Křivka nabíjení na nižší cílové napětí

Od: Datum: 29.01.17 21:49 odpovědí: 4 změna: 30.01.17 10:30

Pokud chci Li-ion článek nabíjen místo 4.2V na 4.1V, co je zdravější pro něj (režim konstantního proudu na počátku je 2A, předpoklad je že hned na začátku to nevystřelí ani na 4V)?
a) Nastavit režim konstatního napětí na 4.1V. Článek se bude nabíjet možná pomaleji a nabije se méně.
b) Konstatní napětí ponechat na 4.2V, ale článek odpojit při dosažení 4.1V (Riskuje se nabití na nižší napětí, o hodnotu způsobenou nižším odporem. Ono to vlastně hrozí i v případě a), ale to se počítá že při terminálním proudu např 1/10 počátečního proudu (200mA) to bude více zanedbatelné))
c) jako b), ale napětí 4.1V čekovat v odpojeném stavu (když se nenabíjí, například pravidelně přerušit nabíjení a během té chvilky změřit) - nevýhoda nutnost korekce o napětí vnitřního odporu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.01.17 23:49
avatar

Obecně: každý typ lion - lipol - lifepo4, má v datasheetu určeny výrobcem podmínky nabíjení pro plné nabití. Jsou definovány konečným napětím a velikostí změny(poklesu) proudu za nějaký čas, většinou za hodinu. Jakmile se pokles hodnoty nab. proudu za tento čas dostane pod určitou úroveň, je článek nabitý.

Omezení počátečního nabíjecího proudu je stejně tak dáno datasheetem. Tyhle články snesou i dost velké nabíjecí proudy, ale zdaleka ne všechny. Proto ten udaj o max. proudu je tak důležitý. Jeho překročením zkracujete životnost článku. Pokud nenabijete článek na koncové napětí, tak ho nijak neohrožujete na životnosti, jen bude mít o něco menší kapacitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 30.01.17 09:14

li-xx je nabit pokud je nabíjecí proud nulový, protože základní způsob nabíjení je konstantním napětím rovnajícím se konečnému napětí článku s omezením proudu. Proud je omezen na hodnotu která je pro článek přípustná a uplatňuje se na začátku nabíjení pokud je článek prázdný, kyž proud klesne anbíjí se konstantním napětím do doby kdy se napětí článku a nabíječky vyrovnají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: demonch2
Datum: 30.01.17 10:09

Ano, ale 2. fáze konstantního napětí obvykle nemůže trvat nekonečně dlouho, proto se omezuje například na zlomek počáteční hodnoty původního proudu nebo kapacity dělené hodinou. Například 300mA. Také je nutné počítat s vnitřním odporem článku inabíjecího obvodu, který vytváří dojem vyššího napětí.

Od: bmbx®
Datum: 30.01.17 10:30

Vždyť 2. fáze nemůže trvat nekonečně dlouho i kdyby chtěla, napětí se vyrovnají, neteče proud, je konec nabíjení, je konec 2. fáze...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.