Paměťový efekt pro li-ion baterie?

Od: Datum: 26.01.17 16:57 odpovědí: 6 změna: 27.01.17 01:34

Projeví se něco na způsob paměťového efektu u Li-ion(a také Pol) baterií k notebooku, když je budu vybíjet třeba jen do 30% a nabíjet do 80%? Cílem je nenamáhat tolik baterku. .

Četl jsem, že koncová fáze nabíjení (CV) je může mít vliv na životnost. Cílem je nenabíjet na plných 4.2V na článek, ale třeba jen 4.1, což prý zvedne životnost třeba z 200 n a400 cyklů (u jiné baterie, prý macbookovky mají stejně 1000 cyklů) (K dohledání thread na stackoverflow poměrně dost obsáhlý)

Z druhého konce nechci baterku hluboce vybíjet, což prý také škodá. Je tohle onen paměťový efekt?

Další věc č. 2, která mě zajímá, je týkající se NiMH baterií( klasické i málosamovybíjecí eneloop atd). Prý když je nabíjím velkým proudem, nabíjí se na nižší kapacitu, ale budou schopné dodávat vyšší proud při vybíjení. Naopak prý při pomalém nabíjení se nabíjí více, ale nebudou schopné dodat velké proudy*. Co je na tom pravdy? Jaký to má fyzikální(chemický) důvod? Nemyslelo se u (*) že spíš bude vyšší vnitřní odpor?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 26.01.17 17:15

Li-XX články nemají vůbec žádný paměťový efekt a mohou se nabíjet kdykoliv, v jakémkoliv stavu vybití a nemusí se nabíjet do konce. Dokonce jim svědčí "došťouchávat" je kdykoliv je příležitost.

Ni-XX článkům vždy nejvíc svědčilo nabíjení proudem odpovídajícím 1/10 kapacity, to že se nabijí více než rychlonabíjením je proto, že se tolik neohřejí. Na vnitřní odpor nemá vliv zdli se nabíjejí velkým nebo malým proudem, ale na životnost bude prvidelné rychlonabíjení mít vliv na životnost, ale to se už dnes neřeší, kdo by chtěl čekat 14-16hodin než se nabijí optimálním, šetrným proudem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: duxu
Datum: 26.01.17 18:26

Chtěl jsem upřesnit dotaz ještě. Co tedy znamená ten paměťový efekt?
-1. část dotazu - nabíjení odezdi kezdi (neúplné vybití a nedokončené dobití). (neplést s hlubokým vybitím, to jim vadí)

2. 2. část dotazu - závislost vztahu dostupná kapacita vs vybíjecí proud na rychlosti nabíjení)

Jednička tedy prý li-ion bateriím nevadí. A týká se 2 li-ion bate

A vadí Li-ion baterkám když je nabiju vysoce na 4.2V
-(a) pak je používám (že nejsou v tom hodně nabitém stavu dlouho nezustanou)
a nebo
-(b) že je takto hodně nabité skladuji delší dobu (>1 týdny, mesíc..)
Opět jaké to má fyzikální a chemické vysvětlení?

Datum: 26.01.17 19:26

Paměťový efekt je nedorozumění. Nikdy jste se s ním nesetkal a nesetkáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.17 20:43
avatar

LIon článkům vadí hluboké vybití. To ostatně víte. Co jim ale také vadí, to je nabití na plnou kapacitu a následné skladování. Obecně u všech Lion článků je udávána životnost v cyklech. Takže, čím méně nabíjení a vybíjení, tím lépe. Nedělejte si s tím hlavu. V podstatě to nejde rozumně ohlídat. Buď budete pracovat na baterii a potom nabíjet, nebo pojedete stále na adaptér a zase hrozí poškození skladováním po předchozím nabíjení. Takže jediná, provozně rozumná, rada ode mně, pracovat na adaptér, a vypínat(odpojovat) ho cca půl hodiny před vypnutím Notebooku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.01.17 21:23

nikdo:

cykly u Li-XX jsou udávány na plné nabití a vybití, pokud se článek nabíjí kdykoliv kdy není úplně vybit, tak těch nabití může být nepředstavitelně mnoho a životnost článku se prodlužuje. Např. telefon nabíjím vždy když jdu spát a mnohdy je na něm více než 60% a baterka jede bez znatelné ztráty kapacity už přes čtyři roky ;)

Tragédi co si libují, jak dlouho jim vydrží nabitý telefon a nabíjejí až když si o to zařízení řekne, nebo se vypne, tak ty jedou na výrobcem stanovené cykly *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.17 01:34
avatar

konzervační napětí - pro dlouhodobé uskladnění je u Li-xx článků přibližně 3,8 V (modeláři mimo sezonu)

pro běžné použití nabíjet na 4,2 V

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.