Regulace napět za DC zdroj dle teploty

Od: Datum: 03.01.17 04:57 odpovědí: 5 změna: 03.01.17 12:38
Dobrý den, hledám něco co by umělo samočinně zapínat a posléze regulovat otáčky ventilátoru na stejnosměrný proud v závislosti na rostoucí teplotě. Při dosažení zvolené teploty by se měl spotřebič zapnout na nejnižší výkon a s rostoucí teplotou odporové relé postupně snižovat. Mohl by někdo poradit komponent odpovídající zadání? V krajním případě by se dal použít i regulátor napětí před stabilizovaný zdroj ale jednak nevím jak by se DC adaptér tvářil na snižování napětí v síti a jednak jsem nalezl pouze tepelně spínané zásuvky on/off což není přesně co od toho čekám.
doplněno 03.01.17 05:03: *Regulace napětí za DC zdroj dle teploty

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.01.17 07:11
Hodně záleží jaký ventilátor chcete regulovat.
když bych dnes něco podobného kutil tak to postavím na arduinu.
Sice to je jak "kanonem na brabce", ale má to prakticky neomezené možnosti.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenal*
Datum: 03.01.17 09:32
Na Arduino jsem se zběžně díval a pro můj účel mi přijde zbytečné sofistikované a pravděpodobně i ekonomicky nevýhodné. Představoval bych si něco tak do tisícovky. Jinak žádný další způsob jak regulovat chod dle teploty? Ventilátor je nějaká Čína 12VDC/4,8W a v maximu již hlučný, proto ta regulace otáček. Nebo raději jiný ventilátor s tichým chodem zapínaný manuálně? Pořád bych ale raději aby se to zapínalo/vypínalo samo dle teploty na čidle, i kdyby bez té regulace otáček, hluk by se koneckonců měl snížit koupením nějakého tichého modelu.
Od: jofa®
Datum: 03.01.17 10:09

Osobně bych použil normální termostat PT 21 a vyvedl si čidlo kam potřebuji a tím reguloval větrák zap/vyp. Čidlo umístil kde potřebuji, regulace ( hysterze) nastavení v desetinách stupňů. Mám po bytě i v akváriu, ve vytápěném foliáčku (doma) a kdybych potřeboval někde řídit teplotu, tak použiji opět. Kdysi jsem si postavil regulátor s triakem který řídil plynule napětí 220 V na topnou spirálu dle nastavené teploty pro termistor. Bylo to pár součástek a fungoval perfektně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 10:59
Ano, arduino je hodně sofistikovane ale rozhodně to není drahé řešení.
Arduino (klon) uno = 80,-
hbridge = 50,-
čidlo = 20,-
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 03.01.17 12:38

Pro plynulé a poměrně bezztrátové řízení otáček ventilátoru nebo výkonu nějakého spotřebiče (pro jednoduchost třeba žárovky, topného tělíska, apod) se moderně používá pulzní šířková modulace PWR. No a místo řízení potenciometrem se v jedné větvi děliče pro nastavení řídicího napětí použije termistor.

Viz například http://reviseomatic.org/help/e-555/555%20Motor%20Speed.php kde máte i obrázky průběhů napětí v závislosti na nastavení. Nebo jednodušší zapojení na http://www.bit-tech.net/moddi…01/12/03/pwm_fan_controller/1 kde máte v prostředním schématu vložený termistor - temperature control.

PWR má v sobě také arduino, ukázka řízení jasu LED je na https://arduino.cz/arduino-zaklady-6-zhasinani/ a když chcete regulovat podle teploty, použijete do obvodu řízení opět termistor.

Nebo zapojení s moderním obvodem MAX na schématu https://www.maximintegrated.com/images/qv/8098.gif v https://www.maximintegrated.c…ensor-interface/MAX31740.html na

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.