Mobil nebo foťák

Od: Datum: 04.01.17 17:53 odpovědí: 28 změna: 17.01.17 12:00

Zvažuji koupi kvalitního fotoaparátu s výbornou světelností a kvalitním mobilem s tou samou světelností...?

Sony dsc-rx100 III nebo Iphone 7

Myslím si, že bych měla koupit fotoap...déle podle mně vydrží než ten mobil...?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vernon
Datum: 04.01.17 17:57
Chceš fotit? Tak foťák. Na telefonování telefon, na ježdění auto a tak...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.01.17 18:00
avatar

Tak tak...

To je pořád dokola.

Místo jemného toaletního papíru lze použít noviny..., ale s toaletním papírem je to přeci jen o deset tříd lepší...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.17 18:01
avatar
A čo si predstavujů pod takým - kvalitný foťák?
Ohodnoceno: 1x
 
Od: rata
Datum: 04.01.17 18:10

Právě že většina je názoru, že mobil mám neustále u sebe a foťák ne. Že dnes u tento mobil je prostě mašinka se stejnou kvalitou pro fota a mohu ještě lépe využít, přeposílat upravovat atd.

Od: vernon
Datum: 04.01.17 18:14
Se stejnou kvalitou? Tak to ani omylem...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 18:15
avatar

Většina je názoru, že mobil máte stále u sebe..Ano v tom má většina pravdu.

Jestli je ovšem ta "většina" toho názoru, že mobil fotí stejně jako fotoaparát, tak v tom pravdu tedy rozhodně nemá.

Ovšem, je nutno se té "většiny" zeptat, jak velkou fotografii kdo z nich maximálně udělal (papírovou a kvalitní).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 10:23

Záleží na tom, jestli chcete dělat fotky nebo dokumentovat cestu svého fejsu po turistických destinacích a shopping centrech ... ;)

Na skutečné fotky je zrcadlo, na momentky stačí nějaký malý foťák a na fejsbůůůůček cokoliv ...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vernon
Datum: 04.01.17 18:12
No přece aby měl největší světelnost a byl in, néé... :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 23:18
avatar
Všiměte si ale, že v poslední době tazatelé upustili od požadavků na velmi vysoké rozlišení a dbají na co největší světelnost těch bakelitových lentilek na mobilu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.01.17 09:58

To jsou jen takové módní vlny, jednou je to velký zoom, pak je to množství megapixelů, teď je v módě zrovna světelnost. Jenom ti tazatelé netuší, že světelnost je u "dírkové komory" na škodu *haha*


doplněno 05.01.17 11:34:

tondac:

zase jeden, co nepřípouští, že by bylo možné udělat opravdovou fotku něčím jiným než zrcadlem, jinak souhlas na dokumentaci dobrý kompakt a na "ksichtoknihu" cokoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 11:50

To víte zase jedna konzerva, která neumí udělat pořádnou fotku přes displej, potřebuje hledáček, ráda si přehazuje objektivy, nerada upravuje fotky v compu a občas ještě fotí i na film

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 05.01.17 12:33

Dobrá fotka přece není o tom čím je focena, ale o jejím obsahu, sdělení, zachycením něčeho mimořádného i obyčejného dění kolem nás. Jistě, výměnné objektivy umožňují větší rozsah a kreativitu záběrů spojenou s jejich kvalitou a smozřejmmě i záběry, které bez speciál ojektivů neuděláte. Mohl byh vyprávět kolik fotografů s obyč. kompaktem skončilo v soutěžích před majiteli drahých zrcadlovek. Fotografie zašuměná neostrá a další "vady" pro mnohé fotografy nepřijatelné s výbavou za desti a sta tisíce může působit jako šunt, ale dobrý, skutečný fotograf ví, že tomu tak není. Teprve výsledky usvědčí každého fotografa o jeho schopnostech. Může mít kompakt za tiíce i zrcadlovku za deseti a sta tisice.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.01.17 12:58

jofa:

pesně tak *palec*

nejvíc mě dostává častá fráze ...pokud to s fotografováním myslíte vážně tak jedině zrcadlovka...

*haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 20:35
avatar

Souhlasím s tím, že dobrá fotka se dá udělat jakkoli. Ale vy kompakťáci to berete hodně obecně a nechcete připustit, že všechno se kompaktem fotit nedá a na vybrané disciplíny potřebuješ opravdu výbavu.

Příklad: myslím to vážně s focením wildlife. Mám se to nejprve učit kompaktem? Ne, protože to je už z principu vyloučeno.

Já osobně mám zrcadlovku hlavně z toho důvodu, že je pro mě kompakt ergonomicky naprosto nepřijatelný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.01.17 20:48

V první řadě jsme se zde ještě pořád nedozvěděli co je nebo bude objektem focení, potřeba světelného foťáku nebo světelného mobilu spíš napovídá, že zrcadlovka asi nebude zrovna to pravé. A zatím jsem zde nenarazil na názor kompakťáka :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.17 10:21

... ale vždyť píšu, že to neumim JÁ a že JÁ pro pořádnou fotku potřebuju hledáček, protože přes displej nevidím co fotim (obzvlášť na slunci). To neznamená, že ostatní neudělají kompaktem lepší fotku. A to nemluvim o bezzrcadlovkách, které mají výměnné objektivy a třeba na video jsou daleko lepší než většina zrcadlovek

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.17 12:39
avatar

Taky to tak cítím. Jako fotit takhle (byť s hledáčkem), to je čirý masochismus. A to ten cukrouš na fotce má oproti mě ruce jako slečinka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 06.01.17 12:57
avatar

Nojo, drzi to jak panna v---s
Ale je pravda ze pri foceni s hledackem mel clovek fotak pevne v rukach ktere byly zapreny o telo a nepotreboval vymozenost pro stabilizaci obrazu..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarina
Datum: 05.01.17 13:34

Měl jsem čest poznat IMX258,je to hluboká bída. Nelze srovnávat jednoduše svetětelnost foťáků, jejichž čipy mají různou úhlopříčku (a možná záleží i na ohniskové vzdálenosti), řekl bych ,že je to úměrné úhlopříčce.

