Pračka-vyráží pojistky

Od: Datum: 08.01.17 12:35 odpovědí: 6 změna: 09.01.17 08:48

Dobrý den, při praní mi pračka vyrazila pojistky, , jen u jedné zasuvky. Po nahození se to stalo znovu. Při programu 90 stupnů. Elektroinstalace v bytě je v pořádku. Děkuji za odpověd. Dana turoková


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.01.17 12:39

Nejspíše vadné topné těleso.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.17 13:07
avatar

Přesně tento problém se nám stával, když jsme na jedné fázi měli pračku a mikrovlnku. Když běžela mikrovlnka, pak pračka vyhazovala pojistku. V opačném případě problém nebyl. Když pračka už běžela, mikrovlnka pojitsku nikdy nevyrazila.

Čím to může být :

1/ v elektrotechnice existuje veličina zvaná rozběhový proud. Každé zařízení odebírá při startu rozběhový proud, který v okamžiku startu může vytvářet špičku, na kterou pojistka zareaguje. Zvláště když už je zatížená nějakým další odběrem.

2/ pojistky a jističe mají svoji rychlost reakce. Některé reagují rychleji, některé pomaleji. Hlavní jistič by měl být rychlejší, než jednotlivé za něj připojené pojistky. I zde je možná příčina trablů s elektrikou.

Co s tím. Buď si dávat pozor a nezapínat více spotřebičů najednou, nebo opravit zapojení drátů a vyměnit jističe. To ale není nic pro kutily.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pojistka
Datum: 08.01.17 13:08

Jak silný máte jistič?

Kdyby bylo vadné topné těleso, tak by to vyhazovalo jistič i při praní na nižší teploty, protože i tam se voda musí nahřát (na 30°, 40°, 60°, a pod.). Ale čím je teplota vyšší, tím je těleso déle zapnuté. V jistči je bimetal, který se pomalu zahřívá, a čím déle je zapnuté topné těleso, tím víc na bimetalu stoupá teplota, až jistič vypne. Pokud jste nahazovali jistič hned po vyskočení, tak bimetal ještě neschládl a proto jistič vyskočil.

Pokud jistič vyskočí jen při praní na 90°, ale při praní na nižší teploty ne, tak máte slabý nebo vadný jistič.

Pokud by jistič vyskakoval i při praní na nižčí teploty, tak je vada v pračce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.01.17 15:09
avatar

Bez návštěvy Elektrikáře se v tomto případě neobejdete. Vada bude nejspíše v rozvaděči. Vadné těleso v pračce by vyhodilo jistič hned po sepnutí. Důvodů může být více, ale bez obhlédnutí reálné situace a bez měření, lze jen těžko říci kde je pravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 08.01.17 16:37

Tak nejprve si ujasněte, jestli vyhazuje jistič, nebo chránič. Já typuji, že máte už proudový chránič a ten se vybavuje, protože je vadné topné těleso.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.01.17 08:48

Osobně si myslím, že když Vám pračka vyhazuje jistič jen u jedné zásuvky, tak chyba bude pravděpodobně v tom, že na lelektrický obvod, kde je připojena zásuvka pro pračku, je připojena další zásuvka, na kterou je připojen další spotřebič, který je v chodu zároveň s pračkou. Potom se odběrové proudy obou spotřebičů sčítají a jistič na to nestačí. V praxi to znamená, že zásuvka na automatickou pračku by měla mít samostatný obvod, na který se nebudou připojovat další zásuvky. Jistič pro obvod pračky by měl mít hodnotu 16 A. Ten je dostatečně silný, aby vydržel odběrový proud různých praček s příkonem do 3, 5 KW. Pokud by byla závada v pračce, jako takové, pak by Vám vypadával jistič i při připojení na jinou zásuvku. Jestli pračka vyhazuje jistič až při sepnutí programu pro ohřev vody, pak je chyba v souběhu chodu dalších spotřebičů, kdy jistič na odběrové proudy nestačí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.