úplně stejný počet, napětí je přímo úměrné počtu závitů. Podle tloušťky vodiče se mění jen proud ve vinutí. v Odkazu je návrh trafa.

http://telefon.unas.cz/zip/trafo.zip

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.17 15:43
avatar

Poměr napětí na primáru a sekundáru je rovný počtu závitů tamtéž. Takže má-li být stejné napětí (naprázdno), bude to stejných 2000 závitů.

(Člověk rozepíše příspěvek, pak se chvilku věnuje něčemu jinýmu a už je třetí *frajer* )

Ohodnoceno: 0x
 
Od: es
Datum: 31.01.17 20:09

Klidně jsi se mohl nadále věnovat něčemu jinýmu, nejsi žádným přínosem. Transformátor, který má stejný počet závitů na primiáru i sekundáru se nazývá translátor. Může se používat jako ochrana, protože nepropustí větší napětí, na příklad když do vedení pronikne blesk či vysoké napětí. Já mám zkušenost pouze z telefonie. Pomocí translátorů lze po dvou drátech vyslat více hovorů, aniž by se vzájemně rušily. Ale to už je dnes asi pasé v době mobilních telefonů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.02.17 01:15
avatar

to es: a jako co to má společnýho s dotazem? Na oddělovací nebo přizpůsobovací, dokonce na žádný typ transformátoru se tady nikdo neptal? Otázka do školy zněla, jak se počítá poměr závitů (nebo opačně - výsledné napětí) na transformátoru. A teď konečně buď něčím přínosný, kromě hloupých řečí a poučování.

Je to poměr - počet závitů na jeden volt, Průřez je otázka odebíraného proudu a na tento výpočet nemá vliv.Takže pokud je na stejném jádru namotáno 2000 závitů na jedné straně a potřebuji stejné napětí na straně druhé, musí být zase 2000 závitů.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.