Podle mě optiku u miničipů smartphonů už nejde zlepšovat ,aby to nebyl 2cm boule , takže další cesta je zvětšení čipu, případně lepší kvalita čipu, to má podle mě iphone, samsung galaxy s.

A i tak kompakty předčí o míle smartphone v kvalitě.

Uplně jiná stránka je ovládání, na smartphonu ovládání fotografických prvků nemotorné (na dotykových je to ještě větší mišmaš), je to něco jako řídit auto pomocí hudební klávesnice.

Tím ale nechci říct, ž by byly foťáky ve smarthonech nepoužitelné, naopak jsou celkem dostatečné pro jednoduché focení. Rozdíl oproti 7 let starému smartphonu je propastný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 06.01.17 10:37

jarina:

samozřejmě, že použitá ohnisková vzdálenost je závislá na velikosti čipu, nebo obráceně.

Jen takový pokustón dal na malou hlídací kameru objektiv z filmového foťáku a strašně se divil jak to má malý záběr a je z toho dalekohled. Když jsem se mu snažil vysvětlit že 50mm objektiv pro tak malý čip je teleobjektiv jak vyšitý, tak se na mě koukal jak na blázna a začal řvát, že to není žádný teleobjektiv, ale základní padesátka z jeho staré Praktiky *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 14:00
avatar
Na obrazové poznámky do mobilu nebo zahlcování facebooku stovkama výcvaků stačí mobil samotný. Pro rozumnou fotku na papír kompakt a na hrátky s hloubkou ostrosti, pokročilou práci s systémovým bleskem apod již zrcadlovka. I ten kompakt může stát 1500kč a fotky budou srovnatelné s mobilem, jsou ale kompakty za 20000 a ty už se nemusí stydět před zrcadlovkou. V původním dotazu totiž chybí, co se bude fotit, tak si každý obhajuje to "svoje". Já v zásadě používám všechny 3 varianty dle potřeby. Kompakt si vezmu na procházku s děckama, ale pro fotky na kterých mi opravdu záleží je samozřejmá zrcadlovka, externí blesk a třeba i stativ.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.01.17 14:27

libor:

ale jsou foťáky co dokáží zrcadlovku nahradit a v některých ohledech překonat, proto jsem už háklivý na taková tvrzení, že nad zrcadlovku není. Sám používám vše co fotí, ale mobilem fotím když už opravdu po ruce nic nemám, což se téměř nestává, protože vždy mám u sebe nějaký foťák ;) ;):)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 16:51
avatar
Pokud budu mít vyšší model pokročilého kompaktu, tak samozřejmě zrcadlo nepotřebuju. Třeba já mám doma letitý obyč fuji, v běžných situacích fotí v pohodě-opravdu nemám u monitoru lupu, abych hledal chyby při 400% zvětšení Je lehký, má rozumný rozsah zoomu. Ale stačí méně světla, potřeba rychlejšího ostření a je to hned o kompromisech. Zrcadlovku mám prababičku nikon d70 a nedám na ni dopustit. V kombinaci s silnějším bleskem je radost fotit. Semtam nasadím tele a udělám pár fotek s nízkou hloubkou ostrosti(dříve jsem víc vyžíval na zvířata v zoo)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.01.17 18:20

Proto by se rádcové v kategorii foto měli přestat omezovat v radách na zrcadlovka - jediná záruka kvalitního záběru, kompakt - "amatérismus"

Už nejen zrcadlovky dokáží fotit v horších světelných podmínkách, už nejen zrcadlovky dokáží rychle ostřit, už nejen zrcadlovky poskytují výhody výměnných objektivů, navíc existují třeba SLT, atd...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: radim43
Datum: 05.01.17 15:27

na foceni jedine fotak

Ohodnoceno: 0x
 
Od: shaggyn
Datum: 06.01.17 11:45

Já jsem si koupil telefon s dobrým foťákem a fotím s ním 6000x4000 v rawu a blesk to má tak silný, že jsem s tím blejsknul 50 metrů vzdálený strom. Na telefonování mám výbornou zrcadlovku. Sice má malý display, ale stačí.

Doufám, že tazatel umí číst mezi řádky a koupí si kvalitní fotoaparát na focení. S nějakou slušnou zrcadlovkou tu lidé jistě poradí. Za tu cenu co by jste měla Jablíčko7 už seženete velmi slušnou zrcadlovku. A na telefonování si kupte něco za 3tisíce a máte to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 06.01.17 12:37

Věřit se dá snad všemu, ale blesk na 50m v mobilu? Jak je ten mobil velký? *haha*


doplněno 06.01.17 12:55:

ernie:

jestli z toho neděláš trochu drama. Takový foťák mám pro každodenní použití, nosím jej pořád v kapse, fotí se s tím dobře i přes hledáček , žádný masochismus se nekoná a to se vsadím, že mám větší ruce než ty :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.17 12:00

Ačkoli mají mobily čím dál lepší fotoaparáty, rozhodně bych volil klasický foťák ;) Jak už zde někdo psal: "Na telefonování telefon, na ježdění auto a tak..."

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.