Nízké napětí transformátoru

Od: Datum: 01.01.17 17:37 odpovědí: 9 změna: 01.01.17 20:48
Zdravím a přeji hezký nový rok.chtěl bych se zeptat mám starší zdroj 24V s klasickým trafem.výstup na prázdno byl 30V byl tam pouze kondenzátory a usmernovac.chtěl jsem si to předělat na zdroj regulovatelný a tak jsem vykuchal ty kondenzátory a usmernovac a teď jsem měřil napětí na trafa je jen kolem 12V jak je to možné když dříve bylo skoro 30V na prázdno koupil jsem modul regulace tam je taky kondenzátor chtěl jsem totiž aby to šlo regulovat od 0V až třeba do těch 24V.přitom na trávu je napsáno výstup 20V a ani to nemá
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 01.01.17 17:55

Je to transformátor vyráběný podomácku, nebo profesionální výroba i s důvěrohodnými údaji na štítku, a tudíž i důvěryhodné napětí 20 V?

Po usměrnění je na filtračním kondenzátoru naprázdno, bez odběru, napětí asi odmocnina ze dvou, což je asi 1,4 krát větší než střídavé napětí přivedené na usměrňovač (ale o trošku nižší o úbytek napětí na přechodech usměrňovacích diod), což jste asi změřil a bylo to tak. Zkuste napětí na sekundáru změřit znovu. Samozřejmě na střídavém rozsahu voltmetru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 01.01.17 17:59
avatar

Co tam bylo za usměrňovač? Jak vlastně byl celý ten výstup zdroje zapojen?

Původních 30 V by odpovídalo údaji 20 V na trafu. Protože těch 20 V je střídavých efektivních, po usměrnění a nabití kondenzátorů se na prázdno naměří špičkové napětí těch původně 20 V střídavých, což by odpovídalo naměřeným skoro 30 V. Tedy původní hodnoty mi připadají přiměřené, ale je otázkou, proč teď má trafo jen 12 V. Nestalo se s ním něco během úprav?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel34
Datum: 01.01.17 18:31

díky za odpovědi,omlouvám se byla to chyba multimetru ted jsem vzal jiný a ukazuje napětí 25V střídavých což už sedí,chtěl jsem se ale zeptat mám objednaný tento modul(viz obrázek) je to pro regulaci napětí a omezení proudu ale psali miže vstupní napětí musí být max 27V což budu splnovat ale kolik voltu bude asi na výstupu toho modulu,je tam taky kondenzátor a já bych potřeboval těch 30V aby z toho lezlo,oni tam sami píšou že vstup max:27v a výstup 0-30V,a ještě poslední vec je ten výkonovej tranzistor,můžu ho připevnit na kastli toho mého zdroje je kovová on tam totiž žádný chladič nebyl myslíte že ta kastle bude stačit jako chladič?

Od: lego®
Datum: 01.01.17 19:19
avatar

Kolik si nastavis, tolik z toho poleze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 01.01.17 20:31

Ptáte se: "poslední vec je ten výkonovej tranzistor,můžu ho připevnit na kastli toho mého zdroje je kovová on tam totiž žádný chladič není".

Můžete, ale tranzistor musí být ODIZOLOVANÝ od krytu, protože chladicí křidélko bývá spojené s některým z vývodů (například na http://www.astuces-pratiques.…g.pagespeed.ic.EgWcfzfjsn.png je pouzdro TO220) . Neprozradím který, to zjistíte snadno ohmmetrem.

U celokovových pouzder je jasné, že má pouze dva vývody - Emitor a Bázi a kde je Kolektor? Na pouzdru. (viz obrázek http://www.astuces-pratiques.…g.pagespeed.ic.Tv3cOgJTWe.jpg )

Proto se buď celý chladič montuje izolovaně od kostry nebo krytu, nebo je chladič vodivě namontovaný na kostře, krytu a tranzistor je odizolovaný nejen slídovou podložkou, ale i speciálními průchodkami šroubků, kterými je pouzdro připevněné k chladiči. Na jednom z těchto šroubů bývá pod matičkou pájecí očko, na které se připájí vodič vedoucí k přívodu ke kolektoru na desce plošných spojů. Hezky a názorně je to vidět na obrázku http://www.electronics-lab.co…nt/uploads/2015/03/2N3055.gif nebo se podívejte na celý návod na http://www.electronics-lab.co…-5-a-stabilized-power-supply/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.17 19:11
avatar

Střídavých 27V mínus nějaký úbytek na usměrňovači, krát 1,2 (kondenzátory) je měkkých přes 30V. Něco protopí tranzistor a účinnost není 100%. Myslím, že těch 30V tan vychází jak píšou. Nevím jaký proud poteče tím trandem, ani jak velkou plochu má krabice. Pokud tam nebude připojeno nic jinýho, přišroubujete přímo, jinak přes izolační podložky. Když bude malá plocha a bude to topit, přidáte kousek hliníkového profilu. Já bych dal i ventilátor, teplo je sviňa

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel34
Datum: 01.01.17 19:48
Hmm tak to je super to jsem přesně chtěl slyšet jinak krabice zdroje je velká asi 15x20cm.takže si myslím že by to mělo stačit proud bude max 3A.ale radši tam dám ten větráček.jinak nejsem si ale jistý jestli nevadí že ta krabice je uzemnena.
Datum: 01.01.17 20:42
avatar

Normálně by zemění vadit nemělo ale jistota je kus hliníku a celé nechat viset ve vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel34
Datum: 01.01.17 20:48
Dobře nějak to tedy dám dohromady.děkuji všem za skvělé rady a hezký večer

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.